Profesor  Maria Dzielska

Profesor Maria Dzielska

Odeszła profesor Maria Dzielska

Udostępnij

W poniedziałek w Krakowie zmarła profesor Maria Dzielska, historyk, filolog klasyczny, tłumaczka tekstów źródłowych. 18 września profesor Dzielska skończyłaby 76 lat.

Maria Dzielska urodziła się w 18 września 1942 roku w Krakowie. Była historykiem, filologiem klasycznym oraz tłumaczem tekstów źródłowych, przez wiele lat wykładała na Uniwersytecie Jagiellońskim. Specjalizowała się głównie w historii późnoantycznego Rzymu i wczesnego Bizancjum.

Ukończyła studia historycznych na Uniwersytecie Jagiellońskim i filologię klasyczną na Uniwersytecie Łódzkim. Tytuł doktora otrzymała w 1972 roku, habilitację uzyskała w 1984 roku, a od 1996 roku była profesorem zwyczajnym.

Należała do najczęściej tłumaczonych na języki obce współczesnych historyków polskich. Przetłumaczyła na język polski pisma Pseudo-Dionizego Areopagity. Jej książka Hypatia z Aleksandrii (Kraków 1993) została wydana w USA w 1995 roku przez prestiżową oficynę Harvard University Press, przetłumaczona na osiem języków i uznana za najlepszą akademicką książkę roku 1995 w kategorii Filozofia przez „Choice Magazine”. W tym samym roku za najlepszą książkę historyczną roku uznał ją również American History Book Club. Po angielsku ukazała się ponadto kolejna książka Dzielskiej Apolloniusz z Tiany. Legenda i rzeczywistość (wydanie oryginalne: Kraków 1983).

Profesor Maria Dzielska była znana jako popularyzator wiedzy o kulturze klasycznej i antyku w ramach audycji telewizyjnych „Ogród Sztuk”, „Grzechy po polsku” i „Rozmowy istotne”.  W latach 80. XX wieku była zaangażowana w działalność opozycyjną u boku męża Mirosława Dzielskiego, twórcy polskiego liberalizmu chrześcijańskiego. Była również m.in. zastępcą przewodniczącego Społecznego Komitetu Odnowy Zabytków Krakowa (od 2009 r.), członkiem Komitetu Nauk o Kulturze Antycznej Polskiej Akademii Nauk, zastępcą przewodniczącego Komisji Filologii Klasycznej Polskiej Akademii Umiejętności, wiceprzewodniczącą Rady Naukowej Związku Podhalan, członkiem Rady Muzeum Narodowego w Krakowie.

(PAP; Anna Pasek)


Komentarze

Komentując naszą treść zgadzasz się z postanowieniami naszego regulaminu.
captcha

Poinformuj Redakcję

Jeżeli w Twojej okolicy wydarzyło się coś ciekawego, o czym powinniśmy poinformować czytelników, napisz do nas.

Twoich danych osobowych nie udostępniamy nikomu, potrzebujemy ich jedynie do weryfikacji podanej informacji. Możemy do Ciebie zadzwonić, lub napisać Ci e-maila, aby np. zapytać o konkretne szczegóły Twojej informacji.

Twoje Imię, nazwisko, e-mail jako przesyłającego informację opublikujemy wyłacznie za Twoją zgodą.

Zaloguj się


Zarejestruj się

Rejestrując się lub logując się do Portalu Księgarskiego wyrżasz zgodę na postanowienia naszego regulaminu.

Zarejestruj się

Wyloguj się