NPRCz 2.0: trzeci odcinek cyklu o bibliotekach

NPRCz 2.0: trzeci odcinek cyklu o bibliotekach

NPRCz 2.0: trzeci odcinek cyklu o bibliotekach

Udostępnij

Przed nami trzeci odcinek programu „Eureka Biblioteka!” w TVP Kultura. Jego premiera odbędzie się 31.12.2022 r. o godzinie 18.15. Tym razem odwiedzimy Miejską Bibliotekę Publiczną im. Stanisława Grochowiaka w Lesznie, kontynuując podróż po jednych z najnowocześniejszych i najbardziej interesujących bibliotek, wspieranych w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0.

 

W Lesznie znajdziemy jedyną na świecie Cyfrową Bibliotekę Żużlową, a także Bibliotekę Jazzu, w której udokumentowano polską historię tego gatunku. Organizowane są w niej spotkania kulturalne i koncerty muzyczne.

Biblioteka w Lesznie przełamuje stereotypy, oferując także salę do jogi i kawiarnię. Istnieje tam również możliwość odwiedzenia „Pokoju Grochowiaka”, czyli pomieszczenia poświęconego poecie Stanisławowi Grochowiakowi.

 Czytelnicy nie muszą zachowywać ciszy, przekraczając próg tego budynku, strefa ciszy znajduje się tu tylko w jednym, wybranym pomieszczeniu, co przełamuje stereotypowy obraz biblioteki. Dla odwiedzających dostępny jest także taras widokowy, który latem staje się czytelnią na świeżym powietrzu.

 Trzeci odcinek programu „Eureka Biblioteka!” zostanie wyemitowany w TVP Kultura w sobotę 31 grudnia 2022 r. o godz. 18.15.

 „Eureka Biblioteka!” to nowy cykl telewizyjny zrealizowany w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0. Seria ukazuje nowoczesne biblioteki publiczne – beneficjentów NPRCz 2.0, prezentuje ich ofertę kulturalno-edukacyjną, najciekawsze usługi i działania na rzecz społeczności lokalnej.

 


 

Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0 (NPRCz 2.0) to wieloletni program rządowy na lata 2021–2025, w ramach którego środki w wysokości ponad miliarda złotych (60% – budżet państwa, 40% – wkład własny beneficjentów) zostaną przeznaczone na różne formy wsparcia i promocji czytelnictwa w Polsce. To największy i jeden z najważniejszych – z uwagi na skalę oddziaływania i budżet – programów wieloletnich Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Jego celem jest wsparcie, promocja i rozwój czytelnictwa w Polsce, kształtowanie postaw proczytelniczych, zwiększanie dostępu do wszelkich formatów książek, wzmacnianie kompetencji posługiwania się językiem ojczystym oraz roli bibliotek publicznych jako lokalnych ośrodków życia społecznego i centrów dostępu do kultury i wiedzy.  W skład NPRCz 2.0 wchodzą cztery priorytetowe obszary wsparcia, zarządzane przez  Biblioteką Narodową, Instytut Książki, Narodowe Centrum Kultury oraz Ministerstwo Edukacji i Nauki. W ramach NPRCz 2.0 m. in. blisko pół miliarda złotych zł trafi na rynek wydawniczy (zakup nowości książkowych dla bibliotek), a kolejnych kilkaset milionów zostanie przeznaczonych na modernizację i budowę bibliotek.


Komentarze

Komentując naszą treść zgadzasz się z postanowieniami naszego regulaminu.
captcha

Poinformuj Redakcję

Jeżeli w Twojej okolicy wydarzyło się coś ciekawego, o czym powinniśmy poinformować czytelników, napisz do nas.

Twoich danych osobowych nie udostępniamy nikomu, potrzebujemy ich jedynie do weryfikacji podanej informacji. Możemy do Ciebie zadzwonić, lub napisać Ci e-maila, aby np. zapytać o konkretne szczegóły Twojej informacji.

Twoje Imię, nazwisko, e-mail jako przesyłającego informację opublikujemy wyłacznie za Twoją zgodą.

Zaloguj się


Zarejestruj się

Rejestrując się lub logując się do Portalu Księgarskiego wyrżasz zgodę na postanowienia naszego regulaminu.

Zarejestruj się

Wyloguj się