WWW trafi do wrocławian
- I to właśnie był główny zamysł naszego pomysłu na stworzenie Witryny Wrocławskich Wydawców - tłumaczył Jan Choroszy, dyrektor Wrocławskiego Domu Literatury. - Pamiętam jeszcze czasy prezentacji we Wrocławiu nowości wydawniczych i moment, gdy przed NOT-em, kłębił się tłum czytelników. Wtedy problemem było po prostu kupienie dobrej książki. Dziś kłopot jest inny. Chodzi o komunikowanie się z czytelnikami, poinformowaniem ich o swojej, często znakomitej ofercie wydawniczej. Najtrudniej mają małe, lokalne oficyny. Postaramy się to we Wrocławiu zmienić.
Witryna Wrocławskich Wydawców (WWW) w klubie Proza (Wrocławskim Domu Literatury) to wspólne przedsięwzięcie oficyn działających w naszym mieście. Od 20 czerwca ich nowe książki znajdą się w zasięgu ręki czytelników oraz uczestników wydarzeń literackich organizowanych w WDL, a po 60 dniach będą trafiać do domów dziecka albo zakładów karnych. Raz na miesiąc (lub co dwa), przy okazji zmiany zawartości WWW, o kolejnych nowościach wydawniczych dziennikarzom, bibliotekarzom (choć wydaje się, że warto by było, by te spotkania były otwarte dla wszystkich czytelników) o książkach kompetentnie opowiedzą ich edytorzy.
Od czeskich kryminałów po 6 metrów wierszy
Pierwsza okazja do takich książkowych zapowiedzi była już 20 czerwca. Zaprezentowały się oficyny:
* Afera – szefowa wydawnictwa, które wydaje książki czeskie (powieści, biografie, kryminały, książki dla dzieci) Julia Różewicz opowiadała m.in. o seriach książek Petr Šabacha oraz „Czeskich krymi” zainaugurowanej kryminalnymi powieściami Ivy Prochazkowej.
*Amaltea – właścicielka wydawnictwa Ludmiła Koza oprócz prezentacji najnowszych książek - przekłady z czeskiego i rumuńskiego - zapowiedziało „Guwernantkę” Vladimíra Macura (której akcja rozgrywa się w Pradze i... Wrocławiu) oraz „Inne historie miłosne” docenionego już we Wrocławiu znakomitego pisarza rumuńskiego Luciana Dana Teodorovici
*Atut. – Magdalena Garbacz opowiedziała aż o 12 nowych książkach w tym 4 wydanych dzięki Wrocławskiemu Programowi Wydawniczemu. Wśród nich znalazła się m.in. książka Magdaleny Palicy „Wrocław 1916. Kronika miasta w czasie wielkiej wojny” rekonstruująca życie kulturalne i obyczajowe w czasie gdy w mieście żyły i działały takie sławy, jak Hans Poelzig czy William Stern, a w galeriach można było oglądać płótna Delacroix, czy Moneta...
* Bukowy Las – Małgorzata Wróblewska ze swadą opowiadała m.in. o nowej serii książek dla młodzieży, która zapowiada się bestsellerowo. Otwierająca trylogię Traci Chee „Czytelniczka" opowiada o... świecie pełnym magii, piratów i skrytobójców, ale... bez książek.
* Książkowe Klimaty – Tomasz Zaród, właściciel wydawnictwa, przypomniał, że „Klimaty...” mają już na koncie dwie nagrody Angelusa i zaproponował m.in. drugą część „Sztuki powieści”, czyli znakomitych wywiadów z najlepszymi pisarkami świata.
*Wydawnictwo Dolnośląskie – Natalia Twardy opowiadała m.in. o najnowszym etnokryminale Magdaleny i Michała Koźmińskich "Kamień" (tym razem rozgrywającym się na Sądecczyźnie) oraz książce "Habit zamiast szminki, czyli zakonnice zabierają głos”, w której Ewelina Tondys rozmawia o życiu za murami klasztornymi z 14-oma zakonnicami.
*OVO – Anita Baraniecka, szefowa wydawnictwa i autora przewodnika „Kultowy Wrocław, stawia na książki dla dzieci, i ryzykuje wydając debiuty. Ten, który ma namieszać to Jakub Koisz i jego powieść „#YOLO” rozgrywająca się w świecie młodych ludzi i dużego miasta.
* Warstwy – Emil Pasierski wśród nowości wymieniał m.in. książkę zawierającą utwory Tadeusza Różewicza publikowane w Twórczości, gratkę dla wielbicieli poety, ponieważ czasem te utwory miały inna formę, niż publikowane potem w książkach. Na bestseller zapowiada się także wydany w formie 6-metrowego leporello tomik "Przypadki Pantareja. Wiersze dla małych i dużych" Karola Maliszewskiego oraz dwutomowy wybór wierszy Stanisława Grochowiaka.