Paszporty Polityki  2018

Paszporty Polityki 2018

Paszporty POLITYKI 2018

Udostępnij

Już po raz 26. ogłaszono nominowanych do PASZPORTÓW POLITYKI, jednej z najważniejszych nagród w świecie kultury w Polsce, wręczanych w siedmiu kategoriach: film, teatr, literatura, sztuki wizualne, muzyka poważna, muzyka popularna oraz kultura cyfrowa.

W tym roku po raz kolejny wręczona zostanie również nagroda specjalna dla Kreatora Kultury.

 

Nominowani w kategorii film

Krytycy nominujący

Barbara Hollender - Rzeczpospolita, Bożena Janicka - KINO, Tadeusz Lubelski - Uniwersytet Jagielloński, Łukasz Maciejewski - Szkoła Filmowa w Łodzi, Onet.pl, Michał Oleszczyk - Uniwersytet Warszawski, Anita Piotrowska - Tygodnik Powszechny, Małgorzata Sadowska - niezależna dziennikarka, programerka festiwalu Nowe Horyzonty, Tadeusz Sobolewski - Gazeta Wyborcza,, Jakub Socha - Dwutygodnik.com, Grażyna Torbicka - dziennikarka niezależna, dyrektorka festiwalu Dwa Brzegi.
 

Artyści zgłoszeni do nagrody


Ewa Bukowska (reżyserka), Kasper Bajon i Klara Kochańska (reżyserzy), Rafał Łysak (reżyser), Elwira Niewiera i Piotr Rosołowski (dokumentaliści), Adrian Panek (reżyser), Marta Prus (dokumentalistka), Krzysztof Skonieczny (reżyser), Aleksandra Terpińska (reżyserka)
 
 

Olga Chajdas

Absolwentka reżyserii w Akademii Filmu i Telewizji w Warszawie, kursu reżyserii Mistrzowskiej Szkoły Reżyserii Andrzeja Wajdy oraz Wydziału Organizacji Sztuki Filmowej w łódzkiej Filmówce. Krytycy uznali jej reżyserki debiut „Nina” za jeden z najbardziej odkrywczych, zaskakujących i najodważniejszych filmów minionego sezonu. Pokazywany na licznych zagranicznych imprezach film otrzymał m.in. nagrodę na festiwalu Big Screen w Rotterdamie.

O TWÓRCZOŚCI OLGI CHAJDAS
Ten zuchwały film jest marzeniem o życiu opartym na innych zasadach, nieuznającym sztywnego podziału na role rodzinne, społeczne, seksualne.
Tadeusz Sobolewski

Joanna Kulig
foto © Kamil Piklikiewicz / DDTVN / EAST NEWS

Joanna Kulig

Ukończyła Wydział Wokalno-Aktorski w krakowskiej PWST. Obdarzona silną osobowością. Przyciąga uwagę charakterystycznym sposobem poruszania, miękkim, lekko zachrypniętym głosem, seksapilem. Nominowana za nieoczywistą, pełną sprzeczności rolę Zuli w „Zimnej wojnie” Pawła Pawlikowskiego – rolę, którą zachwycił się cały świat. Poza trzema filmami nakręconymi z Pawłem Pawlikowskim ma w swoim portfolio produkcje francuskie, niemieckie, grała również w Hollywood i w Korei Południowej.

O TWÓRCZOŚCI JOANNY KULIG
Jest gotowa na wielki międzynarodowy sukces, który w jej przypadku jest tylko kwestią czasu.
Łukasz Maciejewski

Agnieszka Smoczyńska
foto © POLITYKA / Leszek Zych

Agnieszka Smoczyńska

Absolwentka kulturoznawstwa na Uniwersytecie Wrocławskim, reżyserii na Wydziale Radia i Telewizji Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach oraz Mistrzowskiej Szkoły Reżyserii Filmowej Andrzeja Wajdy w Warszawie. „Fuga”, która przyniosła jej nominację, miała premierę na festiwalu w Cannes i z miejsca podbiła serca publiczności. Ta odważna, bergmanowska opowieść o 30-letniej kobiecie cierpiącej na fugę dysocjacyjną po raz kolejny ujawnia siłę osobowości reżyserki. Jej debiut fabularny „Córki dancingu” został włączony do katalogu The Criterion Collection, dystrybutora klasyków kina. Z polskich reżyserów tego zaszczytu doczekali tylko Wajda, Polański i Kieślowski.

O TWÓRCZOŚCI AGNIESZKI SMOCZYŃSKIEJ
Chłodny z wierzchu, a w środku rozżarzony emocjami, niczym martenowski piec; dramat Smoczyńskiej zadaje fundamentalne pytania o kobiecą tożsamość, o dyktat ról społecznych, o tęsknotę za anarchicznym niezdefiniowaniem, za ucieczką od bycia żoną, córką, matką.
Małgorzata Sadowska

 

Nominowani w kategorii literatura

Olga Drenda
foto © POLITYKA / Leszek Zych

Olga Drenda

Jest absolwentką Etnologii i Antropologii Kultury na Uniwersytecie Jagiellońskim, dziennikarką i tłumaczką. Druga książka Drendy, nominowane do Paszportów POLITYKI „Wyroby. Pomysłowość wokół nas” (Wydawnictwo Karakter), to w dużej mierze kontynuacja jej głośnego debiutu „Duchologia polska. Rzeczy i ludzie w czasach transformacji” (Wydawnictwo Karakter). Autorka przygląda się w niej polskiej rzeczywistości od czasów powojennych aż do dzisiaj, tworząc fascynujący traktat socjologiczny.

O TWÓRCZOŚCI OLGI DRENDY
Za najwyższej jakości eseistykę, która przygląda się towarzyszącym epoce dziwacznym przedmiotom z czułością i uwagą. To nowoczesna antropologia, która przed założeniami analitycznymi stawia możliwość zbliżenia się do codzienności za pomocą słów.
Zofia Król

Małgorzata Rejmer
foto © POLITYKA / Leszek Zych

Małgorzata Rejmer

Po raz drugi nominowana do Paszportu POLITYKI. Pierwszą nominację otrzymała w 2013 r. za książkę „Bukareszt. Kurz i krew” (Wydawnictwo Czarne). Swobodnie łączy gatunki: reportaż, prozę, esej, dramat. Debiutowała brawurowo powieścią „Toksymia” (Lampa i Iskra Boża) w 2009 r. – groteską, która zwracała uwagę świetnym warsztatem i czarnym humorem. Praca nad książką o Albanii „Błoto słodsze niż miód” (Wydawnictwo Czarne), za którą otrzymała nominację w tym roku, zajęła jej kilka lat.

O TWÓRCZOŚCI MAŁGORZATY REJMER
Rejmer to autorka niezwykle wyczulona na krzywdę, a równocześnie daleka od moralizowania i dydaktyzmu, pokazująca, że dla młodszego pokolenia twórców ważna jest wspólnota, osadzenie w świecie politycznym i historia.
Paulina Małochleb

Łukasz Zawada
foto © POLITYKA / Leszek Zych

Łukasz Zawada

Autor jednego z najbardziej intrygujących debiutów tego roku, „Fragmentów dziennika SI” (Wydawnictwo Nisza). W twórczości prozatorskiej lubi łączyć artystyczną fikcję z doświadczeniami nauk ścisłych i popkultury. Bliskie są mu działania na styku literatury i sztuk wizualnych. Książka Zawady daje możliwość popatrzenia na nas samych z zewnątrz, ale przede wszystkim jest prowokacją intelektualną i literacką. Okazuje się bowiem, że SI bardzo zgrabnie tworzy fabuły i najważniejsze – ma poczucie humoru.

O TWÓRCZOŚCI ŁUKASZA ZAWADY
Zawada przeniósł teorie nowej humanistyki i pytania o przyszłość literatury w czasach sztucznej inteligencji do powieści i zrobił to brawurowo. Gdyby Zawada mieszkał w Stanach byłby już dziś porównywany do George’a Saundersa i innych literackich rebeliantów.
Autorzy bloga Kurzojady.pl

Krytycy nominujący

Piotr Bratkowski - Newsweek, Paweł Dunin-Wąsowicz - Lampa, Anna Kałuża - Uniwersytet Śląski, Piotr Kofta - Dziennik Gazeta Prawna, Zofia Król - Dwutygodnik.com, Juliusz Kurkiewicz - Gazeta Wyborcza, Magazyn Książki, Filip Łobodziński - Xięgarnia w TVN24, Paulina Małochleb - Uniwersytet Jagielloński, blog Książki na ostro, Michał Nogaś - Gazeta Wyborcza, Radio Książki, Wojciech Szot i Olga Wróbel - blog Kurzojady.pl,

Komentarze

Komentując naszą treść zgadzasz się z postanowieniami naszego regulaminu.
captcha

Poinformuj Redakcję

Jeżeli w Twojej okolicy wydarzyło się coś ciekawego, o czym powinniśmy poinformować czytelników, napisz do nas.

Twoich danych osobowych nie udostępniamy nikomu, potrzebujemy ich jedynie do weryfikacji podanej informacji. Możemy do Ciebie zadzwonić, lub napisać Ci e-maila, aby np. zapytać o konkretne szczegóły Twojej informacji.

Twoje Imię, nazwisko, e-mail jako przesyłającego informację opublikujemy wyłacznie za Twoją zgodą.

Zaloguj się


Zarejestruj się

Rejestrując się lub logując się do Portalu Księgarskiego wyrżasz zgodę na postanowienia naszego regulaminu.

Zarejestruj się

Wyloguj się