Ogłoszono Konkurs o Nagrodę Dramaturgiczną im. Tadeusza Różewicza

Ogłoszono Konkurs o Nagrodę Dramaturgiczną im. Tadeusza Różewicza

Ogłoszono Konkurs o Nagrodę Dramaturgiczną im. Tadeusza Różewicza

Udostępnij

Konkurs o Nagrodę Dramaturgiczną im. Tadeusza Różewicza ogłosił w sobotę, w setną rocznicę urodzin poety, Teatr Miejski w Gliwicach. Różewicz w Gliwicach spędził 20 lat życia. Tam powstała m.in. „Kartoteka”, którą sobotniego wieczoru wystawił gliwicki teatr.

Nagroda ustanowiona przez prezydenta Gliwic Adama Neumanna w zamyśle jej inicjatorów dyrektora Teatru Miejskiego w Gliwicach Grzegorza Krawczyka i poetów Joanny Oparek i Juliusza Pielichowskiego ma wspierać twórców piszących dla teatru i promować najbardziej wartościowe zjawiska współczesnej polskiej dramaturgii.

„Przyczynkiem dla nas, aby ten konkurs organizować, jest to, że w tym mieście mieszkał Tadeusz Różewicz, że chcemy połączyć pamięć o tym poecie, twórcy literatury, dramaturgu, z naszym miastem, które przez wielu tutaj żyjących nie jest chyba odbierane jako miasto kultury, kulturze specjalnie sprzyjające, które jest kojarzone z literaturą” – powiedział PAP Krawczyk.

Zaznaczył, że i teraz w Gliwicach mieszkają ciekawi pisarze, jak współinicjatorzy konkursu czy Krzysztof Siwczyk. Przypomniał też, że Teatr Miejski w Gliwicach jest młodą instytucją, powstałą w 2015 r. na gruncie dawnego Teatru Muzycznego z repertuarem operetkowym. Tymczasem w mieście była i inna tradycja dramaturgiczna i teatralna zapoczątkowana przez Jerzego Jarockiego.

„Był też Tadeusz Różewicz, który pisał tu dramaty, ale też czynnie uczestniczył w pracach małego studenckiego teatru poezji STEP, działającego przy Politechnice Śląskiej. Działał tutaj też Peter Lachmann, który stworzył awangardowy wideoteatr, który później prowadził w Warszawie” – wymienił Krawczyk

Pielichowski dodał, że ogromna większość czytelników kojarzy Różewicza z poezją. „I mimo że »Kartoteka« wciąż jest, mam nadzieję, lekturą szkolną, to Różewicz jako dramaturg nie jest tak popularny, a w Gliwicach Różewicz dramaturg się narodził. To chcielibyśmy tym konkursem podkreślić. »Kartoteka« powstała dosłownie 300 metrów stąd, w kamienicy przy Zygmunta Starego” – wskazał.

Krawczyk dodał, że Różewicz może być dla Gliwic postacią intrygującą jako pewien kontrapunkt do tego, jak to miasto obecnie siebie samo postrzega. „Myślę, że hasło Gliwic: »Przyszłość jest tu« wywołałoby na ustach Różewicza ironiczny uśmiech. To jest człowiek, który nie nadyma się przesadnie na wielkie hasła, wielkie przedsięwzięcia – to jest dobry patron dla takich miast” – uznał dyrektor gliwickiego teatru.

Do konkursu mogą zostać zgłoszone utwory dramatyczne przeznaczone do wystawienia w teatrze, napisane w języku polskim przez autorów mających w swoim dorobku przynajmniej jeden wcześniej opublikowany (z nadanym numerem ISBN) utwór literacki. Zgłaszany do konkursu tekst nie może być wcześniej opublikowany ani wystawiony.

Konkurs będzie składał się z trzech etapów. W pierwszym kolegium kwalifikacyjne dokona wstępnej oceny nadesłanych utworów (termin: 31 marca każdego roku), wybierając do 20 utworów i przekazując je do dalszej oceny kapitule nagrody (do 30 czerwca). W drugim etapie kapituła do 30 września wybierze trzy teksty, które zostaną zaprezentowane w postaci czytań scenicznych.

Rozstrzygnięcie konkursu nastąpi do 30 listopada każdego roku podczas dni teatru i dramaturgii współczesnej w Gliwicach, gdy kapituła wskaże zwycięski utwór i ogłosi zwycięzcę, który otrzyma 50 tys. zł, statuetkę i którego tekst zostanie wystawiony przez Teatr Miejski. Pozostali finaliści otrzymają po 5 tys. zł, a ich utwory zostaną opublikowane przez Muzeum w Gliwicach w serii „Czytelnia Sztuki”.

„Dajemy twórcom czas, aby przygotowali swoje teksty. Pewną nowością będzie to, że finałowe teksty będą przedstawiane w formie czytań reżyserowanych – to formuła, która ożywia, buduje życie literackie, bo twórcy mają możliwość uczestniczenia w procesie” – zaznaczyła Oparek.

„Czekamy na dobre teksty, na dobre, rewolucyjne dramaty. Mamy nadzieję, że hasło: »Kartoteka«, jako rewolucyjna sztuka, która wyszła z Gliwic, da bodziec, który uruchomi twórców, również niekonwencjonalnych” – zasugerowała.

Zgłoszenia do pierwszej edycji konkursu będą przyjmowane do 31 marca 2022 roku. Regulamin konkursu i formularz zgłoszeniowy zostaną udostępnione pod adresem nagrodarozewicza.pl. Organizatorem jest Teatr Miejski w Gliwicach.

W rozmowie dla magazynu „Nowe Książki” z 1969 r., która ukazała się po przeprowadzce Różewiczów do miasta nad Odrą, poeta mówił: „(...) interesują mnie miasta w rozwoju, miasta dynamiczne, miasta, które zmieniają się w moich oczach i z którymi ja się zmieniam. Może dlatego przemieszkałem dwadzieścia lat w Gliwicach (…)”.

W 1995 r. Tadeuszowi Różewiczowi przyznano tytuł honorowego obywatela Gliwic. Od 30 września na gliwickim rynku prezentowana jest plenerowa wystawa poświęcona poecie. W sobotę w Teatrze Miejskim w Gliwicach odbyła się premiera „Kartoteki” w reżyserii Pawła Szkotaka.

źródło: PAP, Mateusz Babak

Udostępnianie informacji PAP - klauzula informacyjna


Komentarze

Komentując naszą treść zgadzasz się z postanowieniami naszego regulaminu.
captcha

Poinformuj Redakcję

Jeżeli w Twojej okolicy wydarzyło się coś ciekawego, o czym powinniśmy poinformować czytelników, napisz do nas.

Twoich danych osobowych nie udostępniamy nikomu, potrzebujemy ich jedynie do weryfikacji podanej informacji. Możemy do Ciebie zadzwonić, lub napisać Ci e-maila, aby np. zapytać o konkretne szczegóły Twojej informacji.

Twoje Imię, nazwisko, e-mail jako przesyłającego informację opublikujemy wyłacznie za Twoją zgodą.

Zaloguj się


Zarejestruj się

Rejestrując się lub logując się do Portalu Księgarskiego wyrżasz zgodę na postanowienia naszego regulaminu.

Zarejestruj się

Wyloguj się