Spotkanie na MTK w Warszawie - „Perspektywy czasopism literackich w świecie cyfrowym”

Spotkanie na MTK w Warszawie - „Perspektywy czasopism literackich w świecie cyfrowym”

„Perspektywy czasopism literackich w świecie cyfrowym” – spotkanie na Międzynarodowych Targach Książki w Warszawie [relacja]

Udostępnij

W Sali Sienkiewicza odbyło się dziś w ramach Międzynarodowych Targów Książki w Warszawie odbyło się spotkanie pt. „Perspektywy czasopism literackich w świecie cyfrowym”. O przyszłości prasy literackiej rozmawiali Grzegorz Filip, redaktor naczelny „Nowych Książek”, redaktorka i krytyczka literacka Katarzyna Wójcik i Mateusz Werner, redaktor naczelny „Twórczości”, a dyskusję poprowadził Jakub Kukla z II Programu Polskiego Radia.

Nie pracujemy dla tłumu. Być może nasze czasopisma wyłożone w bibliotekach ogląda więcej niż jedna osoba, ale to i tak zasięg kilku tysięcy ludzi. Czy chcemy dotrzeć do milionów? Większość ludzi chce dostawać to, co ustandaryzowane, typowe, my robimy rzeczy zupełnie odwrotne. Dajemy materiał, który jest przeznaczony dla wąskiego odbiorcy. Szukamy oryginalności, czegoś, co jest niepowtarzalne” – otworzył dyskusję Grzegorz Filip, redaktor naczelny „Nowych Książek”,

Mateusz Werner, redaktor naczelny „Twórczości”, stwierdził, że zadaniem czasopism patronackich jest „dostarczać pewnej elicie tematu do rozmowy, dawać do myślenia, prowadzić dialog z tą grupą odbiorców, odgrywać lidera w tej grupie docelowej. Bez tych czasopism ta grupa się rozpadnie, przestanie o sobie cokolwiek wiedzieć. Z punktu widzenia polityki kulturalnej państwa obecność elity, która uczestniczy w obiegu kultury wysokiej, jest wartością, którą trzeba chronić”. Następnie Werner zastanawiał się, jak nawiązać dialog z tą drugą grupą, która nie uczestniczy w tym obiegu.

Redaktorka i krytyczka Katarzyna Wójcik zastanawiała się nad tym, jak czasopisma literackie powinny dziś funkcjonować w przestrzeni publicznej i jak winny docierać do czytelników. Refleksję nad odbiorcami podjęli Grzegorz Filip i Mateusz Werner. Ten drugi zauważył, że odbiorcą „Twórczości” jest „inteligencja czytająca”.

Bardzo ciekawym tematem dyskusji była kwestia wydań papierowych. Mateusz Werner zauważył, że przyjdzie moment, gdy wersje papierowe staną się „snobistycznym luksusem”. Czy zatem należy przenosić wszystko do internetu? „Treści w internecie znikają. To jest ogromne zagrożenie” – broniła wydań papierowych Katarzyna Wójcik. „Kontekst internetowy jest dużo bardziej permisywny, nie sprzyja cyzelowaniu, kaligrafii, namysłowi. Nie jestem entuzjastą internetu, po prostu zauważam zjawisko, którego nie odmienię, nikt tego nie odmieni. To nieodwracalny trend” – dodał redaktor Werner.

Na koniec goście rozmawiali o tym, co dla literatury i czasopism może znaczyć rozwój sztucznej inteligencji.

Międzynarodowe Targi Książki zakończą się w niedzielę. Gościem honorowym tegorocznej imprezy jest Ukraina.

 


Komentarze

Komentując naszą treść zgadzasz się z postanowieniami naszego regulaminu.
captcha

Poinformuj Redakcję

Jeżeli w Twojej okolicy wydarzyło się coś ciekawego, o czym powinniśmy poinformować czytelników, napisz do nas.

Twoich danych osobowych nie udostępniamy nikomu, potrzebujemy ich jedynie do weryfikacji podanej informacji. Możemy do Ciebie zadzwonić, lub napisać Ci e-maila, aby np. zapytać o konkretne szczegóły Twojej informacji.

Twoje Imię, nazwisko, e-mail jako przesyłającego informację opublikujemy wyłacznie za Twoją zgodą.

Zaloguj się


Zarejestruj się

Rejestrując się lub logując się do Portalu Księgarskiego wyrżasz zgodę na postanowienia naszego regulaminu.

Zarejestruj się

Wyloguj się