Ostatni dzień polskiej prezentacji na Targach Książki LIBER w Madrycie

Ostatni dzień polskiej prezentacji na Targach Książki LIBER w Madrycie

Ostatni dzień polskiej prezentacji na Targach Książki LIBER w Madrycie [zdjęcia]

Udostępnij

Trzeciego i zarazem ostatniego dnia Targów Książki LIBER w Madrycie, podczas których Polska pełniła rolę gościa honorowego, odbyły się cztery spotkania. Wśród nich znalazły się m.in. dyskusje poświęcone programom bookstartowym jako istotnym działaniom na rzecz promocji czytelnictwa, a także rosnącej popularności polskiej książki dla dzieci.

Jak podają organizatorzy, frekwencja podczas Międzynarodowych Targów Książki LIBER była w tym roku zdumiewająca – wzięło w nich udział 9235 gości z ponad pięćdziesięciu krajów, co stanowi wzrost o 10% w porównaniu z 2021 rokiem (czyli ostatnim, kiedy impreza odbyła się w Madrycie). Liczba imponuje szczególnie, kiedy pamięta się, że LIBER to wydarzenie skierowane nie do czytelników, ale wyłącznie do profesjonalistów działających w branży wydawniczej. Kolejna edycja Targów LIBER odbędzie się w Barcelonie w pierwszym tygodniu października 2024 roku.

Instytut Książki we współpracy z Instytutem Polskim w Madrycie zorganizował stoisko i prezentację Polski jako tegorocznego gościa honorowego Międzynarodowych Targów Książki LIBER w Madrycie. Przez trzy dni targów odbył się szereg spotkań związanych m.in. z rozwojem literatury dziecięcej, programami czytelniczymi czy nowymi technologiami na rynku książki. Dzięki współpracy z Instytutem Polskim goście targów mieli również okazję uczestniczyć w wydarzeniach towarzyszących, za sprawą których mogli poznać także pozaliteracką ofertę kulturalną naszego kraju. 


Program trzeciego dnia polskiej prezentacji przedstawiał się następująco:

10:00 – Spotkanie pt. „Czytanie elektroniczne w Hiszpanii i Polsce. Podobieństwa i różnice”

O rynku e-booków w Polsce i w Hiszpanii porozmawiali dwaj eksperci, którzy sprzedażą książek elektronicznych zajmują się na co dzień – Matías Chimirri z firmy Libranda i Mariusz Sobczak z firmy inkBOOK.

11:00 – Spotkanie poświęcone programom bookstartowym w Polsce i Hiszpanii

O programach bookstartowych, które mają na celu promocję czytelnictwa wśród najmłodszych dzieci, dyskutowali praktycy – dyrektor Instytutu Książki Dariusz Jaworski oraz Ana Molina – koordynatorka programu Bookstart España, prowadzonego przez Stowarzyszenie Mestiza.

12:00 – Spotkanie pt. „Polska literatura dziecięca: rosnące zjawisko globalne”

O polskiej literaturze dla najmłodszych, która cieszy się dużym i wciąż rosnącym zainteresowaniem na całym świecie porozmawiali José Díaz z hiszpańskiego wydawnictwa Thule Ediciones i Karolina Jaszecka – tłumaczka i agentka literacka, która specjalizuje się właśnie w literaturze dziecięcej.

19:00 – Prezentacja hiszpańskiego wydania książki „Życie Chopina” Kazimierza Wierzyńskiego

W prezentacji hiszpańskiego wydania „Życia Chopina” Kazimierza Wierzyńskiego w tłumaczeniu Elżbiety Bortkiewicz wzięli udział: Javier Jiménez – wydawca (Fórcola Editorial), Rafael Ortega – autor epilogu do hiszpańskiego wydania oraz Fernando Presa, który napisał do niej prolog.

Kompletny program polskiej prezentacji – obejmujący wszystkie dni targów i przygotowany w języku hiszpańskim – jest dostępny TUTAJ.

 

 Polskie stoisko na Międzynarodowych Targach Książki LIBER

 Na gości targów przez cały czas trwania wydarzenia czekało polskie stoisko, na którym można było spotkać przedstawicieli polskiego rynku wydawniczego – nawiązać kontakty i zapoznać się z ofertą. Na stoisku o łącznej powierzchni 120 m2 zaprezentowało się 21 polskich wystawców z branży, wśród których znalazły się wydawnictwa, agencje literackie, drukarnie, instytucje kultury i inne podmioty związane z polskim rynkiem wydawniczym. W Madrycie byli z nami: Adamada, ArtRage, BZGraf, Centrum Sztuki Współczesnej „Znaki Czasu” w Toruniu, Domirea, DTAgency, Grupa Wydawnicza Foksal, Fundacja Historia.pl, inkBOOK, Międzynarodowe Centrum Kultury, Agencja KaBooks, Mamania / Grupa Wydawnicza Relacja, OZGraf, Papierowy Motyl, PKB GROT, Rosikon Press, Topo Sármata, Tytuł, Wydawnictwo Kobiece, Wydawnictwo Literackie i Wydawnictwo Poznańskie.

 

Katalog New Books from Poland

 

Na Międzynarodowych Targach Książki LIBER w Madrycie była także prezentowana hiszpańska wersja tegorocznego katalogu „New Books from Poland”. W katalogu znalazło się 28 polskich książek, które zostały wydane w ciągu ostatniego roku. Zależało nam na jak największej różnorodności prezentowanych przez nas pozycji, dlatego w katalogu można było znaleźć występujące obok siebie powieści, zbiory opowiadań, literaturę faktu, a także komiks. Wśród autorów, których dzieła zaprezentowaliśmy w tegorocznym katalogu znalazły się takie nazwiska jak m.in. Wiesław Myśliwski, Zyta Rudzka, Maciej Hen, Anna Goc, Rafał Kosik, Anna Piwkowska czy Andrzej Nowak. W związku z faktem, że hiszpańscy wydawcy od dawna interesują się także polską literaturą dla najmłodszych, na polskim stoisku był także dostępny oddzielny katalog, który prezentował najciekawsze dokonania z zakresu najnowszej polskiej książki dziecięcej.

Głównym celem obecności Polski w charakterze gościa honorowego na Targach Książki LIBER było wzmocnienie obecności polskiej literatury w Hiszpanii. Targi były także doskonałą okazją do nawiązania nowych kontaktów na rynku latynoamerykańskim. Warto zaznaczyć, że zazwyczaj gościem honorowym na targach LIBER są kraje z Ameryki Łacińskiej, wybór Polski jest zatem ogromnym wyróżnieniem.

Udział w targach LIBER w roli gościa honorowego wpisuje się w strategię wzmacniania obecności na rynkach zagranicznych w ramach trzyletniego cyklu. W ubiegłym roku Instytut Książki wziął aktywny udział w targach w Barcelonie, zaś na 2024 rok planowane są kolejne inicjatywy utrwalające obecność polskiej literatury w Hiszpanii.

 

Zadanie dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.


Komentarze

Komentując naszą treść zgadzasz się z postanowieniami naszego regulaminu.
captcha

Poinformuj Redakcję

Jeżeli w Twojej okolicy wydarzyło się coś ciekawego, o czym powinniśmy poinformować czytelników, napisz do nas.

Twoich danych osobowych nie udostępniamy nikomu, potrzebujemy ich jedynie do weryfikacji podanej informacji. Możemy do Ciebie zadzwonić, lub napisać Ci e-maila, aby np. zapytać o konkretne szczegóły Twojej informacji.

Twoje Imię, nazwisko, e-mail jako przesyłającego informację opublikujemy wyłacznie za Twoją zgodą.

Zaloguj się


Zarejestruj się

Rejestrując się lub logując się do Portalu Księgarskiego wyrżasz zgodę na postanowienia naszego regulaminu.

Zarejestruj się

Wyloguj się