Stara Szkoła
Ogólnopolska Sieć Edukacyjna

Ogólnopolska Sieć Edukacyjna

Ogólnopolska Sieć Edukacyjna - umowa pilotażowa podpisana w Lublinie

Udostępnij

W kuratorium oświaty w Lublinie została podpisana umowa dotycząca realizacji w tym mieście pilotażowego programu Ogólnopolskiej Sieci Edukacyjnej.
 Stronami umowy są: miasto Lublin oraz instytut badawczy NASK. Dokument parafowała także minister cyfryzacji Anna Streżyńska.
Zdaniem minister Streżyńskiej, dotychczasowe działania rządu, samorządów czy organizacji pozarządowych w sprawie cyfryzacji w edukacji miały rozproszony charakter.

Jak zapowiada resort cyfryzacji w 2018 r. wszystkie szkoły w Polsce (ok. 30,5 tys.) mają być podłączone do internetu i połączone w jedną, spójną sieć - Ogólnopolską Sieć Edukacyjną.

- Wszystkie dzieciaki mają mieć te same szanse, te same możliwości wykorzystywania platform edukacyjnych, materiałów edukacyjnych, żeby rozwijać się, kształcić, konkurować z innymi, bawić się, spotykać rówieśników z innych stron świata on-line – powiedziała w Lublinie Anna Streżyńska.

OSE ma być siecią wirtualną, opartą na istniejącej infrastrukturze szerokopasmowej (wybudowanej ze środków komercyjnych, jak i przy udziale dofinansowania ze środków publicznych, w szczególności Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa).

- Za tym stoi 3,5 mld zł całościowej inwestycji w sieć szerokopasmową w Polsce, która nie tylko obejmie szkoły, ale także te najbardziej wykluczone „białe” obszary w Polsce, w ramach konkursów organizowanych w pierwszej osi programu Operacyjnego Polska Cyfrowa – powiedziała Streżyńska.

Fazę pilotażową projektu realizuje instytut badawczy NASK. Zadaniem instytutu jest dostarczanie szkołom usług dostępu do internetu o przepustowości co najmniej 100 Mb/s wraz z usługami bezpieczeństwa. W ramach pilotażu do szkół trafiają nowoczesne materiały edukacyjne. Szkoły otrzymują także wsparcie w procesie kształcenia umiejętności cyfrowych.

Minister Streżyńska powiedziała, że dotychczas było dużo inicjatyw podejmowanych przez rządy, samorządy, czy organizacje pozarządowe, dotyczących cyfryzacji w edukacji, ale miały one dosyć rozproszony charakter. W OSE – jak tłumaczyła - chodzi o to, żeby zintegrować te działania i „stworzyć takie same szanse dla wszystkich dzieci w całej Polsce”.

Ponadto – jak zaznaczyła – dodatkowo 120 mln zł przeznaczono na naukę kodowania dla nauczycieli i uczniów, głównie w ośrodkach wiejskich i wiejsko-miejskich.

Porozumienie podpisane w Lublinie dotyczy włączenia do OSE budowanego tam zintegrowanego systemu informatycznego dla 160 miejskich szkół, z dostępem do internetu o przepustowości 1Gb/s.

- W Lublinie powstała inicjatywa, która odpowiada moim najśmielszym snom, z którymi przyszłam do ministerstwa licząc bardzo na to, że do każdej szkoły doprowadzimy taki jednogigowy internet – powiedziała Streżyńska.

Jak przypomina resort cyfryzacji aktualnie trwają w nim prace nad projektem ustawy, umożliwiającym realizację pełnego programu Ogólnopolskiej Sieci Edukacyjnej. 31 stycznia zakończyły się konsultacje społeczne projektu. Pilotaż ma za zadanie praktyczne przetestowanie planów budowy i eksploatacji sieci. Doświadczenia pozyskane w jego trakcie zostaną uwzględnione przy realizacji całości projektu.

NASK od kwietnia zeszłego roku prowadzi pilotaż programu OSE, który obejmuje m.in. podłączenie 26 szkół z woj. mazowieckiego i podlaskiego do sieci dostępu do internetu o przepustowości do 1 Gb/s.


Komentarze

Komentując naszą treść zgadzasz się z postanowieniami naszego regulaminu.
captcha

Poinformuj Redakcję

Jeżeli w Twojej okolicy wydarzyło się coś ciekawego, o czym powinniśmy poinformować czytelników, napisz do nas.

Twoich danych osobowych nie udostępniamy nikomu, potrzebujemy ich jedynie do weryfikacji podanej informacji. Możemy do Ciebie zadzwonić, lub napisać Ci e-maila, aby np. zapytać o konkretne szczegóły Twojej informacji.

Twoje Imię, nazwisko, e-mail jako przesyłającego informację opublikujemy wyłacznie za Twoją zgodą.

Zaloguj się


Zarejestruj się

Rejestrując się lub logując się do Portalu Księgarskiego wyrżasz zgodę na postanowienia naszego regulaminu.

Zarejestruj się

Wyloguj się