Szydłowska, Okniński, Klarecki i Pomian wśród laureatów Nagród Historycznych Klio 2024
Agata Szydłowska, Piotr Okniński, Mariusz Klarecki oraz Krzysztof Pomian znaleźli się wśród laureatów tegorocznych Nagród Historycznych Klio. Nazwiska zwycięzców ogłoszono w czwartek podczas inauguracji XXXII Targów Książki Historycznej.
W kategorii autorskiej nagrodę I stopnia otrzymała Agata Szydłowska za książkę "Futerał. O urządzaniu mieszkań w PRL-u" (wydawnictwo Czarne), nagrodę II stopnia - Kalina Błażejowska za książkę "Bezduszni. Zapomniana zagłada chorych" (wydawnictwo Czarne). Nagrodę III stopnia otrzymali natomiast Jan Doktór za książkę "Jakub Frank i jego mesjańska droga" (Żydowski Instytut Historyczny) oraz Piotr Madajczyk za książkę "Krajobrazy biograficzne Rafała Lemkina" (Instytut Pileckiego). Wyróżnienie w tej kategorii dostał Michał Bilewicz za książkę "Traumaland. Polacy w cieniu przeszłości" (wydawnictwo Mando).\
W kategorii monografii naukowej nagrodę I stopnia otrzymał Piotr Okniński za książkę "Wehikuły pamięci. Przeszłość i władza w dawnym Krakowie (do końca XVIII w.)" (Wydawnictwa Uniwersytetu Warszawskiego), a nagrodę II stopnia otrzymała Sylwia Bykowska za książkę "Między migracją a integracją. Społeczeństwo Gdańska w latach 1945-1960" (Instytut Historii im. Tadeusza Manteuffla Polskiej Akademii Nauk). Natomiast nagrodę III stopnia przyznano Pawłowi Zającowi OMI za książkę "Stanisław Konarski przed Świętym Oficjum (1769-1771)" (Wydawnictwo Naukowe UAM). W tej kategorii wyróżniono także Tomasza Cerana za książkę "Zbrodnia pomorska 1939. Początek ludobójstwa niemieckiego w okupowanej Polsce" (Wydawnictwo Instytutu Pamięci Narodowej).
W kategorii edytorskiej równorzędne wyróżnienia z kolei otrzymali: Fundacja Ośrodka Karta za edycję książki "Polacy na Wschodzie. Historie mówione (red. Dominik Czapigo), Instytut Sztuki PAN za edycję książki "Drewniana architektura uzdrowisk polskich w XIX wieku i na początku XX wieku" Grażyny Ruszczyk, wydawnictwo Kresowe Drogi za edycję książki "Wołyń. Historia, ludzie, zabytki" Ireneusza Jasiuka i Damiana Jasiuka oraz wydawnictwo Arkady za edycję książki "Rijksmuseum w Amsterdamie" Piotra Borusowskiego, Aleksandry Janiszewskiej-Cardone i Antoniego Ziemby, a także wydawnictwo Prószyński i S-ka oraz Państwowe Muzeum na Majdanku za edycję książki "Dziennik Maryli. Życie i śmierć w getcie warszawskim" (red. Dariusz Libionka).
W kategorii varsaviana nagrodę I stopnia otrzymał Mariusz Klarecki za książkę "Zrabowana Warszawa. Straty w prywatnych zbiorach i artystycznych kolekcjach mieszkańców Warszawy w latach 1939-1945" (Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego), a nagrodę II stopnia - Filip Kalinowski za książkę "Niechciani, nielubiani. Warszawski rap lat 90." (wydawnictwo Czarne). Wyróżnienie w tej kategorii otrzymał również Żydowski Instytut Historyczny za edycję książki "Encyklopedia getta warszawskiego" (red. Maria Ferenc).
Wyróżnienie specjalne otrzymał prof. Krzysztof Pomian za trzytomową edycję książki "Muzeum. Historia światowa" (wydawnictwo słowo/obraz/terytoria).
W jury nagrody Klio, które obradowało pod przewodnictwem prof. Łukasza Niesiołowskiego-Spano, zasiadali: red. Marian Turski, prof. dr hab. Maciej Janowski, dr hab. Barbara Klich-Kluczewska, dr hab. Piotr M. Majewski, prof. dr hab. Beata Możejko i red. Piotr Dobrołęcki. Sekretarzem konkursu jest Zbigniew Czerwiński.
Wyłączny mecenat nad nagrodą Klio w kategoriach autorskiej, edytorskiej i monografii naukowej sprawuje Stowarzyszenie Autorów i Wydawców Copyright Polska. Mecenasem nagrody Klio w kategorii varsaviana jest Fundacja Polskiej Wytwórni Papierów Wartościowych.
Nagroda Klio od 30 lat popularyzuje historię i literaturę historyczną. W tym czasie zgłoszono do niej ponad 4 tys. wydawnictw, a nagrodzono i wyróżniono 200 autorów i 160 wydawców.
Patronat medialny nad Nagrodą Historyczną Klio 2024 objął portal historyczny Dzieje.pl Polskiej Agencji Prasowej. (PAP)
Foto: Nagroda Klio. Wiceprezes SAiW Copyright Polska Zbigniew Czerwiński i przewodniczący jury dr hab. Łukasz Niesiołowski-Spano, fot. PAP/A. Zawada
akr/ miś/
żródło: https://dzieje.pl