NPRCz 2.0: trzeci odcinek cyklu o bibliotekach
Przed nami trzeci odcinek programu „Eureka Biblioteka!” w TVP Kultura. Jego premiera odbędzie się 31.12.2022 r. o godzinie 18.15. Tym razem odwiedzimy Miejską Bibliotekę Publiczną im. Stanisława Grochowiaka w Lesznie, kontynuując podróż po jednych z najnowocześniejszych i najbardziej interesujących bibliotek, wspieranych w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0.
W Lesznie znajdziemy jedyną na świecie Cyfrową Bibliotekę Żużlową, a także Bibliotekę Jazzu, w której udokumentowano polską historię tego gatunku. Organizowane są w niej spotkania kulturalne i koncerty muzyczne.
Biblioteka w Lesznie przełamuje stereotypy, oferując także salę do jogi i kawiarnię. Istnieje tam również możliwość odwiedzenia „Pokoju Grochowiaka”, czyli pomieszczenia poświęconego poecie Stanisławowi Grochowiakowi.
Czytelnicy nie muszą zachowywać ciszy, przekraczając próg tego budynku, strefa ciszy znajduje się tu tylko w jednym, wybranym pomieszczeniu, co przełamuje stereotypowy obraz biblioteki. Dla odwiedzających dostępny jest także taras widokowy, który latem staje się czytelnią na świeżym powietrzu.
Trzeci odcinek programu „Eureka Biblioteka!” zostanie wyemitowany w TVP Kultura w sobotę 31 grudnia 2022 r. o godz. 18.15.
„Eureka Biblioteka!” to nowy cykl telewizyjny zrealizowany w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0. Seria ukazuje nowoczesne biblioteki publiczne – beneficjentów NPRCz 2.0, prezentuje ich ofertę kulturalno-edukacyjną, najciekawsze usługi i działania na rzecz społeczności lokalnej.
Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0 (NPRCz 2.0) to wieloletni program rządowy na lata 2021–2025, w ramach którego środki w wysokości ponad miliarda złotych (60% – budżet państwa, 40% – wkład własny beneficjentów) zostaną przeznaczone na różne formy wsparcia i promocji czytelnictwa w Polsce. To największy i jeden z najważniejszych – z uwagi na skalę oddziaływania i budżet – programów wieloletnich Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Jego celem jest wsparcie, promocja i rozwój czytelnictwa w Polsce, kształtowanie postaw proczytelniczych, zwiększanie dostępu do wszelkich formatów książek, wzmacnianie kompetencji posługiwania się językiem ojczystym oraz roli bibliotek publicznych jako lokalnych ośrodków życia społecznego i centrów dostępu do kultury i wiedzy. W skład NPRCz 2.0 wchodzą cztery priorytetowe obszary wsparcia, zarządzane przez Biblioteką Narodową, Instytut Książki, Narodowe Centrum Kultury oraz Ministerstwo Edukacji i Nauki. W ramach NPRCz 2.0 m. in. blisko pół miliarda złotych zł trafi na rynek wydawniczy (zakup nowości książkowych dla bibliotek), a kolejnych kilkaset milionów zostanie przeznaczonych na modernizację i budowę bibliotek.