Performatywne czytanie Kartoteki Tadeusza Różewicza
Na pożegnanie wystawy czasowej Różewicz. Bez tekstu zapraszamy do Muzeum Pana Tadeusza na performatywne czytanie Kartoteki Tadeusza Różewicza w reżyserii Krzysztofa Kopki.
Kartoteka” to genialna rzecz – uniwersalna i do głębi polska. Każdemu pokoleniu stwarza pole do konfrontacji. Z sobą samym i z naszą przeszłością. A na koniec stawia nas wobec wielkiej niewiadomej. Bo o coś nam chodzi, w coś jednak wierzymy. Tylko – uwaga, prośba o szczerość – w co? – cytując słowa Andrzeja Majczaka, reżysera jednej z ostatnich inscenizacji dramatu Różewicza, stwierdzić można, że trafiają w sedno: debiutancka, napisana blisko sześćdziesiąt lat temu Kartoteka jest nadal dramatem do głębi współczesnym. Takim, jakim była dla Krzysztofa Kieślowskiego, reżysera jej głośnej, telewizyjnej wersji z lat 70. (z Gustawem Holoubkiem w roli Bohatera), czy dla Konrada Swinarskiego, reżysera prapremiery Kartoteki w Teatrze Telewizji. Twórcy różnych pokoleń wciąż odnajdują w tekście Tadeusza Różewicza ważne pytania. Po raz kolejny w 2018 chcemy je zadać w Muzeum Pana Tadeusza, za sprawą performatywnego czytania w reżyserii Krzysztofa Kopki.
Wydarzenie zaplanowane zostało na zakończenie wystawy czasowej Różewicz. Bez tekstu w piątek 9 marca 2018 o godzinie 17.00. W inscenizacji wystąpią znani wrocławscy aktorzy: Łukasz Chojęta, Arkadiusz Cyran, Aleksandra Dytko i Marcin Misiura. Czytanie przygotuje Krzysztof Kopka – uznany reżyser teatralny, scenarzysta, dramaturg, krytyk, wykładowca PWST i AST we Wrocławiu.
Ekspozycję, która ukazuje prywatne oblicze Tadeusza Różewicza, można oglądać w Muzeum Pana Tadeusza bezpłatnie do 11 marca 2018.
wstęp bezpłatny, liczba miejsc ograniczona, wejściówki do odebrania w kasach muzeum, możliwa rezerwacja mailowa: zapisy@ossolineum.pl