Pawie Józefa Wilkonia na krakowskich Plantach

Pawie Józefa Wilkonia na krakowskich Plantach

Pawie Józefa Wilkonia na krakowskich Plantach

Udostępnij

W sobotę 22. sierpnia na Krakowskich Plantach (Vis-à-vis Bunkra Sztuki)  pojawiła się zjawiskowa wystawa prezentująca niezwykły wycinek twórczości Józefa Wilkonia, artysty związanego z Małopolską, obchodzącego w tym roku jubileusz 90 urodzin. Na 20 planszach można zobaczyć 20 niesamowitych pawi, reprezentujących różne etapy twórczości artysty. 

Dumne ptaki nic sobie nie robią z pandemicznego niepokoju. Nie dotyczy ich ani ograniczona ilość odwiedzających, ani inne wytyczne Sanepidu. Prezentują swe wdzięki przy jednej z bardziej uczęszczanych ścieżek Plant, między drzewami, na świeżym powietrzu. Nie możemy się oprzeć wrażeniu, że w ich oczach tkwi błysk satysfakcji, gdy kolejna osoba na ich widok spieszy się ciut mniej, przystaje i zapomina na krótki moment o wszystkim wokół. 

Pawie  stanowią charakterystyczny i zwracający uwagę barwny motyw w twórczości Józefa Wilkonia. To w pawich piórach najdosadniej objawiła się fascynacja artysty taszyzmem (od franc. tache – plama). Doskonałe operowanie barwną plamą wyróżniało go na tle innych wybitnych postaci Polskiej Szkoły Ilustracji. 

Pawie pióra to także jeden z symboli Krakowa, miasta tak bliskiego ilustratorowi, który urodzony w niedalekich Bogucicach najpierw uczył się w krakowskim liceum plastycznym, a następnie studiował jednocześnie dwa kierunki – Malarstwo na ASP i Historię sztuki na Uniwersytecie Jagiellońskim. Wprawdzie jego późniejsze życie zawodowe i rodzinne związało go z Warszawą, ale do okolic swojej młodości Józef Wilkoń wciąż z sentymentem powraca.

Wystawę można oglądać do 4 września.

***

Wystawa PAWIE PIÓRO. JÓZEF WILKOŃ. ILUSTRACJE powstała w ramach Międzypokoleniowego Festiwalu Literatury Dziecięcej OJCE I DZIATKI

Koncepcja, projekt i opracowanie merytoryczne Monika Chrabąszcz-Tarkowska

Konsultacje merytoryczne Blanka Wyszyńska-Walczak

Dyrektor programowa projektu Agnieszka Karp-Szymańska

Wsparcie produkcyjne Jolanta Wrzesińska

Projekt Międzypokoleniowy Festiwal Literatury Dziecięcej w Małopolsce zrealizowano przy wsparciu finansowym Województwa Małopolskiego.


Komentarze

Komentując naszą treść zgadzasz się z postanowieniami naszego regulaminu.
captcha

Poinformuj Redakcję

Jeżeli w Twojej okolicy wydarzyło się coś ciekawego, o czym powinniśmy poinformować czytelników, napisz do nas.

Twoich danych osobowych nie udostępniamy nikomu, potrzebujemy ich jedynie do weryfikacji podanej informacji. Możemy do Ciebie zadzwonić, lub napisać Ci e-maila, aby np. zapytać o konkretne szczegóły Twojej informacji.

Twoje Imię, nazwisko, e-mail jako przesyłającego informację opublikujemy wyłacznie za Twoją zgodą.

Zaloguj się


Zarejestruj się

Rejestrując się lub logując się do Portalu Księgarskiego wyrżasz zgodę na postanowienia naszego regulaminu.

Zarejestruj się

Wyloguj się