Obchody 74. rocznicy Powstania Warszawskiego

Obchody 74. rocznicy Powstania Warszawskiego

Obchody 74. rocznicy Powstania Warszawskiego z udziałem przedstawicieli Sejmu

Udostępnij

Powstanie było czytelnym świadectwem, że niepodległa Polska żyje – powiedział podczas uroczystości przy Pomniku Polskiego Państwa Podziemnego i Armii Krajowej wicemarszałek Sejmu Ryszard Terlecki. W całym kraju odbywają się dziś obchody 74. rocznicy Powstania Warszawskiego.

Powstanie zapisało się w historii jako świadectwo najgłębszego patriotyzmu, jako niezniszczalna legenda pokolenia wychowanego w II Rzeczypospolitej. Historia bohaterskich i krwawych sześćdziesięciu trzech dni na zawsze wpisała się w dzieje naszego narodu, a pamięć o tym wydarzeniu jest ważnym składnikiem naszej tożsamości – zwrócił się do zgromadzonych Ryszard Terlecki.

Wicemarszałek Sejmu przypomniał o odwadze i ofiarności żołnierzy Powstania oraz męczeństwie setek tysięcy ludności cywilnej. – Naszą wspólną obecnością zaświadczamy, że dzięki heroicznej odwadze powstańców i ich niezłomnej wierze w Polskę, nasze państwo odzyskało niepodległość – zaznaczył.

W swoim przesłaniu Ryszard Terlecki podkreślił też, że uczestnicy powstańczych walk pozostaną na zawsze wzorem patriotyzmu, żołnierskiego honoru i cnót obywatelskich, a Powstanie było czytelnym świadectwem, że niepodległa Polska żyje. – Wolność krzyżami się mierzy. Składamy hołd tym, którzy zginęli wśród gruzów swojego miasta, tym, którzy pamięć o Powstaniu przenieśli przez lata komunistycznego kłamstwa i przemocy, i tym, którzy są wciąż wśród nas i pamiętają. Cześć i chwała bohaterom! – zakończył swoje wystąpienie wicemarszałek Sejmu.

Wieniec przed pomnikiem Polskiego Państwa Podziemnego i Armii Krajowej przy ul. Wiejskiej w Warszawie złożyli wicemarszałkowie Sejmu Ryszard Terlecki, Małgorzata Kidawa-Błońska i Beata Mazurek.

Wcześniej wicemarszałkowie Sejmu Ryszard Terlecki i Beata Mazurek uczestniczyli w uroczystości złożenia kwiatów przed pomnikiem gen. Stefana Roweckiego „Grota”, a wicemarszałek Małgorzata Kidawa-Błońska oddała hołd bohaterom Powstania na Mokotowie. Wicemarszałek Kidawa-Błońska wzięła też udział we wczorajszych stołecznych uroczystościach rocznicowych przed pomnikiem Powstania Warszawskiego na Placu Krasińskich.

Ponadto kwiaty od marszałka Sejmu zostały złożone przed tablicą upamiętniającą podpisanie przez gen. Antoniego Chruściela „Montera” – dowódcę Okręgu Warszawskiego Armii Krajowej – rozkazu rozpoczęcia Powstania Warszawskiego przy ul. Filtrowej 68.

Po południu członkowie Prezydium Sejmu oddadzą powstańcom hołd przed pomnikiem Gloria Victis na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach. Przedstawiciele Izby wezmą także udział w uroczystości złożenia wieńców przy Pomniku „Polegli – Niepokonani” na Cmentarzu Powstańców Warszawy na Woli oraz w rozpaleniu Ogniska Pamięci na Kopcu Powstania Warszawskiego.

Powstanie Warszawskie jest uważane za największą akcję podziemia w okupowanej przez Niemców Europie. 1 sierpnia 1944 roku ok. 40-50 tys. powstańców ruszyło do walki z okupantem. Żołnierze Armii Krajowej prowadzili heroiczny bój z wojskami niemieckimi przez 63 dni. W trakcie walk w stolicy zginęło ok. 18 tys. powstańców oraz ok. 180 tys. ludności cywilnej.


Komentarze

Komentując naszą treść zgadzasz się z postanowieniami naszego regulaminu.
captcha

Poinformuj Redakcję

Jeżeli w Twojej okolicy wydarzyło się coś ciekawego, o czym powinniśmy poinformować czytelników, napisz do nas.

Twoich danych osobowych nie udostępniamy nikomu, potrzebujemy ich jedynie do weryfikacji podanej informacji. Możemy do Ciebie zadzwonić, lub napisać Ci e-maila, aby np. zapytać o konkretne szczegóły Twojej informacji.

Twoje Imię, nazwisko, e-mail jako przesyłającego informację opublikujemy wyłacznie za Twoją zgodą.

Zaloguj się


Zarejestruj się

Rejestrując się lub logując się do Portalu Księgarskiego wyrżasz zgodę na postanowienia naszego regulaminu.

Zarejestruj się

Wyloguj się