"Obraźliwa i denerwująca". Uniwersytet wydał ostrzeżenie dla studentów przed książką... "1984" George'a Orwella
Znana na całym świecie, wydana w 1949 roku powieść "1984" George'a Orwell'a stała się na całym świecie symbolicznym opisem systemów totalitarnych. Dziś budzi niechęć pośród "progresywnych" elit.
Trudno nie zauważyć licznych podobieństw pomiędzy systemem opisanym w książce, a doprowadzonej do absurdu "poprawności politycznej", czy kwitnącym na lewicujących uniwersytetach neomarksizmem. Być może ma to jakiś związek z decyzją pracowników brytyjskiego uniwersytetu Northampton, którzy wydali ostrzeżenie dotyczące powieści George'a Orwella, ponieważ zawiera ona materiał, który niektórzy studenci mogą uznać za "obraźliwy i denerwujący".
- Jest pewna ironia, że studenci otrzymują teraz ostrzeżenia przed przeczytaniem Nineteen Eighty-Four. Nasze kampusy uniwersyteckie szybko stają się dystopijnymi strefami Wielkiego Brata, gdzie praktykuje się nowomowę, aby zmniejszyć zakres myśli intelektualnej i odwołać mówców, którzy się do niej nie stosują - mówi Daily Mail poseł brytyjskiej partii konserwatywnej Andrew Bridgen.
"1984"
Dystopijna opowieść o mieszkańcach "Londynu w przyszłości" opisuje system totalitarny, w którym ludzie podzieleni są na klasy, a system polityczny oparty jest na propagandzie, kłamstwie, terrorze i inwigilacji. Wiele wyrażań z książki takich jak "Wielki Brat", "nowomowa", czy "policja myśli", które weszły do powszechnego obiegu jako trwałe kody kulturowe, pochodzi właśnie z tej książki.