Piotr Wojciechowski z Nagrodą Literacką im. Władysława Reymonta

Piotr Wojciechowski z Nagrodą Literacką im. Władysława Reymonta

Piotr Wojciechowski z Nagrodą Literacką im. Władysława Reymonta

Udostępnij

Piotr Wojciechowski otrzymał Nagrodę Literacką im. Władysława Reymonta za całokształt twórczości, a Wacław Sakowski odebrał laur za dzieło literackie 2018 roku. Za działalność okołoliteracką nagrodzono Aldonę Borowicz-Tchórzewską, poetkę, eseistkę, organizatorkę Warszawskiej Jesieni Poezji. Uroczystość wręczenia nagród odbyła się 1 października w Pałacu Chodkiewiczów w Warszawie.

Przyznając nagrodę Piotrowi Wojciechowskiemu jury postanowiło jednak dowartościować autora, który na takie dowartościowanie ze względów literackich z pewnością zasługuje. Pisarstwem Wojciechowskiego – prozaika, dramatopisarza, poety, felietonisty, krytyka filmowego oraz reżysera – rządzi duch opowieści. W jego opowieści to, co realne współistnieje na równych prawach z tym, co wyimaginowane. Pisarz tworzy historie i geografie alternatywne” – powiedziała w laudacji prof. Anna Nasiłowska.

W tej kategorii nominowano również: Janusza Drzewuckiego, Józefa Barana, Wiesława Myśliwskiego i Małgorzatę Szejnert.

 Z kolei w kategorii „dzieło literackie” nominowano jedenastu twórców. Nagrodę wręczono pisarzowi, eseiście, historykowi literatury i tłumaczowi Wacławowi Sadkowskiemu za książkę “Ktoś taki jak ty” (Wydawnictwo Studio Emka).

„Wacław Sadkowski jest postacią niesłychanie ważną dla historii polskiej kultury i literatury. Przypomnę państwu, że 20 lat z okładem był redaktorem naczelnym miesięcznika ‘Literatura na Świecie. Jest wybitnym tłumaczem z języka angielskiego i francuskiego. Jest wybitnym eseistą, jest historykiem literatury, szczególnie literatury najnowszej” – powiedział w laudacji Marek Wawrzkiewicz, prezes Związku Literatów Polskich.


Komentarze

Komentując naszą treść zgadzasz się z postanowieniami naszego regulaminu.
captcha

Poinformuj Redakcję

Jeżeli w Twojej okolicy wydarzyło się coś ciekawego, o czym powinniśmy poinformować czytelników, napisz do nas.

Twoich danych osobowych nie udostępniamy nikomu, potrzebujemy ich jedynie do weryfikacji podanej informacji. Możemy do Ciebie zadzwonić, lub napisać Ci e-maila, aby np. zapytać o konkretne szczegóły Twojej informacji.

Twoje Imię, nazwisko, e-mail jako przesyłającego informację opublikujemy wyłacznie za Twoją zgodą.

Zaloguj się


Zarejestruj się

Rejestrując się lub logując się do Portalu Księgarskiego wyrżasz zgodę na postanowienia naszego regulaminu.

Zarejestruj się

Wyloguj się