Odpowiedź  prezes PIK Soni Dragi na list otwarty PDW

Odpowiedź prezes PIK Soni Dragi na list otwarty PDW

Odpowiedź prezes PIK Soni Dragi na list otwarty PDW

Udostępnij

Za redakcją Biblioteki Analiz www.rynek-ksiazka.pl przytaczamy dpowiedź Soni Dragi, prezeski Polskiej Izby Książki, na list otwarty PDW w sprawie prac nad ustawą o jednolitej cenie książki:

 “Szanowny Panie Prezesie, Szanowni Udziałowcy PDW,

z pewnym zdumieniem odebrałam pismo od Państwa, opublikowane w formie listu otwartego, odnoszące się do nieistniejącego problemu.

Kwestionujecie Państwo pomysł włączenia ebooków do projektu ustawy o książce. Koncepcja taka rzeczywiście była dyskutowana w gronie osób, pracujących nad aktualizacją projektu. W wyniku dyskusji ustaliliśmy, że skupimy ustawę na edycjach książek papierowych, z pominięciem wersji elektronicznych oraz audio.

Istotą ustawy o książki jest ochrona całego rynku książki i wszystkich podmiotów w nim funkcjonujących. Uznaliśmy, że pominiemy edycje elektroniczne jako stanowiące znacznie mniejsze zagrożenie ich egzystencji, a otwierające cały szereg nowych zagadnień i możliwych kontrowersji.

W przyszłym tygodniu zapoznamy branżę z uaktualnionym projektem ustawy wraz z uzasadnieniem.  Dziwi więc, że podejmujecie Państwo stanowisko, nie czekając na zaprezentowanie zapowiadanej propozycji.

Pozwolę sobie przy okazji uczulić Państwa, wydawców, że wciąż większość obrotów naszej branży pochodzi ze sprzedaży książek papierowych i do takich potrzebujemy wszystkich segmentów rynku, w tym stacjonarnych księgarń, zapewniających różnorodność oferty wydawniczej, gwarantujących bliski, żywy kontakt z książką. Te niestety stoją w obliczu rychłego bankructwa, skoro od kilku lat doświadczamy wyniszczających wojen cenowych prowadzonych przez duże podmioty dystrybucyjne oraz znacznego przesunięcia sprzedaży do internetu.

Rolą wydawcy powinno być odpowiednie postrzeganie całego rynku i dbanie o prawidłowy przebieg dystrybucji książek. Temu między innymi będzie służyła ustawa, której znowelizowany projekt pod nazwą ‘Ustawa o ochronie rynku książki’ wkrótce poddamy pod dyskusję.  Zapraszamy do konstruktywnej współpracy nad nim”.


Komentarze

Komentując naszą treść zgadzasz się z postanowieniami naszego regulaminu.
captcha

Poinformuj Redakcję

Jeżeli w Twojej okolicy wydarzyło się coś ciekawego, o czym powinniśmy poinformować czytelników, napisz do nas.

Twoich danych osobowych nie udostępniamy nikomu, potrzebujemy ich jedynie do weryfikacji podanej informacji. Możemy do Ciebie zadzwonić, lub napisać Ci e-maila, aby np. zapytać o konkretne szczegóły Twojej informacji.

Twoje Imię, nazwisko, e-mail jako przesyłającego informację opublikujemy wyłacznie za Twoją zgodą.

Zaloguj się


Zarejestruj się

Rejestrując się lub logując się do Portalu Księgarskiego wyrżasz zgodę na postanowienia naszego regulaminu.

Zarejestruj się

Wyloguj się