Olga Hund laureatką Nagrody Conrada!.

Olga Hund laureatką Nagrody Conrada!.

Olga Hund laureatką Nagrody Conrada!

Udostępnij

Psy ras drobnych – to literacki debiut Olgi Hund, który docenili czytelnicy, uczestnicy Festiwalu Conrada i jurorzy. Historie opowiedziane w książce toczą się w szpitalu w Kobierzynie, antyarce załadowanej kobietami przeznaczonymi do wyginięcia, odrzuconymi egzemplarzami cechującymi się fatalną kombinacją genów.

Olga Hunda urodziła się w Małopolsce. W dzieciństwie jeździła na wakacje do Rabki i Krynicy Zdroju. Skończyła studia, ale nie pamięta co i kiedy, za to na pamięć zna całą Granicę Nałkowskiej i książkę o ziołach doniczkowych. W sercu ma czarne niebo, w domu – psa.

Nagrodę Conrada przyznano w ostatni dzień trwającego od tygodnia w Krakowie Festiwalu Conrada. Uroczyste wręczenie statuetki odbyło się w Centrum Kongresowym ICE Kraków. Oprócz statuetki zwyciężczyni otrzymała nagrodę pieniężną w wysokości 30 tysięcy złotych, możliwość odbycia miesięcznego pobytu rezydencjalnego w Krakowie, promocję podczas przyszłorocznego Festiwalu Conrada oraz na łamach Tygodnika Powszechnego. Nagroda przyznawana jest autorom najlepszych debiutów literackich (tytułów wydanych w roku ubiegłym), a jej celem – promocja młodych twórców u początków kariery, a także wsparcie pisarzy w pracy nad kolejnymi książkami.

Spośród wszystkich zgłoszonych propozycji kapituła nagrody w składzie: prof. Michał Paweł Markowski (przewodniczący), Urszula Chwalba, Inga Iwasiów, Grzegorz Jankowicz, prof. Krzysztof Koehler, dr Zofia Król, Michał Nogaś oraz dr Joanna Szulborska-Łukaszewicz (sekretarz) wskazała pięć nominowanych tytułów. Do finałowej piątki wybrani zostali: Olga Hund, Katarzyna Pochmara-Balcer, Joanna Szyndler, Katarzyna Wiśniewska i Łukasz Zawada. O ostatecznym werdykcie zdecydowali wspólnie jej członkowie i czytelnicy, którzy głosowali online.

Nagroda Conrada jest częścią miejskiego programu wsparcia debiutów Krakowa Miasta Literatury UNESCO i stanowi wspólne przedsięwzięcie organizatorów Festiwalu Conrada: Miasta Krakowa, Krakowskiego Biura Festiwalowego i Fundacji Tygodnika Powszechnego oraz Instytutu Książki. Po raz pierwszy została przyznana w 2015 roku. Wśród dotychczasowych jej laureatek znalazły się: Liliana Hermetz (za książkę Alicyjka), Żanna Słoniowska (Dom z witrażem), Anna Cieplak (Ma być czysto) i Weronika Gogola (Po trochu).

Uroczystość w Centrum Kongresowym ICE Kraków uświetnił wykład mistrzowski o tajnikach pisania wygłoszony przez gości festiwalu, amerykańską pisarkę, autorkę Amerykaany - Chimamandę Ngozi Adichie oraz laureata Nagrody Nike za książkę Nie ma - Mariusza Szczygła.

 

 


Komentarze

Komentując naszą treść zgadzasz się z postanowieniami naszego regulaminu.
captcha

Poinformuj Redakcję

Jeżeli w Twojej okolicy wydarzyło się coś ciekawego, o czym powinniśmy poinformować czytelników, napisz do nas.

Twoich danych osobowych nie udostępniamy nikomu, potrzebujemy ich jedynie do weryfikacji podanej informacji. Możemy do Ciebie zadzwonić, lub napisać Ci e-maila, aby np. zapytać o konkretne szczegóły Twojej informacji.

Twoje Imię, nazwisko, e-mail jako przesyłającego informację opublikujemy wyłacznie za Twoją zgodą.

Zaloguj się


Zarejestruj się

Rejestrując się lub logując się do Portalu Księgarskiego wyrżasz zgodę na postanowienia naszego regulaminu.

Zarejestruj się

Wyloguj się