100. urodzin Wisławy Szymborskiej – nadchodzące wydarzenia

100. urodzin Wisławy Szymborskiej – nadchodzące wydarzenia

Obchody 100. urodzin Wisławy Szymborskiej – nadchodzące wydarzenia

Udostępnij

W najbliższą niedzielę przypada okrągła, setna rocznica urodzin jednej z najwybitniejszych polskich poetek. W Roku Wisławy Szymborskiej w całej Polsce (i nie tylko!) odbywają się dziesiątki, a nawet setki wydarzeń, mających na celu upamiętnienie Noblistki oraz przypominanie o jej twórczości starszym i młodszym czytelnikom. Z okazji przypadającej 2 lipca rocznicy zebraliśmy niektóre spośród tych, które są jeszcze przed nami.

Szczególne miejsce w obchodach setnych urodzin poetki zajmuje Kraków – miasto, z którym Szymborska była najbardziej związana i w którym spoczęła na cmentarzu Rakowickim. Będąc w Krakowie w ten weekend wprost trudno będzie nie natrafić na różne przejawy upamiętniania autorki wiersza „Nic dwa razy”.

Już 1 lipca, w wigilię urodzin poetki, w godzinach 11:00-14:00 w Bibliotece Kraków odbędzie się wydarzenie pod hasłem „Urodziny Wisełki”. W jego programie znajdzie się wiele atrakcji, głównie dla najmłodszych, a wśród nich: spotkanie z Michałem Rusinkiem, zabawa z wierszami ukrytymi w pudełkach, pisanie listów na maszynie, tworzenie kartek pocztowych techniką kolażu, konkurs na lepieje, wspólne dzierganie pamiątkowego szalika.

Natomiast 2 lipca przy ul. Karmelickiej w Krakowie zostanie otwarty Park Szymborskiej, któremu będzie towarzyszył piknik zorganizowany przez miasto we współpracy z Fundacją Wisławy Szymborskiej oraz partnerami zaangażowanymi w obchody Roku Szymborskiej. W związku z tym zaplanowano liczne atrakcje dla dzieci i dorosłych. O godzinie 10:00 rozpocznie się spacer tematyczny zorganizowany przez Dzielnicę I. Szlakiem „Szymborskiej we wspomnieniach” poprowadzi uczestników wydarzenia krakowska przewodniczka Agnieszka Kuźma. Wydawnictwa i gadżety związane z noblistką będzie można znaleźć na stoisku księgarni De RevolutionibusBooks, zaś na stoisku firmy Medicine będzie można przedpremierowo kupić ubrania z kolekcji przygotowanej z okazji 100. rocznicy urodzin poetki. Tych, którzy zastanawiają się, jakie lody lubiła poetka, będą mogli to sprawdzić na stoisku przygotowanym przez firmę Good Lood.

Zaplanowane na godzinę 14:00 oficjalne otwarcie parku z udziałem władz miasta i przedstawicieli Fundacji im. Wisławy Szymborskiej, Senatu RP oraz aktywistów miejskich uświetni prezentacja wybranych utworów poetki w wykonaniu aktorów Teatru Bagatela i Teatru Groteska. Usłyszymy także ulubione standardy jazzowe Wisławy Szymborskiej. Dla uczestników tego wyjątkowego urodzinowego pikniku zagra Luka Mazur Quartet. Z kolei o godzinie 19:00 obchody zwieńczy premiera spektaklu „Szymborska. Kropki, przecinki, papierosy” w Teatrze im. Juliusza Słowackiego.

Dodatkowo o godzinie 10:00 przy ul. Dolnych Młynów 10 odsłonięty zostanie mural poświęcony poezji noblistki. Z kolei o godzinie 12:00 na dziedzińcu Pałacu Potockich przy Rynku Głównym 20 Sinfonietta Cracovia zaprosi na „Literackie espresso”. Jednym z elementów tego wydarzenia będzie spotkanie z zaprzyjaźnioną Szymborską literaturoznawczynią – prof. Teresą Walas. Z kolei w Małopolskim Ogrodzie Sztuki czekać będzie niezwykła niespodzianka przygotowana z okazji urodzin Noblistki przez firmę LEGO. Dodajmy, że chodzi o niespodziankę zbudowaną z ponad 21 tysięcy klocków.

Z kolei mieszkańcy Warszawy w związku z obchodami urodzin Wisławy Szymborskiej będą mogli obejrzeć wystawę plenerową „100 lat! Wisława Szymborska” przygotowaną przez Bibliotekę Publiczną im. Z. Łazarskiego w Dzielnicy Mokotów. Ekspozycja jest dostępna na ogrodzeniu Parku gen. Gustawa Orlicz-Dreszera, od strony ulicy Krasickiego. Będzie można ją oglądać do końca lipca.

Pozostałe nadchodzące wydarzenia, które zwróciły naszą uwagę:

30 czerwca - „Z Szymborską i Filipowiczem na Papierni” w dawnej leśniczówce Papiernia. Organizator: Gminny Ośrodek Kultury we Włoszakowicach, woj. wielkopolskie

30 czerwca - Rok Szymborskiej w Bytomiu: prezentacja wystawy wyklejanek Wisławy Szymborskiej; wyklejankowe warsztaty prowadzone przez Magdalenę Wichrowską; konkurs na lepieje.

1 lipca - Czytanie poezji Wisławy Szymborskiej i zapisków Jadwigi Zamoyskiej okraszone oprawą muzyczną w Teatrze Muzycznym w Poznaniu

2 lipca - 100 lat Szymborska! Warsztaty z Joanną Rusinek i kolaż słowno-muzyczny w Szczecinie

2 lipca - Spacer śladami Wisławy Szymborskiej w Zakopanem

1-23 lipca - Prezentacja twórczości Aleksandra Fredry, Wisławy Szymborskiej oraz Włodzimierza Przerwy-Tetmajera w ramach festiwalu „Między wierszami”, Teatr Wierszalin w Supraślu

lipiec-październik - Festiwal Tradycji Literackich „Fredro - Szymborska” organizowany przez Zakład Narodowy im. Ossolińskich

28 września - Nadanie Szkole Podstawowej w Sieńcu imienia Wisławy Szymborskiej

23 października - 13 listopada - Wystawa malarstwa Misi Łukasiewicz „Nadziwię. Namilczę. Namaluję” w Galerii Fundacji im. Bolesława Biegasa w Warszawie

16-18 listopada - Międzynarodowa konferencja naukowa „Niektórzy lubią poezję..., czyli o recepcji dzieła Wisławy Szymborskiej na arenie międzynarodowej” na Uniwersytecie Europejskim Viadrina we Frankfurcie nad Odrą (Niemcy) oraz w Collegium Polonicum w Słubicach (Polska)

28 listopada - Koncert „Wtorki na fali - muzyka między wierszami” inspirowany twórczością Wisławy Szymborskiej w Operze Bałtyckiej w Gdańsku


Komentarze

Komentując naszą treść zgadzasz się z postanowieniami naszego regulaminu.
captcha

Poinformuj Redakcję

Jeżeli w Twojej okolicy wydarzyło się coś ciekawego, o czym powinniśmy poinformować czytelników, napisz do nas.

Twoich danych osobowych nie udostępniamy nikomu, potrzebujemy ich jedynie do weryfikacji podanej informacji. Możemy do Ciebie zadzwonić, lub napisać Ci e-maila, aby np. zapytać o konkretne szczegóły Twojej informacji.

Twoje Imię, nazwisko, e-mail jako przesyłającego informację opublikujemy wyłacznie za Twoją zgodą.

Zaloguj się


Zarejestruj się

Rejestrując się lub logując się do Portalu Księgarskiego wyrżasz zgodę na postanowienia naszego regulaminu.

Zarejestruj się

Wyloguj się