Ogłoszono laureatów 17. Nagrody Literackiej Warszawy

Ogłoszono laureatów 17. Nagrody Literackiej Warszawy

Ogłoszono laureatów 17. Nagrody Literackiej Warszawy

Udostępnij

W tym roku Nagrodę Literacką m.st. Warszawy otrzymali: Michał Książek, Justyna Kulikowska, Tomasz Różycki, Maciej Sieńczyk, Maria Strzelecka. Tytuł warszawskiej twórczyni, przyznawany za całokształt twórczości, trafił do Joanny Papuzińskiej - poinformowano na stronie Urzędu m.st. Warszawy.

Wyjaśniono, że "tytuł warszawskiej twórczyni otrzymała Joanna Papuzińska, autorka przez całe życie związana z Warszawą". "Zadebiutowała w 1956 r. na łamach +Świata Młodych+, z jej inicjatywy powstało także pierwsze w Polsce czasopismo poświęcone książce dla dzieci – "Guliwer" - przypomniano w informacji.

"Jest autorką ponad pięćdziesięciu książek dla dzieci, wierszem i prozą, w których zawsze piękną literacką polszczyzną pokazuje, że można bawić się codziennością oraz że słowa to najwspanialsze zabawki na świecie. Kolejne pokolenia z całą pewnością znają jej najpopularniejsze serie dla dzieci, takie jak +Nasza mama czarodziejka+ czy "Rokiś+" - napisano o autorce.

Tytuł warszawskiej twórczyni otrzymała Joanna Papuzińska, autorka przez całe życie związana z Warszawą. Jest autorką ponad pięćdziesięciu książek dla dzieci, wierszem i prozą, w których zawsze piękną literacką polszczyzną pokazuje, że można bawić się codziennością oraz że słowa to najwspanialsze zabawki na świecie.

Laureatkami i laureatami 17. edycji Nagrody Literackiej m.st. Warszawy zostali: w kategorii proza – Tomasz Różycki za powieść "Złodzieje żarówek" (Wydawnictwo Czarne), w kategorii poezja – Justyna Kulikowska za tomik "Obóz zabaw" (Wydawnictwo Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Poznaniu), w kategorii literatura dziecięca – Maria Strzelecka (tekst i ilustracje) za książkę "Hajda. Beskid bez kitu" (Wydawnictwo Libra PL), w kategorii książka o tematyce warszawskiej – Michał Książek za publikację "Atlas dziur i szczelin" (Wydawnictwo Znak) oraz w kategorii komiks i powieść graficzna – Maciej Sieńczyk za "Spotkanie po latach" (Wydawnictwo Literackie).

Laureatki i laureaci otrzymali nagrody finansowe po 30 tys. zł, a warszawska twórczyni - 100 tys. zł. Wyboru laureatów dokonało jury w składzie: Justyna Sobolewska (przewodnicząca), Maciej Jakubowiak (sekretarz), Jarosław Klejnocki, Anna Kramek-Klicka, Piotr Sadzik, Agnieszka Sowińska i Karolina Szymaniak.

W tym roku do Nagrody Literackiej Warszawy zgłoszono 755 książek.(PAP)

autor: Grzegorz Janikowski

gj/ ktl/

źródło: https://dzieje.pl


Komentarze

Komentując naszą treść zgadzasz się z postanowieniami naszego regulaminu.
captcha

Poinformuj Redakcję

Jeżeli w Twojej okolicy wydarzyło się coś ciekawego, o czym powinniśmy poinformować czytelników, napisz do nas.

Twoich danych osobowych nie udostępniamy nikomu, potrzebujemy ich jedynie do weryfikacji podanej informacji. Możemy do Ciebie zadzwonić, lub napisać Ci e-maila, aby np. zapytać o konkretne szczegóły Twojej informacji.

Twoje Imię, nazwisko, e-mail jako przesyłającego informację opublikujemy wyłacznie za Twoją zgodą.

Zaloguj się


Zarejestruj się

Rejestrując się lub logując się do Portalu Księgarskiego wyrżasz zgodę na postanowienia naszego regulaminu.

Zarejestruj się

Wyloguj się