Ogłoszono nominacje do Nagrody KLIO 2024. Jury oceniało 291 publikacji

Ogłoszono nominacje do Nagrody KLIO 2024. Jury oceniało 291 publikacji

Ogłoszono nominacje do Nagrody KLIO 2024. Jury oceniało 291 publikacji

Udostępnij

Nagroda KLIO od 30 lat popularyzuje historię i literaturę historyczną. Przyznawana jest za wkład autorów i wydawnictw w popularyzację historii.

Jury tegorocznej, jubileuszowej 30. edycji Nagrody KLIO rozpatrzyło 291 zgłoszonych publikacji wydanych w latach 2023–2024, nadesłanych przez 120 wydawnictw i osób prywatnych. Nagroda przyznawana jest w czterech kategoriach: autorskiej – za indywidualny wkład autora w popularyzację historii; monografii naukowej – za merytoryczny wkład w poznawanie historii; edytorskiej – dla wydawcy za publikację interesujących serii, cykli; varsaviana – za wkład w popularyzację historii Warszawy.

W kategorii autorskiej nominacje otrzymali: Michał Bilewicz za książkę "Traumaland. Polacy w cieniu przeszłości", wydawnictwo Mando; Kalina Błażejowska za książkę "Bezduszni", wydawnictwo Czarne; Jan Doktór za książkę "Jakub Frank i jego mesjańska droga", Żydowski Instytut Historyczny; Piotr Madajczyk za książkę "Krajobrazy biograficzne Rafała Lemkina", Instytut Pileckiego; Agata Szydłowska za książkę "Futerał. O urządzaniu mieszkań w PRL-u", Wydawnictwo Czarne.

W kategorii monografii naukowej nominacje otrzymali: Sylwia Bykowska za książkę "Między migracją a integracją. Społeczeństwo Gdańska w latach 1945-1960", Instytut Historii im. Tadeusza Manteuffla Polskiej Akademii Nauk; Tomasz Ceran za książkę "Zbrodnia pomorska 1939. Początek ludobójstwa niemieckiego w okupowanej Polsce", wydawnictwo Instytutu Pamięci Narodowej; Piotr Okniński za książkę "Wehikuły pamięci. Przeszłość i władza w dawnym Krakowie do końca XVIII w.", wydawnictwo Uniwersytetu Warszawskiego; Paweł Zając OMI za książkę "Stanisław Konarski przed Świętym Oficjum (1769-1771)", Wydawnictwo Naukowe UAM.

Równorzędne wyróżnienia w kategorii edytorskiej otrzymali: Fundacja Ośrodka Karta za edycję książki "Polacy na wschodzie. Historie mówione", redakcja Dominik Czapigo; Instytut Sztuki PAN za edycję książki "Drewniana architektura uzdrowisk polskich w XIX wieku i na początku XX wieku" Grażyny Ruszczyk; wydawnictwo Kresowe Drogi za edycję książki "Wołyń – historia, ludzie, zabytki" Ireneusza Jasiuka i Damiana Jasiuka; wydawnictwo Arkady za edycję książki "Rijksmuseum w Amsterdamie" Piotra Borusowskiego, Aleksandry Janiszewskiej-Cardone, Antoniego Ziemby; wydawnictwo Prószyński i S-ka oraz Państwowe Muzeum na Majdanku za edycję książki "Dziennik Maryli. Życie i śmierć w getcie warszawskim", redakcja naukowa Dariusz Libionka.

Nominacje w kategorii varsaviana otrzymali: Filip Kalinowski za książkę "Niechciani, nielubiani. Warszawski rap lat 90.", wydawnictwo Czarne; Mariusz Klarecki za książkę "Zrabowana Warszawa. Straty w prywatnych zbiorach i artystycznych kolekcjach mieszkańców Warszawy w latach 1939-1945", Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego; Żydowski Instytut Historyczny za edycję książki "Encyklopedia getta warszawskiego", redakcja Maria Ferenc.

Wyróżnienie specjalne otrzymał Krzysztof Pomian za 3-tomową edycję książki "Muzeum. Historia światowa", wydawnictwo Słowo/Obraz/Terytoria.

Ogłoszenie laureatów Nagrody KLIO nastąpi w czwartek (28 listopada), po uroczystym otwarciu XXXII Targów Książki Historycznej, o godzinie 12 w Sali Wielkiej Zamku Królewskiego w Warszawie – Muzeum.

Organizatorem targów jest Fundacja Historia i Kultura, a honorowy patronat nad wydarzeniem przyjęli m.in.: Marszałek Senatu Małgorzata Kidawa-Błońska, Minister Spraw Zagranicznych, Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Biblioteka Narodowa, Prezes Polskiej Akademii Nauk, Narodowy Instytut Muzeów, Stowarzyszenie Wydawców Szkół Wyższych.

W jury Nagrody KLIO, które obradowało pod przewodnictwem prof. Łukasza Niesiołowskiego-Spano, zasiadają: red. Marian Turski, prof. dr hab. Maciej Janowski, dr hab. Barbara Klich-Kluczewska, dr hab. Piotr M. Majewski, prof. dr hab. Beata Możejko i red. Piotr Dobrołęcki. Sekretarzem konkursu jest Zbigniew Czerwiński.

Wyłączny mecenat nad Nagrodą KLIO w kategoriach: autorskiej, edytorskiej i monografii naukowej sprawuje Stowarzyszenie Autorów i Wydawców Copyright Polska. Mecenasem Nagrody KLIO w kategorii varsaviana jest Fundacja Polskiej Wytwórni Papierów Wartościowych.

Nagroda KLIO od 30 lat popularyzuje historię i literaturę historyczną. W tym czasie zgłoszono do niej ponad 4 tys. wydawnictw, a nagrodzono i wyróżniono 200 autorów i 160 wydawców.

Patronat medialny nad Nagrodą KLIO 2024 objął portal historyczny Dzieje.pl Polskiej Agencji Prasowej. (PAP)

szt/ dki/

źródło: https://dzieje.pl/

 


Komentarze

Komentując naszą treść zgadzasz się z postanowieniami naszego regulaminu.
captcha

Poinformuj Redakcję

Jeżeli w Twojej okolicy wydarzyło się coś ciekawego, o czym powinniśmy poinformować czytelników, napisz do nas.

Twoich danych osobowych nie udostępniamy nikomu, potrzebujemy ich jedynie do weryfikacji podanej informacji. Możemy do Ciebie zadzwonić, lub napisać Ci e-maila, aby np. zapytać o konkretne szczegóły Twojej informacji.

Twoje Imię, nazwisko, e-mail jako przesyłającego informację opublikujemy wyłacznie za Twoją zgodą.

Zaloguj się


Zarejestruj się

Rejestrując się lub logując się do Portalu Księgarskiego wyrżasz zgodę na postanowienia naszego regulaminu.

Zarejestruj się

Wyloguj się