Odsłonięcie pierwszej w świecie Rzeźby poświęconej Ofiarom Książek/Miłośnikom Książek

Odsłonięcie pierwszej w świecie Rzeźby poświęconej Ofiarom Książek/Miłośnikom Książek

Odsłonięcie pierwszej w świecie Rzeźby poświęconej Ofiarom Książek/Miłośnikom Książek

Udostępnij

Serdecznie zapraszamy w imieniu Organizatorów na odsłonięcie pierwszej w świecie Rzeźby poświęconej Ofiarom Książek/Miłośnikom Książek oraz Premierę książki Stanisława Karolewskiego pt.: „Sekrety Antykwariusza.Czy w raju pachnie kurzem?”

                O RZEŹBIE:

 

OFIAROM KSIĄŻEK

MIŁOŚNIKOM KSIĄŻEK

Wszystkim tym którym książki zniszczyły życie.

 

Którzy karmieni od najmłodszych lat fałszywymi wizjami żyją z głową w chmurach nie przystając do świata i czasów w których przyszło im żyć.

 

 

Którzy przez zarwane nad książkami noce zaspali do pracy lub na egzamin. Tym którzy przez smakowite opisy przypalili obiad. Którzy przez długie akapity przegapili swój przystanek.

 

Których spadająca książka uderzyła w głowę. Których kręgosłup popękał pod ciężarem dźwiganych tomiszczy.

 

 

Słowem: wszystkim ofiarom tych sprytnych, prostokątnych przedmiotów, które niepostrzeżenie, pod pozorem wiedzy i kultury wkradają się do naszych domów karmiąc nas fałszywymi wizjami, odbierając nam czas, zdrowie a niekiedy i życie.

 

 

Wszystkim tym którzy nie mogą żyć bez książek.

 

Którzy karmieni od najmłodszych lat światami i wizjami opisanymi w książkach rozumieją, że są one równie prawdziwe, co świat w którym przyszło im żyć.

 

Którzy dzięki swoim podróżom i przyjaźniom czytelniczym żyli podwójnie i po wielokroć. Tym którzy w książkach po raz pierwszy odkryli smak życia i jego piękno.

 

Którzy dzięki książkom obcowali z najtęższymi umysłami, które kiedykolwiek narodziły się na tej planecie. Którym książki zmieniły życie na lepsze, pełniejsze i wspanialsze.

 

Słowem: wszystkim zakochanym w książkach, którzy już na Ziemi doświadczyli raju mogąc obcować z najwspanialszym ludzkim wynalazkiem i dzięki niemu pędzą życie pełne magii i pasji.

 

 

 

Opis rzeźby: Rzeźba składa się z książek tworzących „mur” w którym znajduje się okrągłe „okno” – pękniecie w murze. Pod „oknem” odbiorca znajdzie tabliczki z którymi może się identyfikować lub je odrzucić: #OFIARA KSIĄŻEK #KSIĄŻKI ZNISZCZYŁY MI ŻYCIE #AntykwariatSzarlatan #ZwyciężonyPrzezKsiążki #BooksVictims i po przeciwnej stronie „muru” #KOCHAM KSIĄŻKI #MIŁOŚNIK KSIĄŻEK #LoveBooks #AntykwariatSzarlatan #ŻyjęDziękiKsiążkom. Tabliczki te będą stanowić zachętę do wyjrzenia przez „okno” i sfotografowania się z rzeźbą podobnie jak w tworzonych niekiedy „instagramowych przestrzeniach”, jednak odbiorca wybierający jedną ze stron rzeźby i wyglądający przez „okno” będzie fotografowany z jej drugiej strony – czyli aby posiąść zdjęcie „miłośnika książek” będzie zmuszony ustawić się po stronie „ofiary książek”, co może stanowić dobry punkt wyjścia do rozważań o roli czytelnictwa i książki we współczesnym „instagramowym” świecie.

Na naszych oczach w ciągu ostatnich dwudziestu, trzydziestu lat odeszliśmy od idei mówiącej nam o tym, że każda książka stanowi odbłysk lub ułamek Księgi. Dopóki tak było, książki należało szanować i dbać o nie, unikało się wyrzucenia ich. W tej chwili nikogo już nie dziwi, że książki traktowane są tak samo jak każdy inny towar i niszczą się w wielkich marketowych koszach, nikogo nie dziwią już latami zbierane księgozbiory trafiające na śmietnik.

OTWARTOŚĆ KONSTRUKCJI – prócz trwale połączonych elementów, rzeźba jest wkomponowana w półki z książkami z oferty antykwariatu, a ich zawartość i układ będzie się stale zmieniał tak samo jak dzięki swojej interaktywności będzie sprawiała, że on także swoją obecnością i wyborem jednej z tabliczek będzie częścią zmieniającej się rzeźby.

O Książce:

Polska odpowiedź na „Pamiętnik księgarza” Shauna Bythella!

Dla miłośników książek, księgarń i buszowania w antykwariatach

Od kiedy powstał druk i narodziła się „Galaktyka Gutenberga”, towarzyszyli jej drukarze, potem księgarze zwani bibliofilami. Byli wtajemniczeni niczym strażnicy, dzierżąc klucze do sezamu rozmaitości, jakimi stały się z czasem antykwariaty.

To w tych skarbcach wiedzy przechowywano inkunabuły, pieczęcie, starodruki, rzadkie grafiki oraz książki współczesne. Po tej galaktyce, uchylając rąbka swojej wiedzy tajemnej, oprowadza nas w swoim dzienniku pt. „Sekrety antykwariusza” wytrawny mistrz nauk bibliofilskich Stanisław Karolewski.

Autor z dużą dozą humoru dzieli się z czytelnikami swoimi obserwacjami, przemyśleniami oraz co ciekawszymi sytuacjami, których doświadczył w swojej antykwariackiej karierze.

Kilka słów o autorze:

Stanisław Karolewski – wrocławski pisarz i antykwariusz, od przeszło dwudziestu lat przemierza domy, mieszkania, strychy i piwnice w poszukiwaniu piękna – założył i prowadzi słynny interdyscyplinarny Antykwariat Szarlatan – łączący handel zabytkową książką z handlem antykami i płytami winylowymi. Z wykształcenia historyk sztuki. Autor wielu opowiadań oraz kilku książek, m.in. „W piaskownicy światów. Epos wrocławski” (2009), „Ciemność” (2023) – okrzykniętej przez krytyków „literackim arcydziełem”, czy autobiograficznego „Głodnego anioła” (2010), w którym opisuje historię swojej walki z nowotworem.

Jego prozę cechuje dbałość o słowo, ironiczny humor oraz częste zaglądanie pod podszewkę rzeczywistości. Regularnie publikuje w czasopiśmie „Format Literacki”. Na stronie antykwariatu oraz na kanale na YouTube zamieszcza literackie miniatury w serii „Wyznania antykwariusza”. Należy do Stowarzyszenia Pisarzy Polskich. W 2020 roku został stypendystą literackim Prezydenta Miasta Wrocławia.

 Zobacz stronę https://szarlatan.pl/


Komentarze

Komentując naszą treść zgadzasz się z postanowieniami naszego regulaminu.
captcha

Poinformuj Redakcję

Jeżeli w Twojej okolicy wydarzyło się coś ciekawego, o czym powinniśmy poinformować czytelników, napisz do nas.

Twoich danych osobowych nie udostępniamy nikomu, potrzebujemy ich jedynie do weryfikacji podanej informacji. Możemy do Ciebie zadzwonić, lub napisać Ci e-maila, aby np. zapytać o konkretne szczegóły Twojej informacji.

Twoje Imię, nazwisko, e-mail jako przesyłającego informację opublikujemy wyłacznie za Twoją zgodą.

Zaloguj się


Zarejestruj się

Rejestrując się lub logując się do Portalu Księgarskiego wyrżasz zgodę na postanowienia naszego regulaminu.

Zarejestruj się

Wyloguj się