Literatura na Granicy/Hranici | Wyszehrad Calling

Literatura na Granicy/Hranici | Wyszehrad Calling

Literatura na Granicy/Hranici | Wyszehrad Calling podczas 25.KnG/H

Udostępnij

Jak wiecie, Kino na Granicy to wbrew nazwie nie tylko kino.  W tym roku – już po raz szósty – szykujemy dla Was również program Literatura na Granicy, czyli cykl spotkań z pisarzami i tłumaczami

W tegorocznym programie Literatura na Granicy zaplanowaliśmy trzy tematyczne cykle.

Pierwszy to debaty szwejkowskie, w ramach których przy okazji setnej rocznicy śmierci i sto czterdziestej rocznicy urodzin Jaroslava Haška zastanowimy się, w jaki sposób dobry wojak Szwejk i poświęcony mu powieściowy cykl naznaczył Czechów oraz całą Europę Środkową. W planach jest dyskusja na temat przekładów (Szwejk w krajach Wyszehradu), narodowego stereotypu Czecha (Czy Czechom przeszkadza „gęba” Szwejka?) oraz podejścia do bohaterstwa i patriotyzmu w krajach Wyszehradu („Szwejkowanie” czy „kamienie na szaniec”?). Wśród uczestników debat szwejkowskich będą m.in. Agnieszka Holland, Antoni Kroh, Martin M. Šimečka, Irena Dousková i Adam Michnik.

Oprócz tego w programie znalazły się dwie debaty specjalne. W ramach pierwszej z nich reportażyści Wojciech Jagielski, Lukáš Onderčanin oraz Weronika Gogola rozmawiać będą o tym, ile jest fikcji w literaturze non-fiction. Druga, zatytułowana Pięknosmutnienie (od czeskiego tytułu jednej z książek Bohumila Hrabala) poświęcona będzie pamięci reżysera Jiříego Menzla, a wśród uczestników znajdą się Míla Řádová, Andrzej S. Jagodziński, Magda Vášáryová i Martin Šulik.

Nowością w programie literackim Kina na Granicy jest cykl Historia (nie)jednej książki, poświęcony konkretnym polskim, czeskim, słowackim, węgierskim i ukraińskim tytułom, o których rozmawiać będziemy z ich autorami, ale również tłumaczami, wydawcami i krytykami literackimi. Autorzy książek zaprezentowanych w cyklu to Krzysztof Varga, Jurij Andruchowycz, Michal Hvorecký, Irena Dousková oraz István Kemény. Jurij Andruchowycz pokaże również swoje muzyczne oblicze i wystąpi w trakcie festiwalu ze swoim zespołem Karbido.
Nie zabraknie cyklu Literatura w samo południe, w którym spotkamy się z pisarzami oraz przybliżymy wydane niedawno, zasługujące na uwagę publikacje. W planie są rozmowy na temat Siły bezsilnego Václava Havla, Ciemnej strony Markéty Pilátovej, Holland. Biografia od nowa Karoliny Pasternak oraz Praga in flagranti Zbigniewa Macheja, a także spotkania z poetami Márią Ferenčuhovą i Bronisławem Majem. Liczymy również na przyjazd Mariusza Szczygła oraz Davida Černego, choć nie potwierdzili oni jeszcze ostatecznie swojego udziału.
Dopełnieniem tego bogatego literackiego programu będzie wieczór poświęcony pamięci zmarłego niedawno związanego z Cieszynem poety, dyplomaty i działacza kultury, wielokrotnego gościa Kina na Granicy – Jerzego Kronholda.
__________
Jak jste si už určitě všimli, Kino na Hranici je nejen o filmech Letos, již už pošesté, pro Vás připravujeme program Literatura na Hranici neboli cyklus setkání se spisovateli a překladateli
 
 https://kinonahranici.cz/cz/strana/literatura-na-granicy
 
Program tegorocznego wydarzenia:
https://kinonagranicy.pl/pl/strona/literatura-na-granicy
 
________________
Wydarzenie współfinansowane przez: Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury - państwowego funduszu celowego.
Wydarzenie współfinansowane przez: Międzynarodowy Fundusz Wyszehradzki.
Partnerem wydarzenia jest Stowarzyszenie Autorów ZAIKS oraz Czech Literary Centre

 


Komentarze

Komentując naszą treść zgadzasz się z postanowieniami naszego regulaminu.
captcha

Poinformuj Redakcję

Jeżeli w Twojej okolicy wydarzyło się coś ciekawego, o czym powinniśmy poinformować czytelników, napisz do nas.

Twoich danych osobowych nie udostępniamy nikomu, potrzebujemy ich jedynie do weryfikacji podanej informacji. Możemy do Ciebie zadzwonić, lub napisać Ci e-maila, aby np. zapytać o konkretne szczegóły Twojej informacji.

Twoje Imię, nazwisko, e-mail jako przesyłającego informację opublikujemy wyłacznie za Twoją zgodą.

Zaloguj się


Zarejestruj się

Rejestrując się lub logując się do Portalu Księgarskiego wyrżasz zgodę na postanowienia naszego regulaminu.

Zarejestruj się

Wyloguj się