Oto kwoty dotacji na podręczniki na rok szkolny 2020/2021

Oto kwoty dotacji na podręczniki na rok szkolny 2020/2021

Oto kwoty dotacji na podręczniki na rok szkolny 2020/2021

Udostępnij

W Dzienniku Ustaw zostało opublikowane rozporządzenie Rady Ministrów w sprawie maksymalnych kwot dotacji celowej udzielanej na wyposażenie szkół w podręczniki i materiały edukacyjne.

Zgodnie z rozporządzeniem maksymalna kwota dotacji celowej obliczanej i przyznawanej na wyposażenie publicznych szkół podstawowych i szkół artystycznych realizujących kształcenie ogólne w zakresie szkoły podstawowej w podręczniki do zajęć z zakresu edukacji: polonistycznej, matematycznej, przyrodniczej i społecznej, podręczniki do zajęć z zakresu danego języka obcego nowożytnego lub materiały edukacyjne wynosi 90 zł na ucznia - w przypadku klas I-III.

W kolejnych klasach maksymalne kwoty dotacji kształtują się następująco:


- 168 zł na ucznia - w przypadku klasy IV,
- 216 zł na ucznia - w przypadku klas V i VI,
- 300 zł na ucznia - w przypadku klas VII i VIII.

Rozporządzenie wchodzi w życie 30 czerwca 2020 r.

Przypomnijmy, z bezpłatnych podręczników od września 2014 r. korzystają uczniowie pierwszych klas szkół podstawowych, a od 2017 r. wszyscy uczniowie podstawówek (wtedy też gimnazjów).

Wyposażanie szkół w podręczniki, materiały edukacyjne i materiały ćwiczeniowe to zadanie zlecone z zakresu administracji rządowej wykonywane przez jednostki samorządu terytorialnego. Na realizację tego zadania jednostki samorządu terytorialnego otrzymują wspomniana dotację celową z budżetu państwa.

W przypadku szkół prowadzonych przez osoby prawne inne niż jednostka samorządu terytorialnego dotację celową udziela się na ich wniosek. Oznacza to, że szkoły takie mają prawo wnioskować (do właściwej jednostki samorządu terytorialnego) o dotację na podręczniki, materiały edukacyjne i materiały ćwiczeniowe, ale nie mają takiego obowiązku. W takim wypadku rodzice kupują podręczniki i materiały we własnym zakresie.


Komentarze

Komentując naszą treść zgadzasz się z postanowieniami naszego regulaminu.
captcha

Poinformuj Redakcję

Jeżeli w Twojej okolicy wydarzyło się coś ciekawego, o czym powinniśmy poinformować czytelników, napisz do nas.

Twoich danych osobowych nie udostępniamy nikomu, potrzebujemy ich jedynie do weryfikacji podanej informacji. Możemy do Ciebie zadzwonić, lub napisać Ci e-maila, aby np. zapytać o konkretne szczegóły Twojej informacji.

Twoje Imię, nazwisko, e-mail jako przesyłającego informację opublikujemy wyłacznie za Twoją zgodą.

Zaloguj się


Zarejestruj się

Rejestrując się lub logując się do Portalu Księgarskiego wyrżasz zgodę na postanowienia naszego regulaminu.

Zarejestruj się

Wyloguj się