Obchody Roku Wisławy Szymborskiej w Senacie RP

Obchody Roku Wisławy Szymborskiej w Senacie RP

Obchody Roku Wisławy Szymborskiej w Senacie RP

Udostępnij

Piękna i subtelna poezja Wisławy Szymborskiej ma ciągle wierne, a nawet rosnące grono wielbicieli na całym świecie” – powiedział marszałek Senatu Tomasz Grodzki, otwierając w piątek w gmachu izby konferencję wpisującą się w obchody Roku Wisławy Szymborskiej.

Marszałek Senatu przypomniał, że „16 listopada ub.r. Senat podjął uchwałę ustanawiającą rok 2023 Rokiem Wisławy Szymborskiej”. „Jesteśmy z tej uchwały niezwykle dumni, bo jej przeprowadzenie – co może niektórych dziwić – nie było aż tak proste jak finalny efekt. Jestem przekonany, że ta konferencja wpisująca się w obchody Roku Wisławy Szymborskiej wniesie nowy impuls i sporo odkrywczych i cennych treści. Ja jako zwykły czytelnik, w wierszach pani Wisławy odnajduję rzeczy, które uwielbiam – wdzięk, precyzję, mądrość - i zazdroszczę jej tego, że w mistrzowski sposób posługuje się ironią i paradoksem, dystansem i zdolnością przekazania wnikliwych obserwacji w kilku lapidarnych słowach” – przyznał.

Grodzki podkreślił, że literaturoznawcy „zwracają uwagę, że poezja Wisławy Szymborskiej zawiera w sobie wiele warstw”. „Dotarcie do każdej z nich wymaga od czytelnika głębszej refleksji. Finezja utworów – mimo ich pozornej prostoty i przystępności - okazywała się wcale niemałym wyzwaniem dla tłumaczy na inne języki. Jestem w stanie to sobie wyobrazić. Przekazanie frazeologizmów, bogactwa sensów i odwołania do polskich realiów stanowiły wyzwanie w przeniesieniu tych wierszy w obręb obcej kultury. Co nie zmienia postaci, że ta piękna i subtelna poezja ma ciągle wierne, a nawet rosnące grono wielbicieli na całym świecie” – powiedział.

Marszałek Senatu wyraził nadzieję, że „oprócz wymiany inspirujących myśli, spojrzenia z różnych perspektyw na dzieło Wisławy Szymborskiej” konferencja „pozwoli nam przybliżyć postać nie tylko poetki, ale niezwykłej kobiety, otwartej na świat, wrażliwej na krzywdę, mocno zaangażowanej w relacje z innymi ludźmi na różnych etapach swojego życia. Kończąc, chciałbym zaprosić do odwiedzenia piętro niżej znakomitej wystawy biograficznej” – podsumował.

Jak podano na stronie Senatu, wystawa „Sto lat! Wisława Szymborska” – przygotowana przez Fundację Wisławy Szymborskiej – „prezentuje najważniejsze wydarzenia z życia poetki i powiązane z nimi cytaty z twórczości, a także kolaże, rysunki dziecięce, fragmenty niepublikowanych utworów prozatorskich i rękopisów zabaw towarzyskich”. „Jedna z plansz poświęcona jest dziadkowi poetki, Antoniemu Szymborskiemu, powstańcowi styczniowemu” – dodano.

Wisława Szymborska była poetką, tłumaczką, eseistką, członkiem założycielem Stowarzyszenia Pisarzy Polskich, członkiem PAU, PEN Clubu oraz Amerykańskiej Akademii Sztuki i Literatury. W 1996 r. otrzymała literacką Nagrodę Nobla. Urodziła się 2 lipca 1923 r. w Kórniku w Wielkopolsce. Zmarła 1 lutego 2012 r.

źródło: PAP, Daria Porycka

Udostępnianie informacji PAP - klauzula informacyjna


Komentarze

Komentując naszą treść zgadzasz się z postanowieniami naszego regulaminu.
captcha

Poinformuj Redakcję

Jeżeli w Twojej okolicy wydarzyło się coś ciekawego, o czym powinniśmy poinformować czytelników, napisz do nas.

Twoich danych osobowych nie udostępniamy nikomu, potrzebujemy ich jedynie do weryfikacji podanej informacji. Możemy do Ciebie zadzwonić, lub napisać Ci e-maila, aby np. zapytać o konkretne szczegóły Twojej informacji.

Twoje Imię, nazwisko, e-mail jako przesyłającego informację opublikujemy wyłacznie za Twoją zgodą.

Zaloguj się


Zarejestruj się

Rejestrując się lub logując się do Portalu Księgarskiego wyrżasz zgodę na postanowienia naszego regulaminu.

Zarejestruj się

Wyloguj się