P. Gliński: chcielibyśmy bardzo, żeby S. Żeromski i B. Prus mieli muzeum na miarę naszych oczekiwań

P. Gliński: chcielibyśmy bardzo, żeby S. Żeromski i B. Prus mieli muzeum na miarę naszych oczekiwań

P. Gliński: chcielibyśmy bardzo, żeby S. Żeromski i B. Prus mieli muzeum na miarę naszych oczekiwań

Udostępnij

Chcielibyśmy bardzo, żeby dwóch wielkich polskich pisarzy miało muzeum na miarę naszych oczekiwań – mówi wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński. Zapowiada budowę w Nałęczowie nowego obiektu, który będzie poświęcony Stefanowi Żeromskiemu i Bolesławowi Prusowi.

Wicepremier Gliński odwiedził w piątek Muzeum Stefana Żeromskiego i Muzeum Bolesława Prusa w Nałęczowie, które stanowią oddział literacki Muzeum Narodowego w Lublinie. "Chcielibyśmy bardzo, żeby tych dwóch wielkich polskich pisarzy miało muzeum na miarę naszych oczekiwań" – powiedział.

Mówiąc o niewielkiej posiadłości, na terenie której mieści się Muzeum Żeromskiego przyznał, że "nie jest przystosowana do współczesnych wymogów muzealnych". "Z kolei Muzeum Prusa praktycznie już prawie nie istnieje, bo w tej chwili korzysta z wynajmowanych pomieszczeń w urzędzie gminy, musi się wyprowadzić" – powiedział dodając, że nałęczowskie Muzeum Prusa jest jedyne w Polsce.

"Myślę, że szybko zrealizujemy koncepcję, która jest przygotowana przez pracowników, przez dyrekcję Muzeum Narodowego w Lublinie" – stwierdził dodając, że koncepcja zakłada budowę w niewielkiego pawilonu, który będzie się wpisywał w architekturę i klimat Nałęczowa. Obiekt powstanie w ogrodzie, w którym znajduje się wybudowana w 1905 r. letnia pracownia Żeromskiego.

"Wybudujemy niewielki pawilon, który przeniesie muzeum do XXI wieku" – powiedział Gliński. Jak dodał, budynek będzie wyposażony w zaplecze, które umożliwi realizowanie funkcji współczesnego muzeum.

"Oddział, który poświęcony jest Stefanowi Żeromskiemu i Bolesławowi Prusowi wymaga wsparcia rozwojowego. Bo tutaj nie ma podstawowych udogodnień, jakie nowoczesne muzea muszą mieć" – powiedział i zwrócił uwagę na piękne i bardzo interesujące zbiory muzeów Żeromskiego i Prusa.

Zapytana przez dziennikarzy dyrektor Muzeum Narodowego w Lublinie Katarzyna Mieczkowska uzupełniła, że budowa blisko 700-metrowego muzeum w Nałęczowie będzie kosztować ok. 10 mln zł.

Zdaniem wicepremiera, tego typu inwestycje powodują, że frekwencja w muzeach zwiększa się wielokrotnie. "Polacy lubią odwiedzać muzea, zwłaszcza gdy ekspozycje są atrakcyjne, więc cieszę się, że będziemy mogli także rozwinąć ten oddział Muzeum Narodowego w Lublinie" – powiedział.

Następnie wyraził satysfakcję, że infrastruktura muzealna i oferta prezentowana przez instytucje rozwijają się bardzo dynamicznie. Przypomniał, że budowane są nowe instytucje muzealne. "We wrześniu otwieramy Muzeum Historii Polski" – zapowiedział dodając, że muzeum jest wspaniale zaprojektowane, będzie miało 200 m długości i sześć pięter (dwa pod ziemią i cztery nad ziemią).

Zachęcił do odwiedzania muzeów. Zapowiedział ich rozwój i modernizację.

Odpowiadając na pytanie mediów o Muzeum Ziem Wschodnich Dawnej Rzeczypospolitej, które jest nowym oddziałem Muzeum Narodowego w Lublinie przypomniał, że oddział przygotowywany jest zakupionym kilka lat temu za 10 mln zł Pałacu Lubomirskich w Lublinie.

"Bardzo się cieszę, bo w tej chwili trzy takie muzea budujemy, jedno - mniejsze niż lubelskie - będzie otwierane niedługo w Sejnach, a czwarte wspieramy w Lubaczowie" – powiedział. Podsumowując dodał, że w sumie powstaną cztery muzea kresów: w Brzegu, Lublinie, Sejnach i Lubaczowie.

Jak przyznał, przez lata kresowiacy nie mieli swojej instytucji muzealnej. "W tej chwili będzie ta nowoczesna ekspozycja w kilku miejscach prezentowana, więc będzie dom także dla kresów" – stwierdził wicepremier.

Muzeum Stefana Żeromskiego w Nałęczowie powstało z inicjatywy Oktawii Żeromskiej, która zapisała letnią pracownię pisarza wraz z ogrodem oraz znajdującym się na jego terenie Mauzoleum narodowi polskiemu z przeznaczeniem na placówkę muzealną. Muzeum przybliżające życie i twórczość autora "Przedwiośnia" otwarto 17 czerwca 1928 r.

Muzeum Bolesława Prusa w Nałęczowie powstało 62 lata temu z inicjatywy prof. KUL Feliksa Araszkiewicza oraz kustosza Muzeum Stefana Żeromskiego w Nałęczowie Stefana Butryna. Początkowo mieściło się w Pałacu Małachowskich, w grudniu 2017 r. zostało przeniesione do Ochronki, gdzie można zobaczyć zaaranżowany gabinet i pamiątki po autorze "Lalki".(PAP)

Autor: Piotr Nowak

pin/ dki/

żródło:https://dzieje.pl


Komentarze

Komentując naszą treść zgadzasz się z postanowieniami naszego regulaminu.
captcha

Poinformuj Redakcję

Jeżeli w Twojej okolicy wydarzyło się coś ciekawego, o czym powinniśmy poinformować czytelników, napisz do nas.

Twoich danych osobowych nie udostępniamy nikomu, potrzebujemy ich jedynie do weryfikacji podanej informacji. Możemy do Ciebie zadzwonić, lub napisać Ci e-maila, aby np. zapytać o konkretne szczegóły Twojej informacji.

Twoje Imię, nazwisko, e-mail jako przesyłającego informację opublikujemy wyłacznie za Twoją zgodą.

Zaloguj się


Zarejestruj się

Rejestrując się lub logując się do Portalu Księgarskiego wyrżasz zgodę na postanowienia naszego regulaminu.

Zarejestruj się

Wyloguj się