Konferencja z okazji pierwszego Dnia Autorów Europejskich w Sofii [relacja i zdjęcia]

Konferencja z okazji pierwszego Dnia Autorów Europejskich w Sofii [relacja i zdjęcia]

Konferencja z okazji pierwszego Dnia Autorów Europejskich w Sofii [relacja i zdjęcia]

Udostępnij

W poniedziałek 27 marca w Sofii odbyła się konferencja poświęcona promocji czytelnictwa z okazji pierwszej edycji Dnia Autorów Europejskich. Wydarzenie zorganizowano z inicjatywy Mariji Gabriel, europejskiej komisarz ds. innowacji, badań naukowych, kultury, edukacji i młodzieży.

Konferencja zgromadziła przedstawicieli ministerstw kultury i edukacji państw członkowskich, instytucji publicznych i krajowych organizacji pozarządowych, a także organizacji reprezentujących sektor książki i kultury na poziomie europejskim. Wzięła w nim udział Gabriela Dul, koordynatorka projektów bookstartowych Instytutu Książki w ramach kampanii „Mała książka – wielki człowiek”.

Celem konferencji była przede wszystkim wymiana dobrych praktyk z zakresu upowszechniania czytelnictwa wśród dzieci (głównie w szkołach) i nawiązywanie współpracy, aby lektura stanowiło dla dzieci „okno na świat” i by kolejne pokolenia Europejczyków czytały.

Na konferencji omawiano narodowe strategie i wyzwania dla promocji czytelnictwa, współpracę międzynarodową, ze szczególnym uwzględnieniem projektów i środków unijnych oraz projekty proczytelnicze realizowane w Bułgarii. Oprócz paneli dyskusyjnych odbyły się warsztaty poświęcone dostępowi do książki, wykorzystaniu nowych technologii, a także promocji czytelnictwa w szkołach.

***

Dzień Autorów Europejskich to nowa inicjatywa, która ma na celu połączenie sektorów literatury i edukacji, tak by zachęcić Europejczyków do czytania i pomóc im odkryć literaturę europejską oraz jej różnorodność językową i kulturową. Książki i czytanie mogą pomóc  młodym czytelnikom w radzeniu sobie z bieżącymi wyzwaniami społecznymi i osobistymi. Dzień jest także okazją do podkreślenia wagi wszystkich programów i inicjatyw realizowanych w poszczególnych krajach UE na rzecz promocji czytelnictwa.


Komentarze

Komentując naszą treść zgadzasz się z postanowieniami naszego regulaminu.
captcha

Poinformuj Redakcję

Jeżeli w Twojej okolicy wydarzyło się coś ciekawego, o czym powinniśmy poinformować czytelników, napisz do nas.

Twoich danych osobowych nie udostępniamy nikomu, potrzebujemy ich jedynie do weryfikacji podanej informacji. Możemy do Ciebie zadzwonić, lub napisać Ci e-maila, aby np. zapytać o konkretne szczegóły Twojej informacji.

Twoje Imię, nazwisko, e-mail jako przesyłającego informację opublikujemy wyłacznie za Twoją zgodą.

Zaloguj się


Zarejestruj się

Rejestrując się lub logując się do Portalu Księgarskiego wyrżasz zgodę na postanowienia naszego regulaminu.

Zarejestruj się

Wyloguj się