Pięć biografii nominowanych do Górnośląskiej Nagrody Literackiej "Juliusz"
Pięć wydanych w ub. roku biografii, wybranych spośród ok. 40 zgłoszonych książek tego gatunku, uzyskało nominację do czwartej edycji Górnośląskiej Nagrody Literackiej "Juliusz", zainicjowanej przez samorząd Rybnika. Laureata poznamy 19 października, podczas dorocznych Rybnickich Dni Literatury.
Nominację uzyskały książki:
"Kieślowski. Zbliżenie" Katarzyny Surmiak-Domańskiej
"Sen Kolumba" Emila Marata
"Noblista z Nowolipek. Józefa Rotblata wojna o pokój" Marka Górlikowskiego,
Ota Pavel. Pod powierzchnią" Aleksandra Kaczorowskiego
"Kronika życia Michała Bułgakowa" Krzysztofa Tura.
Górnośląska Nagroda Literacka "Juliusz" to wyróżnienie ustanowione przez Prezydenta Rybnika. W trzech poprzednich edycjach wyróżniano najlepsze polskie książki, wyłonione spośród publikacji literackich danego roku. Od tego roku nagroda jest przyznawana za najlepszą biografię napisaną i wydaną po polsku w roku poprzednim. Zgodnie z regulaminem nagrody, zwyciężyć może tylko jedna książka, za którą jej autor otrzymuje statuetkę oraz nagrodę pieniężną w wysokości 50 tys. zł.
"Nagradzamy biografię - gatunek, który do tej pory w Polsce nie miał swojej nagrody, wyróżnienia, a jednocześnie jest to forma po którą najchętniej sięgają czytelnicy" - ocenia prezydent Rybnika Piotr Kuczera. "Górnośląska Nagroda Literacka Juliusz to konkurs, który doskonale łączy przeszłość z teraźniejszością. Na bazie cennych doświadczeń buduje nową jakość, udowadniając, że Rybnik to miasto twórcze, w którym kultura ma swoje ważne miejsce. Liczę, że wartością dodaną inicjatywy będzie ożywiona dyskusja na temat współczesnej literatury, pokazująca, że wartości humanistyczne są ciągle istotne w naszym w dużej mierze opartym na konsumpcyjnym stylu życia świecie" - tłumaczy ideę samorządowej nagrody prezydent miasta.
Kapitułę konkursu tworzą: dziennikarz prasowy, reporter i publicysta Cezary Łazarewicz; filolog, eseista, dyrektor Biblioteki Śląskiej w Katowicach prof. Zbigniew Kadłubek; reportażystka i eseistka Magdalena Grochowska; szefowa wydawnictwa Sonia Draga oraz dziennikarze Michał Nogaś i Aleksandra Klich. W trzech dotychczasowych edycjach przedsięwzięcia tryumfowały książki: "Kobro. Skok w przestrzeń" autorstwa Małgorzaty Czyńskiej (2016 r.), "Między Placem Bohaterów a Rechnitz. Austriackie rozliczenia" Moniki Muskały (2017 r.) oraz "Dar meneli" Roberta Rybickiego (2018). W czwartej edycji kapituła wybrała finałową piątkę spośród ok. 40 zgłoszonych biografii.
"To był owocny rok na rynku wydawniczym, jeżeli chodzi o biografie" - oceniła sekretarz kapituły Aleksandra Klich. Uroczysta gala, podczas której poznamy zwycięzcę tegorocznej edycji nagrody, odbędzie się 19 października w Teatrze Ziemi Rybnickiej. Wydarzeniu towarzyszyć będzie głośny spektakl katowickiego Teatru Śląskiego "Piąta strona świata", na podstawie prozy zmarłego w ub. roku Kazimierza Kutza. (PAP)