Odbiorca ubezwłasnowolniony” Stanisława Barańczaka – premiera książki
Wydawnictwo Ossolineum powstało w 1827 roku we Lwowie i jest najstarszą działającą nieprzerwanie oficyną wydawniczą w Polsce. Tworząc kolejny rozdział w historii Wydawnictwa, zadajemy pytanie o rolę kanonu we współczesnym świecie i przyglądamy się polskiemu dziedzictwu z nowych, mniej oczywistych punktów widzenia.
Premiera Odbiorcy ubezwłasnowolnionego. Tekstów o kulturze masowej i popularnej Stanisława Barańczaka
"Nie uznaję podziału na kulturę wysoką i niską. Uznaję tylko podział na kulturę wartościową (w której mieszczą się moim zdaniem Bach i Szekspir, ale również Charlie Parker i Monty Python) i kulturę bezwartościową, czyli kulturę kiczu (w której mieszczą się dla mnie: piosenkarka Madonna i film Rambo, ale również koncert fortepianowy Czajkowskiego i film Podwójne życie Weroniki). z wywiadu, 1994.
Poza pisaniem wierszy, esejów, recenzji i rozpraw naukowych, poza tłumaczeniem poezji i wykładaniem Stanisław Barańczak zajmował się rzeczami na pozór mniej poważnymi – czytał powieści kryminalne, słuchał piosenek, oglądał filmy i transmisje sportowe w telewizji. Robil to jednak nieporównanie uważniej niż większość odbiorców kultury masowej. A zwłaszcza – nie tracił z pola widzenia jej perswazyjnego wymiaru. I to zarówno w Polsce okresu PRL-u, jak później w Ameryce.
W Odbiorcy... znaleźć można m.in. niedostępną dziś książkę Czytelnik ubezwłasnowolniony (1983) oraz cykle esejów i felietonów z początku lat siedemdziesiątych ubiegłego wieku, w ogromnej większości nieprzedrukowane w tomach. Widoczne są tutaj największe zalety Barańczaka pisarza: stylistyczne mistrzostwo, inteligencja, przenikliwość, dowcip.
Książka jest trzecim, po "Życiu w rozproszonym świetle" Jacka Gutorowa i "Języku poetyckim Mirona Białoszewskiego" Stanisława Barańczaka, tomem wydanym w serii Sztuka Czytania. W tym roku w cyklu ukaże się jeszcze O stylu późnym. Muzyka i literatura pod prąd Edwarda W. Saida.
Więcej informacji o książce znajdą Państwo na naszej stronie internetowej. Zapraszamy!