Nagroda Vaclava Buriana

Nagroda Vaclava Buriana

Nagroda Vaclava Buriana – Julia Fiedorczuk z laurem publiczności

Udostępnij

W sobotę publiczność wypełnionej po brzegi sali teatru Divadlo hudby w Ołomuńcu śledziła spotkania poetyckie i dyskusję jurorów podczas czwartej edycji międzynarodowej Nagrody Václava Buriana. Spośród czworga nominowanych – Max Czollek z Berlina, Julia Fiedorczuk z Warszawy, Peter Prokopec z Bratysławy i Lukáš Sedláček z Ołomuńca – jury postanowiło wyróżnić Maxa Czollka.

Jurorka Sabine Eschgfäller doceniła dziennik poety za jego „polityczność, odwagę wyrażania tego, co dzieje się wokół w sposób prowokacyjny, polemiczny”. Zapiski Czollka są niezwykle poetyckie i delikatne, lecz ich przesłanie jest bardzo twarde i „kanciaste”. Ján Gavura zaznaczył, że poeta „uświadamia sobie wirtualność słowa; wie, że nie ma innego narzędzia niż słowa, ale zarazem zdaje sobie sprawę, że w niektórych chwilach słowa to za mało”. Zapiski Maxa Czollka są zdaniem Petra Borkovca „jakby spuszczone z łańcucha, ale jednocześnie jest w nich dyscyplina, improwizacja i konstrukcja, wyrobienie i spontaniczność. Max stworzył sieć, przetykaną tematami mowy, języka, możliwości i niemożliwości wyrażania się za pomocą słów”.

Nagrodę publiczności otrzymała warszawianka Julia Fiedorczuk. Nagrodę Václava Buriana za wkład w dziedzinie kultury w dialog środkowoeuropejski odebrał ukraiński poeta, prozaik, dziennikarz i bojownik z Majdanu, Jurij Andruchowycz . Dyskusję z tym ostatnim poprowadził Aleksander Kaczorowski.

***

Nagroda Václava Buriana Olomouc jest kontynuacją dorobku ołomunieckiego dziennikarza, polonisty i poety Václava Buriana (1959–2014). Jury nominuje czterech poetów z Polski, Słowacji, Czech i niemieckojęzycznej Europy. Po odczycie autorskim wybranych wierszy następuje publiczna debata jury i głosowanie na zwycięzcę, który otrzymuje broszkę i 1000 euro.

Pierwszym laureatem w kategorii Poezja został w 2016 roku czeski poeta Milan Děžinský, a nagrodę za wkład w dziedzinie kultury w dialog środkowoeuropejski przejął polski bohemista, tłumacz i publicysta Aleksander Kaczorowski. W 2017 roku zdobyli nagrody polski poeta i tłumacz Tomasz Różycki oraz słowacko-węgierski wydawca i publicysta László Szigeti.

W ubiegłym roku Polak Jarosław Mikołajewski i Słowak Michal Habaj zostali nagrodzeni dwoma pierwszymi nagrodami za poezję, a polski bohemista, tłumacz, opozycjonista i dziennikarz Andrzej Jagodziński otrzymał nagrodę w drugiej kategorii.


Komentarze

Komentując naszą treść zgadzasz się z postanowieniami naszego regulaminu.
captcha

Poinformuj Redakcję

Jeżeli w Twojej okolicy wydarzyło się coś ciekawego, o czym powinniśmy poinformować czytelników, napisz do nas.

Twoich danych osobowych nie udostępniamy nikomu, potrzebujemy ich jedynie do weryfikacji podanej informacji. Możemy do Ciebie zadzwonić, lub napisać Ci e-maila, aby np. zapytać o konkretne szczegóły Twojej informacji.

Twoje Imię, nazwisko, e-mail jako przesyłającego informację opublikujemy wyłacznie za Twoją zgodą.

Zaloguj się


Zarejestruj się

Rejestrując się lub logując się do Portalu Księgarskiego wyrżasz zgodę na postanowienia naszego regulaminu.

Zarejestruj się

Wyloguj się