Pierwsze wydanie "O obrotach sfer niebieskich" Mikołaja Kopernika trafi na aukcję.

Pierwsze wydanie "O obrotach sfer niebieskich" Mikołaja Kopernika trafi na aukcję.

Pierwsze wydanie "O obrotach sfer niebieskich" Mikołaja Kopernika trafi na aukcję.

Udostępnij

Pierwsze wydanie księgi „O obrotach sfer niebieskich” Mikołaja Kopernika trafia na aukcję. Egzemplarz ukazał się drukiem w 1543 roku w Norymberdze i jest jednym z 500. istniejących. Teraz może być wart nawet 200 tysięcy euro!

Francuskie domy aukcyjne Aguttes i Drouot przeprowadzą wspólną aukcję kolekcji Aristophil, wśród której znajdują się niezwykle rzadkie i cenne rękopisy oraz dzieła drukowane autorstwa Honoré de Balzaca, Alberta Einsteina czy Louisa-Ferdinanda Celine’a. Za najważniejszy artefakt uchodzi jednak pierwsze wydanie „O obrotach sfer niebieskich” Mikołaja Kopernika.

Publikacja teorii heliocentrycznego modelu świata stworzonej przez Mikołaja Kopernika, który prawidłowo zidentyfikował Słońce jako centrum Układu Słonecznego, była niezwykle ważnym wydarzeniem w historii nauki. Zapoczątkowała tzw. rewolucję kopernikowską, wnosząc pionierski wkład w dalszy rozwój badań nad kosmosem.

Jak twierdzą eksperci domów aukcyjnych, egzemplarz pierwszego wydania księgi „O obrotach sfer niebieskich” może być wart od 150 do 200 tysięcy euro. Nakład ukazał się drukiem już w 1543 roku w Norymberdze i był jedynym, który został wydany jeszcze za życia jego autora.

Dzieło Mikołaja Kopernika - zanim trafiło na aukcję - znajdowało się w kolekcji księgarni L. Potier. Przedstawiciele Aristophil mieli zostać kolejnymi właścicielami, kupując dzieło od francuskiego marszanda.

Co ciekawe, artefakt ten jest również pewnego rodzaju ewenementem literackim, ponieważ aktualnie na świecie istnieje jedynie 500 egzemplarzy „O obrotach sił niebieskich” z pierwszego nakładu.

Aukcja Aguttes i Drouot odbędzie się 16 listopada 2022 roku w podparyskim Neuilly-sur-Seine.


Komentarze

Komentując naszą treść zgadzasz się z postanowieniami naszego regulaminu.
captcha

Poinformuj Redakcję

Jeżeli w Twojej okolicy wydarzyło się coś ciekawego, o czym powinniśmy poinformować czytelników, napisz do nas.

Twoich danych osobowych nie udostępniamy nikomu, potrzebujemy ich jedynie do weryfikacji podanej informacji. Możemy do Ciebie zadzwonić, lub napisać Ci e-maila, aby np. zapytać o konkretne szczegóły Twojej informacji.

Twoje Imię, nazwisko, e-mail jako przesyłającego informację opublikujemy wyłacznie za Twoją zgodą.

Zaloguj się


Zarejestruj się

Rejestrując się lub logując się do Portalu Księgarskiego wyrżasz zgodę na postanowienia naszego regulaminu.

Zarejestruj się

Wyloguj się