Orhan Pamuk odbierze tytuł doktora honoris causa UAM

Orhan Pamuk odbierze tytuł doktora honoris causa UAM

Orhan Pamuk odbierze tytuł doktora honoris causa UAM

Udostępnij

Turecki pisarz, laureat literackiej Nagrody Nobla Orhan Pamuk odbierze w czwartkowe przedpołudnie tytuł doktora honoris causa Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu.

Uroczystość wręczenia nobliście dyplomu doktora honoris causa Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu rozpocznie się o godz. 10 w Sali Lubrańskiego w Collegium Minus przy ul. Wieniawskiego.

W lutym decyzję o przyznaniu pisarzowi tytułu senat uczelni przyjął jednogłośnie. We wniosku o uhonorowanie noblisty wskazano, że twórczość Orhana Pamuka „stanowi dorobek mówiący o wartościach ogólnoludzkich zarówno w strefie treści jak i formie”.

Jak dodano, Pamuk angażuje się w sprawy międzynarodowe. Przypomniano, że jako jeden z pierwszych pisarzy wystąpił przeciwko fatwie nałożonej na Salmana Rushdiego. Komentarze Pamuka na temat rzezi mniejszości ormiańskiej w 1915 r. oraz wspomnienie ofiar kurdyjskiego powstania w latach 90-tych XX w. spowodowywały, że pisarz został oskarżony w 2005 r. o obrazę narodu tureckiego.

Orhan Pamuk urodził się 7 czerwca 1952 roku w Stambule. Ukończył dziennikarstwo na Uniwersytecie Stambulskim, pisać zaczął jeszcze na studiach. Jego pierwsza powieść, „Karanlik ve Isik” („Światło i mrok”), ukazała się w 1974 roku. Potem ukazywały się m.in. „Beyaz kale” („Biała twierdza”, 1985), „Kara kitab” („Czarna księga”, 1990), „Yeni Hayat” („Nowe życie”, 1994), „Benim adim kirmizi” („Na imię mi czerwień”, 1998) i „Śnieg” z 2002 roku. W 2006 r. został laureatem literackiej Nagrody Nobla.

Pamuk jest głównym gościem trwającej od środy 33. edycji Malta Festival Poznań.

źródło: PAP, Szymon Kiepel

Udostępnianie informacji PAP - klauzula informacyjna


Komentarze

Komentując naszą treść zgadzasz się z postanowieniami naszego regulaminu.
captcha

Poinformuj Redakcję

Jeżeli w Twojej okolicy wydarzyło się coś ciekawego, o czym powinniśmy poinformować czytelników, napisz do nas.

Twoich danych osobowych nie udostępniamy nikomu, potrzebujemy ich jedynie do weryfikacji podanej informacji. Możemy do Ciebie zadzwonić, lub napisać Ci e-maila, aby np. zapytać o konkretne szczegóły Twojej informacji.

Twoje Imię, nazwisko, e-mail jako przesyłającego informację opublikujemy wyłacznie za Twoją zgodą.

Zaloguj się


Zarejestruj się

Rejestrując się lub logując się do Portalu Księgarskiego wyrżasz zgodę na postanowienia naszego regulaminu.

Zarejestruj się

Wyloguj się