Opera na motywach "Najlepszego miasta świata", bestsellerowej książki Grzegorza Piątka!

Opera na motywach "Najlepszego miasta świata", bestsellerowej książki Grzegorza Piątka!

Opera na motywach "Najlepszego miasta świata", bestsellerowej książki Grzegorza Piątka!

Udostępnij

Trwają już prace nad projektem „Opera o Warszawie – Najlepsze miasto świata”, w ramach którego powstanie nowe dzieło operowe na wielką obsadę, upamiętniające wysiłek odbudowy Warszawy po II wojnie światowej.

Tekst słowny (libretto) oparty będzie na bestsellerowej książce „Najlepsze miasto świata. Warszawa w odbudowie 1944–1949” Grzegorza Piątka, wydanej w 2020 roku przez Wydawnictwo W.A.B. oraz nagrodzonej m.in. Nagrodą Literacką m.st. Warszawy i Nagrodą Historyczną m.st. Warszawy oraz nominowanej do Nagrody Literackiej „Nike”.

Organizatorem przedsięwzięcia jest Sinfonia Varsovia, która pracuje nad nim wraz z instytucjami partnerskimi: Teatrem Wielkim – Operą Narodową, Międzynarodowym Festiwalem Muzyki Współczesnej „Warszawska Jesień” i Muzeum Warszawy.

„Jestem zachwycony tym pomysłem. »Najlepsze miasto świata« to nie tylko opowieść o architekturze i o architektach, ale też o miłości do miasta, woli życia i o tym, że po najgorszej katastrofie można się podnieść i wyobrazić sobie lepszy świat. Myślę, że to najbardziej uniwersalny wymiar tej opowieści” - mówi Grzegorz Piątek, autor książki.

„Powstały utwór ma mieć wymiar uniwersalny. Będzie mówić o przezwyciężaniu fatum, o życiu wbrew zniszczeniu, nieść nadzieję, wszędzie tam, gdzie ludzie stoją wobec konieczności odbudowy. Warszawa pokazała, że jest to możliwe i jak to się robi” – dodaje Jarosław Trybuś, kierownik i pomysłodawca projektu.

Premiera gotowego dzieła planowana jest na 2025 rok.

Kilka słów o autorze:

Grzegorz Piątek (ur. 1980 r.) – absolwent Wydziału Architektury Politechniki Warszawskiej. Pisze, wykłada, opowiada i oprowadza. Był kuratorem wielu wystaw, pracował jako redaktor miesięcznika „Architektura-Murator”, pisał felietony w „Gazecie Stołecznej” oraz artykuły o architekturze, designie i mieście.

Jego książki „Sanator. Kariera Stefana Starzyńskiego” (2016 r.) i „Najlepsze miasto świata. Warszawa w odbudowie 1944–1949” (2020 r.) zostały uhonorowane Nagrodą Literacką m.st. Warszawy, „Najlepsze miasto świata” znalazło się w finale nagrody Nike. Opublikował także biografię „Niezniszczalny. Bohdan Pniewski – architekt salonu i władzy” (2021) oraz współtworzył zbiór rozmów „Lukier i mięso. Wokół architektury w Polsce po 1989 roku” (2012).

Najnowsza książka Grzegorza Piątka to „Gdynia obiecana. Miasto, modernizm, modernizacja 1920–1939”, za którą odebrał Paszport Polityki 2022. Autor mierzy się tym razem z mitami polskiego międzywojnia, w kolejnym mieście odnajdując fascynującego bohatera.


Komentarze

Komentując naszą treść zgadzasz się z postanowieniami naszego regulaminu.
captcha

Poinformuj Redakcję

Jeżeli w Twojej okolicy wydarzyło się coś ciekawego, o czym powinniśmy poinformować czytelników, napisz do nas.

Twoich danych osobowych nie udostępniamy nikomu, potrzebujemy ich jedynie do weryfikacji podanej informacji. Możemy do Ciebie zadzwonić, lub napisać Ci e-maila, aby np. zapytać o konkretne szczegóły Twojej informacji.

Twoje Imię, nazwisko, e-mail jako przesyłającego informację opublikujemy wyłacznie za Twoją zgodą.

Zaloguj się


Zarejestruj się

Rejestrując się lub logując się do Portalu Księgarskiego wyrżasz zgodę na postanowienia naszego regulaminu.

Zarejestruj się

Wyloguj się