Ogłoszono nominacje do Nagrody im. C. K. Norwida

Ogłoszono nominacje do Nagrody im. C. K. Norwida

Ogłoszono nominacje do Nagrody im. C. K. Norwida

Udostępnij

Kapituły Nagrody im. Cypriana Kamila Norwida - za najlepsze dzieła i kreacje w 2019 r. - nominowały w 4 kategoriach 12 artystów tworzących na Mazowszu, Nagrodę „Dzieło Życia” za całokształt twórczości odbierze Marek Gaszyński.

aureatem nagrody „Dzieło życia” został dziennikarz i prezenter muzyczny, autor tekstów ponad 150 piosenek i wielu książek o tematyce muzycznej, znawca polskiej muzyki rozrywkowej Marek Gaszyński.

„Na jego tekstach wychowały się pokolenia Polaków. Jedna z najbardziej rozpoznawalnych piosenek, w niezapomnianej aranżacji Czesława Niemena: Mam tak samo jak ty/ Miasto moje a w nim/ Najpiękniejszy mój świat/ Najpiękniejsze dni/ Zostawiłem tam kolorowe sny - okrzyknięta została nieformalnym hymnem Warszawy” - przypomniano w uzasadnieniu werdyktu kapituły nagrody.

W kategorii literatura za zeszłoroczne premiery literackie kapituła nominowała do nagrody autorkę książki poetyckiej „Między monsunami” (wyd. Znak), Pawła Sołtysa za zbiór opowiadań „Nieradość” (wyd. Czarne) i Filipa Springera za książkę „Dwunaste. Nie myśl, że uciekniesz” (wyd. Czarne).

W kategorii muzyka nominacje przyznano Marcie Boberskiej za partie Muzyki i Eurydyki w premierze „Orfeusza” Claudia Monteverdiego, zrealizowanej przez Polską Operę Królewską, Pawła Łukaszewskiego za skomponowanie dzieła Ascensio Domini oraz Pawła Mykietyna za II koncert na wiolonczelę i orkiestrę symfoniczną.

W kategorii sztuki plastyczne kapituła przyznała nominacje fotografikowi Andrzejowi Jaroszewiczowi za wystawę retrospektywną fotografii „Między lustrami” w Ney Gallery & Prints w Warszawie i artyście grafikowi Stanisławowi Wieczorkowi za dwie wystawy w Galerii na Prostej w Jabłonnie. Z kolei Rafała Olbińskiego nominowano za „wybitne połączenie malarstwa z technologiami multimedialnymi w spektaklu +Czarodziejski flet+, wystawianym w Warszawskiej Operze Kameralnej”.

Kapituła teatralna przyznała swoje nominacje reżyserowi Grzegorzowi Jarzynie inscenizację, adaptację i scenografię spektaklu „Inni ludzie” według tekstu Doroty Masłowskiej w TR Warszawa, aktorce Gabrieli Muskale za rolę Felicji w sztuce „Jak być kochaną” według Kazimierza Brandysa w Teatrze Narodowym w Warszawie oraz aktorowi Krzysztofowi Szczepaniakowi za rolę tytułową w spektaklu „Hamlet” Szekspira w Teatrze Dramatycznym m.st. Warszawy.

Nazwiska laureatów Nagrody im. C. K. Norwida w poszczególnych kategoriach ogłoszone zostaną 24 września 2020 r. - w rocznicę urodzin poety - podczas gali wręczenia nagród na Zamku Królewskim w Warszawie. Zwycięzcy otrzymają okolicznościową statuetkę, dyplom oraz 25 tys. zł. Laureatowi Nagrody „Dzieło Życia” wręczone zostanie 30 tys. zł. Pozostali nominowani uhonorowani zostaną imiennym medalem okolicznościowym oraz nagrodą pieniężną w wysokości 5 tys. zł.

Doroczne Nagrody im. C. K. Norwida są przyznawane od 2002 r. w czterech kategoriach: literatura, sztuki plastyczne, muzyka i teatr. W 2005 r. powołano kapitułę Nagrody im. Norwida „Dzieło życia” przyznawanej „za całokształt twórczości”. W ub. roku jej laureatem był Jan Kobuszewski.

Organizatorem uroczystości i fundatorem nagród jest Samorząd Województwa Mazowieckiego we współpracy z Mazowieckim Instytutem Kultury.

źródło: PAP, Grzegorz Janikowski

Udostępnianie informacji PAP - klauzula informacyjna


Komentarze

Komentując naszą treść zgadzasz się z postanowieniami naszego regulaminu.
captcha

Poinformuj Redakcję

Jeżeli w Twojej okolicy wydarzyło się coś ciekawego, o czym powinniśmy poinformować czytelników, napisz do nas.

Twoich danych osobowych nie udostępniamy nikomu, potrzebujemy ich jedynie do weryfikacji podanej informacji. Możemy do Ciebie zadzwonić, lub napisać Ci e-maila, aby np. zapytać o konkretne szczegóły Twojej informacji.

Twoje Imię, nazwisko, e-mail jako przesyłającego informację opublikujemy wyłacznie za Twoją zgodą.

Zaloguj się


Zarejestruj się

Rejestrując się lub logując się do Portalu Księgarskiego wyrżasz zgodę na postanowienia naszego regulaminu.

Zarejestruj się

Wyloguj się