Wystawa poświęconej Stanisławowi Dróżdżowi w Muzeum Współczesnym Wrocław

Wystawa poświęconej Stanisławowi Dróżdżowi w Muzeum Współczesnym Wrocław

Otwarcie wystawy poświęconej Stanisławowi Dróżdżowi w Muzeum Współczesnym Wrocław

Udostępnij

Wystawę poświęconą twórczości Stanisław Dróżdza – przedstawiciela poezji konkretnej, który w swoich pracach łączył tekst i obraz, można od czwartku oglądać w Muzeum Współczesnym Wrocław. Uroczyste otwarcie odbędzie się już dziś o godzinie 18:00.

Stała wystawa w Muzeum Współczesnym Wrocław nosi tytuł „Stanisław Dróżdż (1939-2009) Światekst. Pojęciokształty. Poezja Konkretna”. Twórcy ekspozycji podkreślają, że tytułowy „Światekst” to neologizm wzorowany na słowotwórczych operacjach polskiego artysty. Pojęcie to ma określać nadrzędne w twórczości Dróżdża przekonanie, że otaczająca nas rzeczywistość jest tekstem do odczytania.

Jak wskazują kuratorki wystawy – Sylwia Świsłocka-Karwot i Elżbieta Łubowicz – na ekspozycji przebijają się trzy główne wątki obecne w wielu pracach Dróżdża i przenikające się wzajemnie. „To rozważania nad językiem, czasem i ludzkim życiem. Dwie prace mają charakter dzieł site specific: jedna sprowadza tekst i przestrzeń do zaprzeczającej pustce gęstości świata (tzw. »Żyłki«), druga – odwołuje się do losowej gry kośćmi, która chaosowi rzutów potrafi przeciwstawić porządek rzeczy (»Alea iacta est«)” – napisano w materiałach prasowych towarzyszących wystawie.

Stanisław Dróżdż urodził się w Sławkowie 15 maja 1939 r., zmarł 29 marca 2009 r. we Wrocławiu, gdzie mieszkał od 1955 roku. To polski poeta-konkretysta i jeden z najbardziej znaczących artystów polskiej awangardy. Reprezentował Polskę na Biennale w Wenecji w 2003 r. indywidualną wystawą „Alea iacta est”.

W swojej twórczości Dróżdż przeszedł od „klasycznej” formy wiersza, do jego wizualnego zapisu, co skutkowało użyciem pojedynczych liter, znaków interpunkcyjnych, cyfr i symboli matematycznych. Z czasem artysta zaczął rozbudowywać swoje utwory w długie serie oparte na matematycznych algorytmach (przykładem jest „Klepsydra”, której pierwsza plansza umieszczona została na fasadzie Muzeum Współczesnego Wrocław). Twórczość o takim charakterze nazwał „pojęciokształtami”, co równoważył z „poezją konkretną”.

źródło: Piotr Doczekalski, PAP

Udostępnianie informacji PAP - klauzula informacyjna


Komentarze

Komentując naszą treść zgadzasz się z postanowieniami naszego regulaminu.
captcha

Poinformuj Redakcję

Jeżeli w Twojej okolicy wydarzyło się coś ciekawego, o czym powinniśmy poinformować czytelników, napisz do nas.

Twoich danych osobowych nie udostępniamy nikomu, potrzebujemy ich jedynie do weryfikacji podanej informacji. Możemy do Ciebie zadzwonić, lub napisać Ci e-maila, aby np. zapytać o konkretne szczegóły Twojej informacji.

Twoje Imię, nazwisko, e-mail jako przesyłającego informację opublikujemy wyłacznie za Twoją zgodą.

Zaloguj się


Zarejestruj się

Rejestrując się lub logując się do Portalu Księgarskiego wyrżasz zgodę na postanowienia naszego regulaminu.

Zarejestruj się

Wyloguj się