Raport Biblioteki Narodowej o polskim rynku książki w 2022 roku

Raport Biblioteki Narodowej o polskim rynku książki w 2022 roku

Raport Biblioteki Narodowej o polskim rynku książki w 2022 roku

Udostępnij

W roku 2022 wydawcy przesłali do Biblioteki Narodowej 32 408 tytułów książek. Jest to liczba nieco niższa niż w roku 2021, ale wyższa niż w rozpoczynającym pandemię roku 2020.

Spadek, z którym mamy obecnie do czynienia, inaczej niż to było w roku 2020, nie jest wynikiem ograniczeń, z którymi boryka się cały rynek wydawniczy. Z raportu Biblioteki Narodowej wynika, że zmniejszeniu uległa liczebność tylko niektórych rodzajów publikacji, podczas gdy w przypadku innych jest wręcz przeciwnie – widoczne są pokaźne wzrosty liczby tytułów.

Wyraźnie zmniejszyła się na przykład liczba wydawanych książek naukowych. W 2022 roku pojawiło się ich znacznie mniej niż rok wcześniej i to ten ubytek – wpisujący się zresztą w dłuższy proces zmian w obyczajach publikacyjnych polskich naukowców – odpowiada w znacznym stopniu za odnotowany w aktualnym raporcie spadek ogólnej liczby otrzymanych przez Bibliotekę Narodową książek. 

Inaczej wygląda sytuacja w przypadku książek literackich. Wydawcy literatury w 2022 roku wyraźnie zwiększyli liczbę publikowanych tytułów. Wzrósł zwłaszcza wybór literatury popularnej, w tym szczególnie prozy fantastycznej oraz książek przeznaczonych dla dzieci i młodzieży.

Trwa także – obserwowany już od dekady – intensywny rozwój oferty komiksów, przy czym warta podkreślenia jest nie tylko ich rosnąca liczebność, ale także różnorodność. Znajdziemy tu propozycje dla dzieci, młodzieży i dorosłych, utwory fantastyczne, przygodowe i obyczajowe, lekkie popularne serie komiksowe i wysmakowane powieści graficzne.

Publikuje się także bardzo wiele poradników oraz książek należących do literatury faktu. Ich liczba nie zwiększyła się wprawdzie w roku 2022, pozostała jednak na wysokim poziomie.

Istotne dla obrazu rynku książki w roku 2022 jest zwiększenie liczby książek związanych z Ukrainą. Szczególnie wzrosła oferta książek dla dzieci opublikowanych po ukraińsku lub w dwóch językach – ukraińskim i polskim. Zwiększyła się też liczba publikacji należących do literatury pięknej tłumaczonych z języka ukraińskiego lub dotyczących Ukrainy oraz liczba związanych z nią tematycznie pozycji z zakresu literatury faktu. Wydano więcej niż zwykle rozmówek i słowników polsko-ukraińskich, a także przeznaczony dla przybyszów z Ukrainy poradnik. W decyzjach polskich wydawców z 2022 roku widoczne jest więc zarówno oczekiwanie wzmożonego zainteresowania czytelników tym, co dzieje się̨ za wschodnią granicą, jak i gotowość́ odpowiedzi na praktyczne potrzeby związane z przybyciem do Polski znacznej liczby uchodźców wojennych.

Więcej aktualnych danych dotyczących produkcji wydawniczej można znaleźć w najnowszym, siedemdziesiątym piątym tomie Ruchu Wydawniczego w Liczbach, który można znaleźć TUTAJ.


Komentarze

Komentując naszą treść zgadzasz się z postanowieniami naszego regulaminu.
captcha

Poinformuj Redakcję

Jeżeli w Twojej okolicy wydarzyło się coś ciekawego, o czym powinniśmy poinformować czytelników, napisz do nas.

Twoich danych osobowych nie udostępniamy nikomu, potrzebujemy ich jedynie do weryfikacji podanej informacji. Możemy do Ciebie zadzwonić, lub napisać Ci e-maila, aby np. zapytać o konkretne szczegóły Twojej informacji.

Twoje Imię, nazwisko, e-mail jako przesyłającego informację opublikujemy wyłacznie za Twoją zgodą.

Zaloguj się


Zarejestruj się

Rejestrując się lub logując się do Portalu Księgarskiego wyrżasz zgodę na postanowienia naszego regulaminu.

Zarejestruj się

Wyloguj się