PERSONA – interdyscyplinarny festiwal sztuki kobiet!

PERSONA – interdyscyplinarny festiwal sztuki kobiet!

Persona – interdyscyplinarny festiwal sztuki kobiet!

Udostępnij

W dniach 14-24 października Mazowiecki Instytut Kultury zaprasza na pierwszą edycję festiwalu PERSONA. To festiwal poświęcony kobietom artystkom, służący promocji ich twórczości i przybliżający wybitne kobiece osobowości ze świata sztuki. Ma on także inicjować i inspirować do dyskusji na tematy dotyczące sztuki kobiet i problemów kobiet we współczesnym świecie.

Patronką duchową tegorocznej odsłony będzie Julia Hartwig, a wśród zaproszonych gości: m.in. Anda Rottenberg i prof. Zbigniew Mikołejko, Katarzyna Surmiak-Domańska, Małgorzata Rejmer, Aleksandra Lipczak, Agnieszka Wolny-Hamkało, Joanna Mueller, Dorota Landowska, Karolina Gorczyca.

Projekt festiwalu wyrósł z niezgody na pomijanie roli kobiet we współtworzeniu polskiej kultury. Zależy nam na przywróceniu właściwej rangi kobietom twórczyniom. Bohaterką i patronką duchową tegorocznej odsłony jest wybitna polska poetka Julia Hartwig – mówi Magdalena Ulejczyk, Dyrektorka Mazowieckiego Instytutu Kultury i inicjatorka wydarzenia.  

Projekt festiwalu wyrósł z niezgody na pomijanie roli kobiet we współtworzeniu polskiej kultury. Problem ten w szerszej perspektywie pokazała m.in. Anna Kowalczyk w książce Brakująca połowa dziejów. Nam zależy na przywróceniu właściwej rangi kobietom twórczyniom. Kanon lektur w polskich szkołach to głównie książki napisane przez mężczyzn (ponad 90 proc.), od najmłodszych lat poznajemy świat kultury i sztuki w dużej mierze z męskiej perspektywy.

Impulsem do myśli o festiwalu był dla mnie także artykuł Evy Milczarek („Wysokie Obcasy”, marzec 2020), informujący o inicjatywie „Kobiety czytają kobiety”, w którym autorka pisze: W Polsce można uważać się za osobę oczytaną, w ogóle nie czytając kobiet. A jak świadomie wybierasz pisarki, to większość zakłada, że gustujesz wyłącznie w romansidłach.
Istnieje zatem realna potrzeba „odczarowania” tzw. kobiecej (pisanej przez kobiety, nie rozumianej w sensie gatunkowym) literatury, jak również innych dziedzin kultury i sztuki, w których nie zawsze rola artystek jest właściwie doceniana i eksponowana. Mam nadzieję, że Festiwal PERSONA do tego się przyczyni i na stałe wpisze się w kanon ważnych wydarzeń kulturalnych przybliżających szerszej publiczności kobiety artystki – te zapomniane, jak również te bardzo utalentowane, które będziemy mogli wspierać na początku ich artystycznej kariery.”

Bohaterką i patronką duchową tegorocznej odsłony jest wybitna polska poetka Julia Hartwig, rówieśniczka Krzysztofa Kamila Baczyńskiego i Tadeusza Różewicza. Festiwal będzie przebiegał pod hasłem Rok Julii Hartwig – w roku 2021 mija setna rocznicy urodzin tej zmarłej niedawno artystki. Jej twórczość i myśl wyznaczyły kierunek programowy i tematyczny wydarzeń festiwalowych, takich jak: performance poetycki w wykonaniu zaproszonych aktorek, spotkanie z poetkami i reporterkami młodego pokolenia, pokaz dokumentu i rozmowa z przyjaciółmi Julii Hartwig, debata o płci w języku.
 
Wśród zaproszonych gości są m.in. Anda Rottenberg i prof. Zbigniew Mikołejko, Katarzyna Surmiak-Domańska, Małgorzata Rejmer, Aleksandra Lipczak, Agnieszka Wolny-Hamkało, Joanna Mueller, Dorota Landowska, Karolina Gorczyca.
 
Wydarzeniom literackim towarzyszyć będą m.in. spektakle, warsztaty i wernisaż plastyczny młodej artystki Dominiki Ruty inspirowany poezją Julii Hartwig, której praca znalazła się na plakacie festiwalu i jego materiałach wizualnych. Oprawa plastyczna festiwalu co roku będzie tworzona przez inną artystkę młodego pokolenia.
 

Komentarze

Komentując naszą treść zgadzasz się z postanowieniami naszego regulaminu.
captcha

Poinformuj Redakcję

Jeżeli w Twojej okolicy wydarzyło się coś ciekawego, o czym powinniśmy poinformować czytelników, napisz do nas.

Twoich danych osobowych nie udostępniamy nikomu, potrzebujemy ich jedynie do weryfikacji podanej informacji. Możemy do Ciebie zadzwonić, lub napisać Ci e-maila, aby np. zapytać o konkretne szczegóły Twojej informacji.

Twoje Imię, nazwisko, e-mail jako przesyłającego informację opublikujemy wyłacznie za Twoją zgodą.

Zaloguj się


Zarejestruj się

Rejestrując się lub logując się do Portalu Księgarskiego wyrżasz zgodę na postanowienia naszego regulaminu.

Zarejestruj się

Wyloguj się