Opera na motywach "Najlepszego miasta świata", bestsellerowej książki Grzegorza Piątka!
Trwają już prace nad projektem „Opera o Warszawie – Najlepsze miasto świata”, w ramach którego powstanie nowe dzieło operowe na wielką obsadę, upamiętniające wysiłek odbudowy Warszawy po II wojnie światowej.
Tekst słowny (libretto) oparty będzie na bestsellerowej książce „Najlepsze miasto świata. Warszawa w odbudowie 1944–1949” Grzegorza Piątka, wydanej w 2020 roku przez Wydawnictwo W.A.B. oraz nagrodzonej m.in. Nagrodą Literacką m.st. Warszawy i Nagrodą Historyczną m.st. Warszawy oraz nominowanej do Nagrody Literackiej „Nike”.
Organizatorem przedsięwzięcia jest Sinfonia Varsovia, która pracuje nad nim wraz z instytucjami partnerskimi: Teatrem Wielkim – Operą Narodową, Międzynarodowym Festiwalem Muzyki Współczesnej „Warszawska Jesień” i Muzeum Warszawy.
„Jestem zachwycony tym pomysłem. »Najlepsze miasto świata« to nie tylko opowieść o architekturze i o architektach, ale też o miłości do miasta, woli życia i o tym, że po najgorszej katastrofie można się podnieść i wyobrazić sobie lepszy świat. Myślę, że to najbardziej uniwersalny wymiar tej opowieści” - mówi Grzegorz Piątek, autor książki.
„Powstały utwór ma mieć wymiar uniwersalny. Będzie mówić o przezwyciężaniu fatum, o życiu wbrew zniszczeniu, nieść nadzieję, wszędzie tam, gdzie ludzie stoją wobec konieczności odbudowy. Warszawa pokazała, że jest to możliwe i jak to się robi” – dodaje Jarosław Trybuś, kierownik i pomysłodawca projektu.
Premiera gotowego dzieła planowana jest na 2025 rok.
Kilka słów o autorze:
Grzegorz Piątek (ur. 1980 r.) – absolwent Wydziału Architektury Politechniki Warszawskiej. Pisze, wykłada, opowiada i oprowadza. Był kuratorem wielu wystaw, pracował jako redaktor miesięcznika „Architektura-Murator”, pisał felietony w „Gazecie Stołecznej” oraz artykuły o architekturze, designie i mieście.
Jego książki „Sanator. Kariera Stefana Starzyńskiego” (2016 r.) i „Najlepsze miasto świata. Warszawa w odbudowie 1944–1949” (2020 r.) zostały uhonorowane Nagrodą Literacką m.st. Warszawy, „Najlepsze miasto świata” znalazło się w finale nagrody Nike. Opublikował także biografię „Niezniszczalny. Bohdan Pniewski – architekt salonu i władzy” (2021) oraz współtworzył zbiór rozmów „Lukier i mięso. Wokół architektury w Polsce po 1989 roku” (2012).
Najnowsza książka Grzegorza Piątka to „Gdynia obiecana. Miasto, modernizm, modernizacja 1920–1939”, za którą odebrał Paszport Polityki 2022. Autor mierzy się tym razem z mitami polskiego międzywojnia, w kolejnym mieście odnajdując fascynującego bohatera.