Otwarcie muzeum Igora Mitoraja w Pietrasanta – w tym roku

Otwarcie muzeum Igora Mitoraja w Pietrasanta – w tym roku

Otwarcie muzeum Igora Mitoraja w Pietrasanta – w tym roku

Udostępnij

Do końca roku w Pietrasanta w Toskanii zostanie otwarte muzeum Igora Mitoraja – ogłosiły lokalne władze. Otwarcie placówki, prezentującej 70 dzieł zmarłego w 2014 r. polskiego rzeźbiarza, planowano na 2019–20 rok, ale przedłużyły się prace budowlane.

Prawie czteroletnie opóźnienie to wynik znacznie poważniejszych niż wcześniej planowano robót na terenie dawnej hali targowej w Pietrasanta, która wymagała kompletnej restrukturyzacji, by stać się nowoczesną, przeszkloną placówką muzealną.

Zarząd toskańskiego miasteczka, w którym mieszkał i pracował Igor Mitoraj, poinformował, że wcześniej zakładana powierzchnia muzealna mająca wynosić 800 m kw., została ostatecznie powiększona do prawie 2,5 tys. Dlatego prace były dłuższe i bardziej kosztowne. Opóźniły je też trudności wynikające z pandemii, gdy wszystko się zatrzymało - przypomniał burmistrz Alberto Giovannetti.

Zakończyły się już prace nad umocnieniem całej struktury i fundamentów oraz - konieczne we Włoszech - roboty w ramach systemu zabezpieczeń antysejsmicznych. To, jak zaznacza lokalna prasa z Toskanii, był najtrudniejszy etap. Obecnie prowadzone są prace nad fasadą.

Muzeum w Pietrasanta zarządzane będzie przez fundację, w skład której wchodzą włoskie Ministerstwo Kultury, władze regionu i gminy Pietrasanta. Resort kultury w Rzymie przeznaczył na muzeum 5,5 mln euro.

Nowoczesna placówka powstaje w miejscowości w krainie Versilia, gdzie Igor Mitoraj przez kilka dekad mieszkał i pracował.

Pietrasanta uważana jest za kolebkę sztuki i nazywana „małymi Atenami”. Pracuje tam około 50 artystów, z których większość czerpie marmur z pobliskich kamieniołomów.

Muzeum Mitoraja będzie, jak zapowiedziano, spełniało standardy systemu muzeów narodowych we Włoszech.

Z Rzymu Sylwia Wysocka (PAP)

sw/ pat/

źródło: https://dzieje.pl


Komentarze

Komentując naszą treść zgadzasz się z postanowieniami naszego regulaminu.
captcha

Poinformuj Redakcję

Jeżeli w Twojej okolicy wydarzyło się coś ciekawego, o czym powinniśmy poinformować czytelników, napisz do nas.

Twoich danych osobowych nie udostępniamy nikomu, potrzebujemy ich jedynie do weryfikacji podanej informacji. Możemy do Ciebie zadzwonić, lub napisać Ci e-maila, aby np. zapytać o konkretne szczegóły Twojej informacji.

Twoje Imię, nazwisko, e-mail jako przesyłającego informację opublikujemy wyłacznie za Twoją zgodą.

Zaloguj się


Zarejestruj się

Rejestrując się lub logując się do Portalu Księgarskiego wyrżasz zgodę na postanowienia naszego regulaminu.

Zarejestruj się

Wyloguj się