Wrocławski Dom Literatury

Wrocławski Dom Literatury

Od Afery po Warstwy, czyli mamy Witrynę Wrocławskich Wydawców

Udostępnij

Dzięki nim dowiemy się o tym, co wydarzyło się we Wrocławiu w roku 1916, jak zmieniał puenty w wierszach Tadeusz Różewicz, albo jak wygląda świat bez książek. Bo o tym opowiadają w swoich najnowszych książkach wrocławscy wydawcy, którzy będą regularnie prezentować się czytelnikom we Wrocławskim Domu Literatury.

 20 czerwca powstała w klubie PROZA ich wspólna WWW, czyli jak najbardziej realna, a nie wirtualna: Witryna Wrocławskich Wydawców. Ta nazwa oznacza to nie tylko stałą półkę z ich nowościami i bestsellerami, ale także regularne spotkania i opowieści o książkach, które publikują oraz związane z książkami akcje społeczne. Już na spotkaniu z mediami ósemka wrocławskich wydawców: Afera, Amaltea, Atut, Bukowy Las, Książkowe Klimaty, OVO, Wydawnictwo Dolnośląskie i Warstwy, pokazała, jak bogata jest ich oferta, której w zalewie dziesiątek tysięcy tytułów, nie zawsze łatwo przebić się do świadomości czytelników.

WWW trafi do wrocławian

- I to właśnie był główny zamysł naszego pomysłu na stworzenie Witryny Wrocławskich Wydawców - tłumaczył Jan Choroszy, dyrektor Wrocławskiego Domu Literatury. - Pamiętam jeszcze czasy prezentacji we Wrocławiu nowości wydawniczych i moment, gdy przed NOT-em, kłębił się tłum czytelników. Wtedy problemem było po prostu kupienie dobrej książki. Dziś kłopot jest inny. Chodzi o komunikowanie się z czytelnikami, poinformowaniem ich o swojej, często znakomitej ofercie wydawniczej. Najtrudniej mają małe, lokalne oficyny. Postaramy się to we Wrocławiu zmienić.

Witryna Wrocławskich Wydawców (WWW) w klubie Proza (Wrocławskim Domu Literatury) to wspólne przedsięwzięcie oficyn działających w naszym mieście. Od 20 czerwca ich nowe książki znajdą się w zasięgu ręki czytelników oraz uczestników wydarzeń literackich organizowanych w WDL, a po 60 dniach będą trafiać do domów dziecka albo zakładów karnych. Raz na miesiąc (lub co dwa), przy okazji zmiany zawartości WWW, o kolejnych nowościach wydawniczych dziennikarzom, bibliotekarzom (choć wydaje się, że warto by było, by te spotkania były otwarte dla wszystkich czytelników) o książkach kompetentnie opowiedzą ich edytorzy.

Od czeskich kryminałów po 6 metrów wierszy 

Pierwsza okazja do takich książkowych zapowiedzi była już 20 czerwca. Zaprezentowały się oficyny:

* Afera – szefowa wydawnictwa, które wydaje książki czeskie (powieści, biografie, kryminały, książki dla dzieci) Julia Różewicz opowiadała m.in. o seriach książek Petr Šabacha oraz „Czeskich krymi” zainaugurowanej kryminalnymi powieściami Ivy Prochazkowej.

*Amaltea – właścicielka wydawnictwa Ludmiła Koza oprócz prezentacji najnowszych książek - przekłady z czeskiego i rumuńskiego - zapowiedziało „Guwernantkę” Vladimíra Macura (której akcja rozgrywa się w Pradze i... Wrocławiu) oraz „Inne historie miłosne” docenionego już we Wrocławiu znakomitego pisarza rumuńskiego Luciana Dana Teodorovici

*Atut.Magdalena Garbacz opowiedziała aż o 12 nowych książkach w tym 4 wydanych dzięki Wrocławskiemu Programowi Wydawniczemu. Wśród nich znalazła się m.in. książka Magdaleny Palicy „Wrocław 1916. Kronika miasta w czasie wielkiej wojny” rekonstruująca życie kulturalne i obyczajowe w czasie gdy w mieście żyły i działały takie sławy, jak Hans Poelzig czy William Stern, a w galeriach można było oglądać płótna Delacroix, czy Moneta...

* Bukowy Las – Małgorzata Wróblewska ze swadą opowiadała m.in. o nowej serii książek dla młodzieży, która zapowiada się bestsellerowo. Otwierająca trylogię Traci Chee „Czytelniczka" opowiada o... świecie pełnym magii, piratów i skrytobójców, ale... bez książek.

* Książkowe KlimatyTomasz Zaród, właściciel wydawnictwa, przypomniał, że „Klimaty...” mają już na koncie dwie nagrody Angelusa i zaproponował m.in. drugą część „Sztuki powieści”, czyli znakomitych wywiadów z najlepszymi pisarkami świata.

*Wydawnictwo DolnośląskieNatalia Twardy opowiadała m.in. o najnowszym etnokryminale Magdaleny i Michała Koźmińskich "Kamień" (tym razem rozgrywającym się na Sądecczyźnie) oraz książce "Habit zamiast szminki, czyli zakonnice zabierają głos”, w której Ewelina Tondys rozmawia o życiu za murami klasztornymi z 14-oma zakonnicami.

*OVOAnita Baraniecka, szefowa wydawnictwa i autora przewodnika „Kultowy Wrocław, stawia na książki dla dzieci, i ryzykuje wydając debiuty. Ten, który ma namieszać to Jakub Koisz i jego powieść „#YOLO” rozgrywająca się w świecie młodych ludzi i dużego miasta.

* WarstwyEmil Pasierski wśród nowości wymieniał m.in. książkę zawierającą utwory Tadeusza Różewicza publikowane w Twórczości, gratkę dla wielbicieli poety, ponieważ czasem te utwory miały inna formę, niż publikowane potem w książkach. Na bestseller zapowiada się także wydany w formie 6-metrowego leporello tomik "Przypadki Pantareja. Wiersze dla małych i dużych" Karola Maliszewskiego oraz dwutomowy wybór wierszy Stanisława Grochowiaka.


Komentarze

Komentując naszą treść zgadzasz się z postanowieniami naszego regulaminu.
captcha

Poinformuj Redakcję

Jeżeli w Twojej okolicy wydarzyło się coś ciekawego, o czym powinniśmy poinformować czytelników, napisz do nas.

Twoich danych osobowych nie udostępniamy nikomu, potrzebujemy ich jedynie do weryfikacji podanej informacji. Możemy do Ciebie zadzwonić, lub napisać Ci e-maila, aby np. zapytać o konkretne szczegóły Twojej informacji.

Twoje Imię, nazwisko, e-mail jako przesyłającego informację opublikujemy wyłacznie za Twoją zgodą.

Zaloguj się


Zarejestruj się

Rejestrując się lub logując się do Portalu Księgarskiego wyrżasz zgodę na postanowienia naszego regulaminu.

Zarejestruj się

Wyloguj się