Festiwal Miasto Słowa od poniedziałku w Gdyni

Festiwal Miasto Słowa od poniedziałku w Gdyni

Festiwal Miasto Słowa od poniedziałku w Gdyni

Udostępnij

Za tydzień poznamy laureatów 15. Nagrody Literackiej Gdynia (NLG). Laury zostaną wręczone w czterech kategoriach: eseistyka, poezja, proza oraz przekład na język polski. W poniedziałek rozpoczyna się w Gdyni, towarzyszący NLG, festiwal Miasto Słowa.

Niemal wszystkie festiwalowe wydarzenia odbędą się w otwartej przestrzeni, ponadto większość z nich będzie transmitowana na żywo w internecie.

„Program festiwalu jest szczególnie bogaty. Na czytelników czekają różnorodne wydarzenia: spotkania i panele dyskusyjne z udziałem nominowanych 15. Nagrody Literackiej Gdynia, spektakl teatralny, pokazy filmowe, koncerty, warsztaty i spotkania dla dzieci czy wystawa plakatu promującego czytelnictwo” - poinformował rzecznik imprezy Przemysław Rydzewski.

Wśród zaproszonych na festiwal Miasto Słowa pisarzy i pisarek są m.in. Stefan Chwin, Manuela Gretkowska, Marta Dymek, Mikołaj Grynberg, Grzegorz Kasdepke, Mikołaj Łoziński, Stanisław Łubieński, Katarzyna Nosowska, Jakub Małecki, Zygmunt Miłoszewski, Dorota Masłowska, Marek Niedźwiecki, Aleksandra Radomska i Krzysztof Varga.

Szczególną premierą tegorocznej edycji festiwalu będzie książka „Prognoza niepogody. Literatura polska w XXI wieku”. To dzieło zbiorowe podsumowujące piętnaście lat Nagrody Literackiej Gdynia, jednocześnie będące refleksją nad kondycją literatury polskiej w ostatnich dwóch dekadach.

Uczestnicy festiwalu będą mieli też okazję zobaczyć przedstawienie teatralne w wykonaniu Teatru Gdynia Główna. Będzie to „Potop. Pieśń o końcu świata” na motywach książki o tym samym tytule Salci Hałas. Autorem sztuki i reżyserem jest Ewa Ignaczak.

Na festiwalu nie zabraknie też propozycji muzycznych. Najważniejszym koncertem będzie sobotni występ zespołu Bisz/Radex, który przygotował również oprawę muzyczną gali finałowej 15. NLG.

Do tegorocznej edycji Nagrody Literackiej Gdynia zgłoszono 537 książek. To rekordowa liczba w historii tego konkursu. W kategorii eseistyka wpłynęły 103 tytuły, poezja - 193, proza - 134, przekład - 107. Wszystkie pozycje zostały opublikowane w 2019 r.

W połowie maja kapituła 15. edycji NLG ogłosiła 20 tytułów książek nominowanych do nagrody w czterech kategoriach: eseistyka, poezja, proza oraz przekład na język polski.

W kategorii esej o tegoroczną Nagrodę Literacka Gdynia ubiegają się „Donikąd. Podróże na skraj Rosji” Michała Milczarka, „Płuczki. Poszukiwacze żydowskiego złota” Pawła Piotra Reszki, „Wolność, równość, przemoc. Czego nie chcemy sobie powiedzieć” Agaty Sikory, „Gorączka filmowa. Kinomania w międzywojennej Polsce” Pawła Sitkiewicza oraz „Patyki, badyle” Urszuli Zajączkowskiej.

W kategorii poezja o laur 15. NLG rywalizować będą „Bailout” Tomasza Bąka, „Kalendarz majów” Konrada Góry, „Nareszcie możemy się zjadać” Moniki Lubińskiej, „Świergot” Marcina Mokrego oraz „Mocne skóry, białe płótna” Joanny Oparek.

Nominacje w kategorii proza otrzymały „Zdrój” Barbary Klickiej, „Pustostany” Doroty Kotas, „Klub snów” Katarzyny Michalczak, „Cieśniny” Wojciecha Nowickiego oraz „Baśń o wężowym sercu albo wtóre słowo o Jakóbie Szeli” Radka Raka.

Pięciu nominowanych tłumaczy to:  Wawrzyniec Brzozowski za przekład z języka francuskiego „W poszukiwaniu utraconego czasu. W cieniu rozkwitających dziewcząt” Marcela Prousta, Leszek Engelking za spolszczenie wyboru poezji „Księga pocałunków” czeskiego laureata Literackiej Nagrody Nobla Jaroslava Seiferta, Grzegorz Franczak za tłumaczenie z włoskiego tomu wierszy „Radość katastrof” Giuseppe Ungarettiego, Beata Kubiak Ho-Chi za spolszczenie z jęz. japońskiego powieści „Wyznanie maski” Yukio Mishimy oraz Piotr Sommer, który dokonał tłumaczenia z angielskiego „Co robisz na naszej ulicy” Charlesa Reznikoffa.

Laureatów 15. NLG poznamy 28 sierpnia. Gala finałowa odbędzie się w Muzeum Emigracji w Gdyni. Ze względu na obostrzenia sanitarne związane z epidemią koronawirusa liczba uczestników tego wydarzenia będzie ograniczona. W związku z tym organizatorzy NLG zdecydowali się na transmisję gali na Placu Grunwaldzkim w Gdyni.

Festiwal Miasto Słowa potrwa w Gdyni do 30 sierpnia.

źródło: PAP, Robert Pietrzak

Udostępnianie informacji PAP - klauzula informacyjna


Komentarze

Komentując naszą treść zgadzasz się z postanowieniami naszego regulaminu.
captcha

Poinformuj Redakcję

Jeżeli w Twojej okolicy wydarzyło się coś ciekawego, o czym powinniśmy poinformować czytelników, napisz do nas.

Twoich danych osobowych nie udostępniamy nikomu, potrzebujemy ich jedynie do weryfikacji podanej informacji. Możemy do Ciebie zadzwonić, lub napisać Ci e-maila, aby np. zapytać o konkretne szczegóły Twojej informacji.

Twoje Imię, nazwisko, e-mail jako przesyłającego informację opublikujemy wyłacznie za Twoją zgodą.

Zaloguj się


Zarejestruj się

Rejestrując się lub logując się do Portalu Księgarskiego wyrżasz zgodę na postanowienia naszego regulaminu.

Zarejestruj się

Wyloguj się