Paszporty POLITYKI 2019

Paszporty POLITYKI 2019

Paszporty POLITYKI 2019

Udostępnij

Już po raz 27.  Organizatorzy ogłaszają nominowanych do PASZPORTÓW POLITYKI, jednej z najważniejszych nagród w świecie kultury w Polsce, wręczanych w siedmiu kategoriach: film, teatr, literatura, sztuki wizualne, muzyka poważna, muzyka popularna oraz kultura cyfrowa.

W tym roku po raz kolejny wręczona zostanie również nagroda specjalna dla Kreatora Kultury.

Zapraszamy na platformę internetową paszportypolityki.pl

Prezentujemy nominowanych w kategorii Literatura

Weronika Murek

Ukończyła Wydział Prawa i Administracji Uniwersytetu Śląskiego, ale od dłuższego czasu związana jest z teatrem i pisze dramaty. To jej druga nominacja do Paszportu POLITYKI. W 2015 r. nominowana za brawurowy debiut - zbiór opowiadań „Uprawa roślin południowych metodą Miczurina”, za który otrzymała w 2016 r. Nagrodę Literacką im. Witolda Gombrowicza i nominację do nagrody Nike. Nominowana w tym roku do Paszportu POLITYKI książka „Feinweinblein” (Wydawnictwo Czarne) to zbiór trzech sztuk teatralnych. Jedna z nich to właśnie rozszerzona wersja tytułowego dramatu, za który autorka otrzymała Gdyńską Nagrodę Dramaturgiczną. Na podstawie tej sztuki powstał m.in. spektakl w Teatrze Współczesnym w Szczecinie. Forma dramatu odpowiada skłonności Murek do szybkiego dialogu, groteski i przede wszystkim niesłychanej wyobraźni językowej.

O twórczości

Materią jej literatury staje się wszystko, co składa się na polską podświadomość traumatyczną: zwłaszcza niedopowiedzenia i przemilczenia, którym potrafi nadać wyraz i temperaturę emocjonalną.Eliza Kącka

 

Urszula Zajączkowska

Poetka, artystka wizualna i botaniczka. Jest adiunktem w Samodzielnym Zakładzie Botaniki Leśnej SGGW w Warszawie. Bada wzrost, anatomię i ruchy roślin, studiuje ich aerodynamikę oraz biomechanikę. Jej debiutancka książka poetycka „Atomy” (Wyd. Zeszyty Poetyckie) była nominowana do Wrocławskiej Nagrody Poetyckiej Silesius w 2015 r. Za tom wierszy „minimum” (Wyd. Warstwy) z 2017 r. otrzymała Nagrodę Kościelskich. Zajączkowska szuka nowych języków opisu relacji człowieka z przyrodą. Tym się zajmuje też w zbiorze esejów „Patyki, badyle” (Wydawnictwo Marginesy), za który otrzymała nominację do Paszportu POLITYKI.

O twórczości

Zajączkowska udziela nam swoich oczu, zmysłów i uczuć dla wykazania, że do istot żywych (przy czym »istot« jest tu słowem najistotniejszym) należą także Osoby przynależne do świata roślinnego. Ta proza nie popularyzuje nauki – ona upowszechnia tajemnicę życia.Eliza Kącka

 

Dominika Słowik

Uznana za jedną z najciekawszych pisarek młodego pokolenia. Zadebiutowała, mając 26 lat, powieścią „Atlas: Doppelganger”. Otrzymała wtedy nominację do Literackiej Nagrody Gdynia. Niespełna po 4 latach od debiutu nominację do Paszportu POLITYKI przyniosła jej powieść „Zimowla” (Wydawnictwo Znak). Ten thriller z elementami opowieści grozy daje bardzo ciekawy obraz historii najnowszej – lat 80. i 90. Polska jest tutaj krainą cudów i oczekiwania na cuda, myślenie magiczne okazuje się zasadą istnienia całego kraju. Przewrotność tej książki polega również na tym, że za zagadkami niekoniecznie kryją się siły nadprzyrodzone. Jedna z bohaterek mówi: „W tym kraju przeszłość to najlepszy kapitał na przyszłość”.

O twórczości

Tworzy prozę, która zachłannie pożera czas czytelnika, a wnioski i diagnozy, które stawia, nie przynależą do literatury popularnej, a tej wysokoartystycznej, krytycznej wobec dominujących narracji. Można tylko życzyć, by za kilka lat odniosła te same sukcesy, które święci dziś na świecie Olga Tokarczuk. Bo ją na to stać.Wojciech Szot


Komentarze

Komentując naszą treść zgadzasz się z postanowieniami naszego regulaminu.
captcha
Poziom
"Wnioski i diagnozy, które stawia" - nie wiem, kim jest Wojciech Szot i jakie ma kompetencje do wypowiadania się na temat literatury", ale brzmiałby mniej żenująco, gdyby nauczył się pisać po polsku: diagnozy, owszem, można stawiać, ale wniosków już stawiać nie można. Nie wiem też, w jaki sposób wniosek lub diagnoza miałyby *przynależeć* do literatury. Ktoś tu chyba próbuje być mądry i używa słów, których znaczenia nie rozumie.

Poinformuj Redakcję

Jeżeli w Twojej okolicy wydarzyło się coś ciekawego, o czym powinniśmy poinformować czytelników, napisz do nas.

Twoich danych osobowych nie udostępniamy nikomu, potrzebujemy ich jedynie do weryfikacji podanej informacji. Możemy do Ciebie zadzwonić, lub napisać Ci e-maila, aby np. zapytać o konkretne szczegóły Twojej informacji.

Twoje Imię, nazwisko, e-mail jako przesyłającego informację opublikujemy wyłacznie za Twoją zgodą.

Zaloguj się


Zarejestruj się

Rejestrując się lub logując się do Portalu Księgarskiego wyrżasz zgodę na postanowienia naszego regulaminu.

Zarejestruj się

Wyloguj się