Międzypokoleniowy Festiwal Literatury Dziecięcej,

Międzypokoleniowy Festiwal Literatury Dziecięcej,

Pierwsze nazwiska gości Międzypokoleniowego Festiwalu Literatury Dziecięcej z okazji Międzynarodowego Dnia Książki

Udostępnij

Przyszło nam żyć w ciekawych czasach, pełnych szybkich zmian, za którymi ciężko nadążyć. Cieszymy się z dobrodziejstw technologii, a jednocześnie martwimy się, czy nie wypierają one tradycyjnych wartości i czy aby nie zatracamy się zbytnio w tym pędzie.

Jeśli przyjrzymy się tej liście raz jeszcze, znajdziemy na niej seniorów, którzy z rezygnacją patrzą na wytęsknionego wnuka, który odwiedza ich, zapatrzony w ekran. Trudno zwrócić jego uwagę analogowym światem sprzed lat, ale czy na pewno dziadkowie i babcie nie mogą już wnieść nic nowego w jego życie? A gdyby tak zawarli pakt: seniorzy i książki: sojusz na rzecz rozwoju dzieci?

 Do wspólnych, rodzinnych działań wokół książki zachęca Fundacja Czas Dzieci, organizator Międzypokoleniowego Festiwalu Literatury Dziecięcej.

 - Światowy Dzień Książki to dla nas  szczególna okazja, bo jest to także dzień urodzin Hansa Christiana Andersena. Nic nie jest tak bardzo międzypokoleniowe jak baśnie, a te napisane przez Andersena to także pretekst do przypomnienia najznakomitszych ilustratorów takich jak Szancer, Jaworowski, Strumiłło czy Stanny - wyjaśnia Agnieszka Karp-Szymańska, prezes fundacji Czas Dzieci – chcemy uczcić ten dzień przedstawiając autorów, z którymi na festiwalu spotkacie się już na przełomie maja i czerwca. 

 Obecność do tej pory potwierdzili:

Maciej Wojtyszko, Paweł Pawlak i Ewa Kozyra Pawlak, Aleksandra i  Daniel Mizielińscy, Marcin Szczygielski, Cezary Harasimowicz, Agnieszka Stelmaszyk, Urszula Palusińska, Piotr Dumała, Marcin Wicha, Tomasz Samojlik, Magdalena Wiśniewska, Justyna Styszyńska, Joanna Krzyżanek, Jarosław Kaczmarek, Jadwiga A.  Hockuba, Dorota Sumińska, Dominika Czerniak-Chojnacka, Aniela Cholewińska-Szkolik, Aleksandra Gołębiewska, Agnieszka Mielech, Agata Ignaciuk, Zofia Staniszewska.

 

Na szczególną uwagę zasługuje znakomity, wielokrotnie nagradzany, japoński ilustrator Taro Miura.

 

Spotkanie we Wrocławiu zaplanowane jest na 16. września, a w Opolu 15. września. 

 Taro Miura będzie gościć w Polsce na zaproszenie Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha oraz Festiwalu Literatury dla Dzieci w Krakowie w związku z planowaną w  Muzeum Manggha wystawą jego prac.

 Bardzo ważna w założeniach Festiwalu jest równowaga pomiędzy autorami i artystami uznanymi  i młodymi, oryginalnymi, często z ogromnym potencjałem i zupełnie świeżym spojrzeniem.

 Wyrazem tego będzie m.in. spotkanie inaugurujące Festiwal poświęcone twórczości Bohdana Butenki. Organizatorzy nie zdradzają  jeszcze szczegółów, ale obiecują z mrugnięciem oka, że uda się zobaczyć znane ilustracje mistrza z zupełnie innej perspektywy.

 Czekamy z niecierpliwością na kolejne wieści, a szczegóły możemy już śledzić na stronie festiwalu:

www.festiwalliteraturydzieciecej.pl


Komentarze

Komentując naszą treść zgadzasz się z postanowieniami naszego regulaminu.
captcha

Poinformuj Redakcję

Jeżeli w Twojej okolicy wydarzyło się coś ciekawego, o czym powinniśmy poinformować czytelników, napisz do nas.

Twoich danych osobowych nie udostępniamy nikomu, potrzebujemy ich jedynie do weryfikacji podanej informacji. Możemy do Ciebie zadzwonić, lub napisać Ci e-maila, aby np. zapytać o konkretne szczegóły Twojej informacji.

Twoje Imię, nazwisko, e-mail jako przesyłającego informację opublikujemy wyłacznie za Twoją zgodą.

Zaloguj się


Zarejestruj się

Rejestrując się lub logując się do Portalu Księgarskiego wyrżasz zgodę na postanowienia naszego regulaminu.

Zarejestruj się

Wyloguj się