Odsłonięto pomnik twórcy wydawnictwa Media Rodzina

Odsłonięto pomnik twórcy wydawnictwa Media Rodzina

Odsłonięto pomnik twórcy wydawnictwa Media Rodzina

Udostępnij

Przed dwoma dniami w stolicy Wielkopolski odsłonięto pomnik Roberta Gamble’a, założyciela wydawnictwa Media Rodzina i Radia Obywatelskiego, wyróżnionego tytułem Zasłużony dla Miasta Poznania. Naturalnych rozmiarów rzeźba Twórcy Wydawnictwa Media Rodzina, będzie już trwałym elementem krajobrazu poznańskich Winograd. Pomnik stanął przed siedzibą wydawnictwa.

Robert Gamble urodził się w Bostonie, ale od dziesięcioleci związany był z Polską i Poznaniem. Przyjechał tu po raz pierwszy jeszcze w czasach żelaznej kurtyny w 1958 roku. Był wtedy studentem Uniwersytetu Harvarda. Po raz drugi przyjechał do naszego kraju jako student seminarium duchownego, a następnie po stanie wojennym już jako pastor Kościoła Episkopalnego.

W latach 80. zaangażowany był w rozwój ruchu Anonimowych Alkoholików w Polsce, pomagając im w nawiązywaniu kontaktu ze specjalistami amerykańskimi. W 1992, wraz z decyzją sponsorowania Radia Obywatelskiego w Poznaniu, podjął decyzję o przeniesieniu się na jakiś czas do Polski. W tym samym okresie założył wydawnictwo Media Rodzina, aby wydać po polsku książkę Adele Faber i Elaine Mazlish „Jak mówić, żeby dzieci nas słuchały. Jak słuchać, żeby dzieci do nas mówiły".

W latach 90. Gamble prowadził w Poznaniu rozgłośnię Radio Obywatelskie. To on przez lata organizował Wigilię pod Rondem Kaponiera, w której uczestniczyć mogli wszyscy chętni poznaniacy. Jego wydawnictwo wydało w Polsce m.in. serie o Harrym Potterze czy świecie Narnii, a także inne cykle znane doskonale wszystkim dzieciom, jak choćby Kicia Kocia czy Pan Kuleczka.

Odsłonięcie pomnika Roberta Gamble’a zbiegło się w czasie z ważnym jubileuszem wydawnictwa, które w tym roku obchodzi trzydziestolecie istnienia.


Komentarze

Komentując naszą treść zgadzasz się z postanowieniami naszego regulaminu.
captcha

Poinformuj Redakcję

Jeżeli w Twojej okolicy wydarzyło się coś ciekawego, o czym powinniśmy poinformować czytelników, napisz do nas.

Twoich danych osobowych nie udostępniamy nikomu, potrzebujemy ich jedynie do weryfikacji podanej informacji. Możemy do Ciebie zadzwonić, lub napisać Ci e-maila, aby np. zapytać o konkretne szczegóły Twojej informacji.

Twoje Imię, nazwisko, e-mail jako przesyłającego informację opublikujemy wyłacznie za Twoją zgodą.

Zaloguj się


Zarejestruj się

Rejestrując się lub logując się do Portalu Księgarskiego wyrżasz zgodę na postanowienia naszego regulaminu.

Zarejestruj się

Wyloguj się