Otwarcie nowoczesnej Mediateki MeMo w Łodzi

Otwarcie nowoczesnej Mediateki MeMo w Łodzi

Otwarcie nowoczesnej Mediateki MeMo w Łodzi

Udostępnij

Mediateka MeMo, łącząca funkcje biblioteki i multimedialnego centrum kultury, została otwarta w we wtorek w Łodzi. Dzięki inwestycji o wartości 36 mln zł, obejmującej m.in. dobudowanie przeszklonego dziedzińca, zabytkowa willa Meyera, zamieniła się w nowoczesny obiekt.

„Witam w najnowocześniejszym tego typu obiekcie w Polsce i mówię to z pełnym przekonaniem” – podkreśliła prezydent Łodzi Hanna Zdanowska podczas publiczności uroczystości otwarcia Mediateki MeMo przy ul. Moniuszki 5, w której wzięły udział tłumy łodzian.

Jak zaznaczyła, Mediateka MeMo łączy wiele funkcji. Obok wypożyczania książek, jak przystało na klasyczną bibliotekę, oferuje wiele innych możliwości: nakręcenia filmów na TikToka, organizacji sesji fotograficznej, posłuchania winyli, a nawet poderwania samolotu z lotniska na Lublinku – oczywiście w przestrzeni wirtualnej. Coś dla siebie znajdą tu także wielbiciele komiksów, planszówek i klocków konstrukcyjnych.

W pierwszych dniach funkcjonowania w MeMo odbędzie się szereg wydarzeń – od spotkań autorskich z Katarzyną Nosowską, Jackiem Ambrożewskim, Ireną Małysą i Anną Kańtoch, po koncerty, w których wystąpi Mikromusic, Ikarvs i Joanna Dyba. Będzie można też poznać sekrety promocji literatury w sieci na spotkaniu z twórczyniami kanałów książkowych i kulisy działalności Grupy Filmowej Darwin.

„Dla naszych użytkowników przygotowaliśmy 17 przestrzeni; mamy książki, jak w każdej bibliotece, ale także zbiory muzyczne. Mamy studio lektorskie, gdzie można np. nagrywać podcasty czy muzykę, studio fotograficzne i wideo, a także odpowiednio wykształcone osoby w zespole, które pomogą w korzystaniu z ich wyposażenia i poprowadzą warsztaty dla zainteresowanych. Sala »Legowisko« zainteresuje osoby w każdym wieku, bo te klocki nigdy się nie nudzą” – mówiła kierowniczka Mediateki MeMo Anna Kowal.

W sali muzycznej „Dysonans” główną atrakcją jest kolekcjonerski gramofon Oskar o wartości kilkudziesięciu tysięcy złotych. Został zaprojektowany przez Wojciecha Samołyka, twórcę marki Tentogra. W 2019 roku gramofon Oskar otrzymał tytuł Best Product, przyznawany przez magazyn High Fidelity. Oprócz tego w MeMo są dwa inne gramofony, a także instrumenty muzyczne, m.in. pianino.

W sali kinowej będą odbywać się spotkania dyskusyjnego klubu filmowego, maratony filmowe itp. Amatorzy gier mają do dyspozycji salę gamingową, a w niej m.in. symulator lotu.

„To wyjątkowe miejsce; multiumedia traktujemy w sposób specjalny – u nas się je tworzy, a potem także udostępnia” – wyjaśniła Kowal.

Jak dodała, na etapie tworzenia Mediateki jej pracownicy odwiedzili wiele placówek kultury w kraju i za granicą, poznając dobre praktyki, które starali się przenieść do Łodzi. Inspiracją były dla nich zwłaszcza biblioteki skandynawskie, które – zdaniem kierowniczki MeMo – są miejscami wyrównującymi szanse, gdzie można prowadzić wiele aktywności.

„Książki są jednak dla nas bardzo ważne i tak pozostanie. Staramy się, aby w naszych działaniach i ofercie książka zawsze była istotna. Proponujemy spotkania autorskie, warsztaty literackie i nawet jeśli wykorzystujemy inne media, to książka pozostaje w centrum uwagi” – podkreśliła.

źródło: PAP, Agnieszka Grzelak-Michałowska

Udostępnianie informacji PAP - klauzula informacyjna


Komentarze

Komentując naszą treść zgadzasz się z postanowieniami naszego regulaminu.
captcha

Poinformuj Redakcję

Jeżeli w Twojej okolicy wydarzyło się coś ciekawego, o czym powinniśmy poinformować czytelników, napisz do nas.

Twoich danych osobowych nie udostępniamy nikomu, potrzebujemy ich jedynie do weryfikacji podanej informacji. Możemy do Ciebie zadzwonić, lub napisać Ci e-maila, aby np. zapytać o konkretne szczegóły Twojej informacji.

Twoje Imię, nazwisko, e-mail jako przesyłającego informację opublikujemy wyłacznie za Twoją zgodą.

Zaloguj się


Zarejestruj się

Rejestrując się lub logując się do Portalu Księgarskiego wyrżasz zgodę na postanowienia naszego regulaminu.

Zarejestruj się

Wyloguj się