Ogólnopolska Izba Księgarń
"Kartoteka", Tadeusxz Różewicz, Muzeum Pana Tadeusza,

"Kartoteka", Tadeusxz Różewicz, Muzeum Pana Tadeusza,

Performatywne czytanie Kartoteki Tadeusza Różewicza

Udostępnij

Na pożegnanie wystawy czasowej Różewicz. Bez tekstu zapraszamy do Muzeum Pana Tadeusza na performatywne czytanie Kartoteki Tadeusza Różewicza w reżyserii Krzysztofa Kopki.

Kartoteka” to genialna rzecz – uniwersalna i do głębi polska. Każdemu pokoleniu stwarza pole do konfrontacji. Z sobą samym i z naszą przeszłością. A na koniec stawia nas wobec wielkiej niewiadomej. Bo o coś nam chodzi, w coś jednak wierzymy. Tylko – uwaga, prośba o szczerość – w co? – cytując słowa Andrzeja Majczaka, reżysera jednej z ostatnich inscenizacji dramatu Różewicza, stwierdzić można, że trafiają w sedno: debiutancka, napisana blisko sześćdziesiąt lat temu Kartoteka jest nadal dramatem do głębi współczesnym. Takim, jakim była dla Krzysztofa Kieślowskiego, reżysera jej głośnej, telewizyjnej wersji z lat 70. (z Gustawem Holoubkiem w roli Bohatera), czy dla Konrada Swinarskiego, reżysera prapremiery Kartoteki w Teatrze Telewizji. Twórcy różnych pokoleń wciąż odnajdują w tekście Tadeusza Różewicza ważne pytania. Po raz kolejny w 2018 chcemy je zadać w Muzeum Pana Tadeusza, za sprawą performatywnego czytania w reżyserii Krzysztofa Kopki.

Wydarzenie zaplanowane zostało na zakończenie wystawy czasowej Różewicz. Bez tekstu w piątek 9 marca 2018 o godzinie 17.00. W inscenizacji wystąpią znani wrocławscy aktorzy: Łukasz Chojęta, Arkadiusz Cyran, Aleksandra Dytko i Marcin Misiura. Czytanie przygotuje Krzysztof Kopka – uznany reżyser teatralny, scenarzysta, dramaturg, krytyk, wykładowca PWST i AST we Wrocławiu.

Ekspozycję, która ukazuje prywatne oblicze Tadeusza Różewicza, można oglądać w Muzeum Pana Tadeusza bezpłatnie do 11 marca 2018.

wstęp bezpłatny, liczba miejsc ograniczona, wejściówki do odebrania w kasach muzeum, możliwa rezerwacja mailowa: zapisy@ossolineum.pl


Komentarze

Komentując naszą treść zgadzasz się z postanowieniami naszego regulaminu.
captcha

Poinformuj Redakcję

Jeżeli w Twojej okolicy wydarzyło się coś ciekawego, o czym powinniśmy poinformować czytelników, napisz do nas.

Twoich danych osobowych nie udostępniamy nikomu, potrzebujemy ich jedynie do weryfikacji podanej informacji. Możemy do Ciebie zadzwonić, lub napisać Ci e-maila, aby np. zapytać o konkretne szczegóły Twojej informacji.

Twoje Imię, nazwisko, e-mail jako przesyłającego informację opublikujemy wyłacznie za Twoją zgodą.

Zaloguj się


Zarejestruj się

Rejestrując się lub logując się do Portalu Księgarskiego wyrżasz zgodę na postanowienia naszego regulaminu.

Zarejestruj się

Wyloguj się