Open Call Europejskiej Stolicy Kultury Chemnitz 2025 - możliwość współtworzenia programu
W ramach przygotowań do obchodów rocznego programu kulturalnego ESK 2025 w Chemnitz uruchomiono "Europejskie Warsztaty na rzecz Kultury i Demokracji" wraz z publicznymi zaproszeniami do składania wniosków. W ich wyniku w latach 2023 i 2024 Chemnitz zaangażuje szerokie grono interesariuszy działających w obszarze kultury i społeczeństwa obywatelskiego w działania programowe Stolicy.
Miasto Chemnitz z partnerskimi gminami (Niemcy), wraz z Novą Goricą (Słowenia), zostały wybrane na Europejską Stolicę Kultury 2025.
Kulturhauptstadt Europas Chemnitz 2025 GmbH to organizacja, której powierzono realizację pomysłów projektowych przedstawionych dla miasta Chemnitz w programie Roku Stolicy Kultury. Główne hasło programu to „C the Unseen”, kładące nacisk na działania w obszarach socjo-kultury, sztuki, kultury majsterkowiczów i twórców, kultury żywności i jedzenia, środowiska, zrównoważonego rozwoju, dzieci, młodzieży i seniorów, działalności obywatelskiej, a także innych dziedzin życia społecznego i kultury. W tym celu skupia partnerów regionalnych i krajowych, a także międzynarodowych.
Aktualnie uruchomiono Europejskie Warsztaty na rzecz Kultury i Demokracji wraz z publicznymi zaproszeniami do składania wniosków (otwarte zaproszenia). W ich wyniku w latach 2023 i 2024 Chemnitz zaangażuje szerokie grono interesariuszy z obszaru kultury i społeczeństwa obywatelskiego w działania programowe Stolicy.
Zaproszenia do składania wniosków obejmują kilka obszarów tematycznych, w tym:
– Współpracę transgraniczną z partnerami w Czechach, Polsce i Niemczech. Nabór ten jest otwarty do końca sierpnia 2023.
Pozostałe obszary to: program budowania potencjału i tworzenia sieci dla pomysłów na projekty, projekty społeczeństwa obywatelskiego, projekty dla młodych i starszych oraz miejska kultura popularna. Zachęcamy do zapoznania się ze szczegółami i kalendarzem naborów oraz współtworzenia programu obchodów!
Nabory: Our Open Calls are online! – Chemnitz European Capital of Culture 2025 (chemnitz2025.de)
Program Europejskiej Stolicy Kultury ma na celu promowanie bogactwa i różnorodności kultur oraz wzmocnienie u obywateli poczucia przynależności do wspólnego, europejskiego obszaru kulturowego. Tytuł jest szansą na promocję miast i regionów, zaprezentowanie ich wkładu kulturalnego i artystycznego w europejską kulturę i sztukę, jak również wpływu kultury i sztuki na ich rozwój; przyciągnięcie międzynarodowej publiczności i turystów, a także aktualizację strategii rozwoju poprzez działalność kulturalną. Wybór danego miasta na Europejską Stolicę Kultury ma długofalowy i wielowymiarowy wpływ nie tylko na kulturę, lecz również na sytuację społeczną i gospodarczą zarówno samego miasta, jak i całego regionu.
Europejska Stolica Kultury jest przedsięwzięciem realizowanym i finansowanym w ramach programu Kreatywna Europa. Tytuł Europejskiej Stolicy Kultury po raz pierwszy został przyznany Atenom w 1985 roku. Pomysłodawczynią inicjatywy oraz aktywną promotorką działań na rzecz ochrony dóbr kultury była grecka minister kultury Melina Mercouri. Od początku celami przyznawania tytułu były prezentacja i promocja na arenie międzynarodowej dorobku kulturalnego i artystycznego danego miasta oraz budowanie poczucia przynależności do europejskiej wspólnoty kulturowej, przy jednoczesnej trosce o zachowanie różnorodności.
Idea Europejskiej Stolicy Kultury wciąż ewoluuje. Początkowo tytuł przyznawany był jednemu miastu. Ważnym momentem w historii inicjatywy był rok 2000, w którym, wyjątkowo, dla uczczenia nowego tysiąclecia, aż dziewięć europejskich miast, w tym Kraków, mogło cieszyć się tym prestiżowym tytułem. To wydarzenie dało początek nowym zasadom, które stanowiły przyznawanie tytułu dwóm miastom leżącym w granicach Unii Europejskiej. W 2016 roku tytuł Europejskiej Stolicy Kultury współdzieliły Wrocław i San Sebastián. Aktualnie trwa nabór dla polskich miast odnośnie tytułu na rok 2029: Europejska Stolica Kultury na rok 2029 | nabór wniosków aplikacyjnych dla polskich miast – Kreatywna Europa