Ogłoszono nominacje do Nagród im. C. K. Norwida 2023

Ogłoszono nominacje do Nagród im. C. K. Norwida 2023

Ogłoszono nominacje do Nagród im. C. K. Norwida 2023

Udostępnij

Kapituły Nagród im. Cypriana Kamila Norwida – za najlepsze dzieła i kreacje w 2022 roku – nominowały w 4 kategoriach 12 artystów tworzących na Mazowszu. Nagrodę „Dzieło Życia” za całokształt twórczości 24 września odbierze Maja Komorowska.

W tym roku specjalną Nagrodę im. Cypriana Kamila Norwida »Dzieło życia« odbierze Maja Komorowska – wybitna aktorka o charyzmatycznej osobowości i aktorskiej perfekcji” – napisano na stronie organizatorów.

„»Dziełem życia« Mai Komorowskiej jest ona sama, jako niezwykła postać teatru, filmu, życia społecznego i obywatelskiego w naszym kraju” – powiedziała przewodnicząca Kapituły Nagrody „Dzieło Życia” Dorota Buchwald, cytowana w informacji.

Kapituła literacka zdecydowała o przyznaniu nominacji Annie Piwkowskiej za tom poetycki „Furtianie” (Społeczny Instytut Wydawniczy Znak), Małgorzacie Sokorskiej za książkę „Upadł Buk” (wydawnictwo Austeria) oraz Andrzejowi Zieniewiczowi za tom esejów „Sceny biografii. Ja pisarskie w pamięci autobiograficznej” (Dom Wydawniczy Elipsa).

W kategorii „Muzyka” nominowano: Olgę Pasiecznik za nagranie płyty „Stanisław Moniuszko. Pieśni” (Narodowy Instytut Fryderyka Chopina), Jolantę Pszczółkowską-Pawlik za dyrekcję artystyczną Festiwalu „Moniuszko na Trakcie Królewskim” i Patryka Walczaka za rolę Księcia Alberta w balecie „Giselle”, wystawianym w Teatrze Wielkim–Operze Narodowej w Warszawie.

W dziedzinie sztuk plastycznych nominacje przyznano: Antoniemu Fałatowi za wystawę „Antoni Fałat – malarstwo” prezentowaną w Galeria Sztuki Katarzyny Napiórkowskiej w Warszawie, Adamowi Styce za wystawę w Galerii Opera w Warszawie oraz Annie Beacie Wątróbskiej-Wdowiarskiej, która w Muzeum Mazowieckim w Płocku zaprezentowała wystawę monograficzną „Iluzja w przestrzeni. Anna Beata Wątróbska-Wdowiarska. Medalierstwo i rzeźba”.

W kategorii „Teatr” nominowano: Agatę Kuleszę za rolę Anny w przedstawieniu „To wiem na pewno” Teatru Ateneum im. S. Jaracza w Warszawie, Annę Seniuk za rolę w monodramie „Życie Pani Pomsel” granym w Teatrze Polonia w Warszawie i Annę Wieczur za reżyserię spektaklu „Sztuka intonacji” w Teatrze Dramatycznym m.st. Warszawy.

Nazwiska laureatów Nagrody im. C. K. Norwida w poszczególnych kategoriach ogłoszone zostaną 24 września 2020 roku w Teatrze Polskim w Warszawie. Laureaci – wyłonieni spośród nominowanych – otrzymają nagrody pieniężne w wysokości 30 tys. zł, a laureat Nagrody „Dzieło Życia” otrzyma 40 tys. zł.

Nominowani do nagrody otrzymają imienne medale okolicznościowe i nagrody pieniężne w wysokości 10 tys. zł.

Od 2002 roku Nagrodą im. C.K. Norwida uhonorowanych zostało 100 artystów. Były to osobowości świata sztuki, m.in. aktorzy i reżyserzy – Gustaw Holoubek, Jan Englert, Danuta Stenka, dyrygenci – Kazimierz Kord, Jacek Kaspszyk, Łukasz Borowicz, artyści plastycy – Leon Tarasewicz, Barbara Falender, Jacek Sempoliński oraz literaci – Ernest Bryll, Jakub Małecki, Wiesław Myśliwski. Nagrodą „Dzieło życia” uhonorowani zostali, m.in.: Danuta Szaflarska, Jan Kobuszewski, Tadeusz Konwicki, Erwin Axer, Andrzej Łapicki, Jerzy Maksymiuk, Andrzej Seweryn i Piotr Paleczny.

Organizatorem uroczystości i fundatorem nagród jest Samorząd Województwa Mazowieckiego we współpracy z Mazowieckim Instytutem Kultury.

źródło: Grzegorz Janikowski, PAP

Udostępnianie informacji PAP - klauzula informacyjna


Komentarze

Komentując naszą treść zgadzasz się z postanowieniami naszego regulaminu.
captcha

Poinformuj Redakcję

Jeżeli w Twojej okolicy wydarzyło się coś ciekawego, o czym powinniśmy poinformować czytelników, napisz do nas.

Twoich danych osobowych nie udostępniamy nikomu, potrzebujemy ich jedynie do weryfikacji podanej informacji. Możemy do Ciebie zadzwonić, lub napisać Ci e-maila, aby np. zapytać o konkretne szczegóły Twojej informacji.

Twoje Imię, nazwisko, e-mail jako przesyłającego informację opublikujemy wyłacznie za Twoją zgodą.

Zaloguj się


Zarejestruj się

Rejestrując się lub logując się do Portalu Księgarskiego wyrżasz zgodę na postanowienia naszego regulaminu.

Zarejestruj się

Wyloguj się