"Obraźliwa i denerwująca". Uniwersytet wydał ostrzeżenie dla studentów przed książką... "1984" George'a Orwella

"Obraźliwa i denerwująca". Uniwersytet wydał ostrzeżenie dla studentów przed książką... "1984" George'a Orwella

"Obraźliwa i denerwująca". Uniwersytet wydał ostrzeżenie dla studentów przed książką... "1984" George'a Orwella

Udostępnij

Znana na całym świecie, wydana w 1949 roku powieść "1984" George'a Orwell'a stała się na całym świecie symbolicznym opisem systemów totalitarnych. Dziś budzi niechęć pośród "progresywnych" elit.

Trudno nie zauważyć licznych podobieństw pomiędzy systemem opisanym w książce, a doprowadzonej do absurdu "poprawności politycznej", czy kwitnącym na lewicujących uniwersytetach neomarksizmem. Być może ma to jakiś związek z decyzją pracowników brytyjskiego uniwersytetu Northampton, którzy wydali ostrzeżenie dotyczące powieści George'a Orwella, ponieważ zawiera ona materiał, który niektórzy studenci mogą uznać za "obraźliwy i denerwujący".

Jest pewna ironia, że studenci otrzymują teraz ostrzeżenia przed przeczytaniem Nineteen Eighty-Four. Nasze kampusy uniwersyteckie szybko stają się dystopijnymi strefami Wielkiego Brata, gdzie praktykuje się nowomowę, aby zmniejszyć zakres myśli intelektualnej i odwołać mówców, którzy się do niej nie stosują -  mówi Daily Mail poseł brytyjskiej partii konserwatywnej Andrew Bridgen.

"1984"

Dystopijna opowieść o mieszkańcach "Londynu w przyszłości" opisuje system totalitarny, w którym ludzie podzieleni są na klasy, a system polityczny oparty jest na propagandzie, kłamstwie, terrorze i inwigilacji. Wiele wyrażań z książki takich jak "Wielki Brat", "nowomowa", czy "policja myśli", które weszły do powszechnego obiegu jako trwałe kody kulturowe, pochodzi właśnie z tej książki.


Komentarze

Komentując naszą treść zgadzasz się z postanowieniami naszego regulaminu.
captcha

Poinformuj Redakcję

Jeżeli w Twojej okolicy wydarzyło się coś ciekawego, o czym powinniśmy poinformować czytelników, napisz do nas.

Twoich danych osobowych nie udostępniamy nikomu, potrzebujemy ich jedynie do weryfikacji podanej informacji. Możemy do Ciebie zadzwonić, lub napisać Ci e-maila, aby np. zapytać o konkretne szczegóły Twojej informacji.

Twoje Imię, nazwisko, e-mail jako przesyłającego informację opublikujemy wyłacznie za Twoją zgodą.

Zaloguj się


Zarejestruj się

Rejestrując się lub logując się do Portalu Księgarskiego wyrżasz zgodę na postanowienia naszego regulaminu.

Zarejestruj się

Wyloguj się