Odszedł Andrea Camilleri

Odszedł Andrea Camilleri

Odszedł Andrea Camilleri

Udostępnij

W Rzymie zmarł dziś w wieku 93 lat Andrea Camilleri, autor powieści kryminalnych o komisarzu Salvo Montalbano, przeniesionych na ekran telewizyjny. Karierę literacką zrobił w późnym wieku: zaczął pisać jako niespełna siedemdziesięciolatek. Na świecie sprzedano ponad 30 mln egzemplarzy jego książek.

W ciągu ponad 20 lat pracy literackiej Camilleri, przez dekady człowiek teatru, zrobił ogromną karierę literacką na świecie, a ze względu na swój późny debiut uważany był za prawdziwy fenomen.

Pobił rekordy pod względem liczby sprzedanych książek, a kręcony na ich podstawie serial „Komisarz Montalbano” oglądają w telewizji RAI miliony widzów. Łączną liczbę widzów na świecie obliczono na 1,2 miliarda.

Tysiące jego fanów poszukują na Sycylii miejsc opisanych w kilkudziesięciu kryminałach jego autorstwa, a potem pokazanych w serialu - mimo że akcja książek Camilleriego toczy się w wymyślonym miasteczku Vigata.

Jego twórczość uwielbia kilka pokoleń czytelników. Są wśród nich tacy, którzy zachwycają się sposobem opisywania potraw, jakich kosztuje komisarz - koneser smaków i miłośnik sycylijskiej kuchni. Językoznawcy piszą z kolei rozprawy o języku jego powieści, który ich zdaniem stanowi doskonałe połączenie włoskiego i sycylijskiego dialektu.

Camilleri urodził się w 1925 roku w sycylijskim Porto Empedocle, a od lat 40. minionego wieku mieszkał w Rzymie. Był scenarzystą, a po studiach reżyserskich wystawiał sztuki teatralne. Przez 20 lat wykładał reżyserię we włoskiej Akademii Sztuki Dramatycznej. Jako literat zadebiutował w 1978 roku powieścią „Tok rzeczy”, odrzuconą wcześniej przez 14 wydawnictw.

Przełom w życiu Camilleriego nastąpił w 1994 roku, gdy stworzył postać komisarza policji Montalbano, pracującego na jego rodzinnej wyspie. To wtedy ukazał się „Kształt wody”, pierwsza książka o charyzmatycznym policjancie. Tom odniósł ogromny sukces. Nazwisko bohatera to hołd złożony przez autora ulubionemu pisarzowi, Hiszpanowi Manuelowi Vazquezowi Montalbanowi.

U szczytu swej popularności Andrea Camilleri opublikował też powieści o wielkich malarzach, m.in. o Caravaggio i Renoire'ze.

Jego kariera literacka to pasmo rekordów. Napisał w sumie 100 książek, a ostatnia, „Kucharz z Alcyon” , 27. z serii o Montalbano ukazała się kilka dni przed śmiercią autora. Jeden z odcinków serialu o Montalbano obejrzało w tv RAI prawie 13 milionów widzów.

[źródło: PAP, Sylwia Wysocka]


Komentarze

Komentując naszą treść zgadzasz się z postanowieniami naszego regulaminu.
captcha

Poinformuj Redakcję

Jeżeli w Twojej okolicy wydarzyło się coś ciekawego, o czym powinniśmy poinformować czytelników, napisz do nas.

Twoich danych osobowych nie udostępniamy nikomu, potrzebujemy ich jedynie do weryfikacji podanej informacji. Możemy do Ciebie zadzwonić, lub napisać Ci e-maila, aby np. zapytać o konkretne szczegóły Twojej informacji.

Twoje Imię, nazwisko, e-mail jako przesyłającego informację opublikujemy wyłacznie za Twoją zgodą.

Zaloguj się


Zarejestruj się

Rejestrując się lub logując się do Portalu Księgarskiego wyrżasz zgodę na postanowienia naszego regulaminu.

Zarejestruj się

Wyloguj się