„Pijany martwym Gruzinem”, Witold Gapik

„Pijany martwym Gruzinem”, Witold Gapik

"Pijany martwym Gruzinem" autorstwa Witolda Gapika

Udostępnij

14 czerwca 2017 roku nakładem Wydawnictwa Bezdroża ukazała się książka autorstwa Witolda Gapika „Pijany martwym Gruzinem”. Jest to wyjątkowa opowieść o miejscach, ludziach, kulturze i tradycji byłych republik Związku Radzieckiego. Pełna humoru i niezwykle ciekawych przygód książka jest mistrzowskim połączeniem książki podróżniczej i powieści łotrzykowskiej. Niewiarygodne historie, dramatyczne przeżycia, opisani ludzie i miejsca czynią ją jedyną w swoim rodzaju.

 

…)Przedstawione tu historie są momentami tak niewiarygodne i dramatyczne, że zastanawiamy się, czy one rzeczywiście mogły się wydarzyć. Książka, łącząca cechy reportażu, powieści łotrzykowskiej i opowieści podróżniczej, wciąga tak bardzo, że ani na chwilę nie pozwala się od siebie oderwać”  (Andrzej Dębkowski, Związek Literatów Polskich)

Fragment książki:

 Przemykaliśmy po błotnistych dróżkach pomiędzy skąpo oświetlonymi domami. Dla kurażu piliśmy. Całkiem sporo. Okrutnie mocnej owocowej samogonki. Wreszcie stanęliśmy. Z wyłączonym silnikiem i zgaszonymi światłami czekaliśmy sam nie wiem na co. Z bagażnika Ahmed wyciągnął czarną, wełnianą chustę.

– Weź to! – zakomenderował.

– Ale co będziemy robić? – zapytałem wreszcie, przeczuwając przybycie do celu naszej wyprawy.

Przewracając podchmielonymi oczami, Ahmed uśmiechnął się szpetnie i zapowiedział.

– Będziemy kraść żonę dla mojego brata.

Mój mocno nietrzeźwy mózg nie ocenił należycie niebezpieczeństwa.

– Dobra. Którą bierzemy?

– Staniemy tu i poczekamy. Powinna niedługo wyjść. ()

Nagle trącenie pod bok. Wyszła. Smukła kaukaska piękność z kruczoczarnymi włosami do połowy pleców. Przeszła obok nas, rozsiewając niewidoczną mgiełkę dziewczęcych perfum.

– Dawaj! – syknął Ahmed.


Kilka słów o autorze:

Witold Gapik (ur. 1974) – zelowianin, prawnik, nauczyciel, menadżer eksportu. Jako handlowiec podróżował po Ukrainie, Rosji, Azji Środkowej, Kaukazie, Bliskim Wschodzie, Afryce Północnej.

Od 2011 roku właściciel firmy CASPIAN TRADE, importer win z Gruzji i Węgier pod własną marką handlową AMARANTHINE VINE.

„Pijany martwym Gruzinem uzmysławia nam w brawurowym stylu, że książka podróżnicza to zdecydowanie więcej niż nawet najlepszy przewodnik. Podróżujący wyznaczonym i sprawdzonym szlakiem z pewnością powinni mieć ze sobą przewodnik. Dzieło Witolda Gapika jest dla tych, którzy szukają natchnienia, by rozpocząć najpiękniejszą z podróży w nieznane.”(Marcin Tercjak (Radio Łódź))

„Książka pełna jest anegdot opisujących nieprawdopodobne sytuacje, które nie miałyby prawa wydarzyć się na uporządkowanym, a więc nudnym i przewidywalnym Zachodzie. Z nich autor potrafił złożyć opowieść, którą czyta się jednym tchem. Przygód jest tu dużo więcej niż w typowej książce podróżniczej, ba… znacznie więcej niż w dobrej opowieści awanturniczej. Są bazarowi naciągacze i upominający się o łapówki lokalni kacykowie, jest brawurowy przemyt waluty i szalone wypady ,,w step”, albo w celu porwania kandydatki na żonę dla brata azerskiego przyjaciela. Uczestniczymy w rozróbach na zapyziałych dansingach w prowincjonalnych restoranach i przesłuchaniach na dorównujących im rangą komisariatach. Jest nawet krótki pobyt w więzieniu w którejś ze środkowoazjatyckich republik, i wreszcie – tak to nie pomyłka… – trup (i to nie jeden)!

Debiutancka książka Witolda Gapika znalazła swoje zasłużone miejsce w mojej biblioteczce pomiędzy Taksimem, handlowo-łotrzykowską epopeją Andrzeja Stasiuka, a Opisaniem świata Marco Polo.”

Wojciech Knapik (twórca Festiwalu Podróży i Przygody BONAWENTURA oraz dyrektor festiwalu folkowego PANNONICA)


Komentarze

Komentując naszą treść zgadzasz się z postanowieniami naszego regulaminu.
captcha

Poinformuj Redakcję

Jeżeli w Twojej okolicy wydarzyło się coś ciekawego, o czym powinniśmy poinformować czytelników, napisz do nas.

Twoich danych osobowych nie udostępniamy nikomu, potrzebujemy ich jedynie do weryfikacji podanej informacji. Możemy do Ciebie zadzwonić, lub napisać Ci e-maila, aby np. zapytać o konkretne szczegóły Twojej informacji.

Twoje Imię, nazwisko, e-mail jako przesyłającego informację opublikujemy wyłacznie za Twoją zgodą.

Zaloguj się


Zarejestruj się

Rejestrując się lub logując się do Portalu Księgarskiego wyrżasz zgodę na postanowienia naszego regulaminu.

Zarejestruj się

Wyloguj się