Plebiscyt Wydarzenie Historyczne Roku - wybierz najlepsze projekty historyczne 2021 roku!
Kategoria Wydarzenie:
-
Otwarcie zrewitalizowanego Zamku Krzyżackiego w Szczytnie, organizator: Urząd Miejski w Szczytnie
Zgodnie z charakterem zamku, jego otwarcie było zaaranżowane w klimacie średniowiecznym i w stylu myśliwskim. Udostępniono całość budowli − w tym wykopane pomieszczenia − a także wystawę reliktów odnalezionych podczas wykonywania prac. W Wiosce Rycerskiej zorganizowano strzelanie do tarczy z łuku tradycyjnego, walki rycerskie, koncert muzyki średniowiecznej i sygnałów myśliwskich. Wydarzenie zakończył występ Tomasza Karolaka z zespołem i pokaz teatru ognia.
-
Sub una campana / Pod jednym dzwonem, organizator: Urząd Miasta Krakowa
W 2021 r. dzwon Zygmunt obchodził jubileusz 500-lecia. Z tej okazji miasto Kraków wraz z partnerami (wśród których była Norymberga, rodzinne miasto wykonawcy dzwonu – ludwisarza Hansa Behama) zrealizowało szereg inicjatyw. Na jubileuszowy program złożyły się m.in.: bezpłatne zwiedzanie wieży Zygmuntowskiej, pokaz specjalny obrazu Jana Matejki, koncerty, dźwiękowo-wizualna rekonstrukcja zawieszenia dzwonu, instalacja akustyczna i spektakl multimedialny, sesja naukowa, a także wielkie widowisko plenerowe – Korowód Zygmuntowski.
-
Otwarcie Centrum Szyfrów Enigma, organizator: Poznańskie Centrum Dziedzictwa
To pierwsza na świecie multimedialna ekspozycja o historii złamania szyfrów Enigmy przez polskich matematyków, upamiętniająca bohaterów tego wyczynu: Mariana Rejewskiego, Henryka Zygalskiego i Jerzego Różyckiego. Jej otwarciu towarzyszyły widowisko wizualno-dźwiękowe „Brzmienie szyfrów”, koncerty, gra miejska, nocne zwiedzanie oraz prezentacja oryginalnego egzemplarza niemieckiej maszyny szyfrującej Enigma.
-
Otwarcie Muzeum Pamięci Sybiru, organizator: Muzeum Pamięci Sybiru, Miasto Białystok
Muzeum otwarto 17 września 2021 r., w 82. rocznicę sowieckiej napaści na Polskę. Białostocka placówka prezentuje wszystkie aspekty polskiej obecności na Sybirze, począwszy od XVII w., ze szczególnym uwzględnieniem represji sowieckich – aresztowań, masowych deportacji z lat 1940−1941 i zbrodni katyńskiej. Wykorzystuje zarówno pamiątki i relacje pozyskane od świadków wydarzeń, jak też nowoczesne multimedia. Inauguracji towarzyszyły debata naukowa, koncert oraz mapping na fasadzie Muzeum.
-
Otwarcie Muzeum Stanisława Wyspiańskiego, organizator: Muzeum Narodowe w Krakowie
Na wystawie stałej Muzeum prezentowanych jest niemal 200 dzieł artysty, z czego zdecydowaną większość stanowi spuścizna plastyczna: portrety własne Wyspiańskiego uzupełnione o wizerunki najbliższej rodziny, obrazy miejsc, w których artysta żył i pracował, a także dzieła poruszające trzy najważniejsze wątki twórczości − stąd poszczególne części ekspozycji zatytułowano: „Żywioły”, „Wawel – dramat królów” i „Apollo-Chrystus”. W podziemiu budynku znajduje się księgozbiór Wyspiańskiego z jego odręcznymi notatkami.
Kategoria Wystawa
-
„4 x Nowoczesność. Polskie style narodowe 1890−1918”, organizator: Muzeum Narodowe w Krakowie
Była to pierwsza z czterech ekspozycji cyklu „4 x Nowoczesność”, prezentującego poszukiwania oryginalnych wzorców modernizacyjnych w sztuce, designie i architekturze polskiej XX i XXI w. Wystawę podzielono na 5 części poświęconych: stylowi zakopiańskiemu, Huculszczyźnie, Towarzystwu „Polska Sztuka Stosowana”, Warsztatom Krakowskim, a także „Wystawie architektury i wnętrz w otoczeniu ogrodowem” z 1912 r. w Krakowie i VIII Światowemu Kongresowi Esperanto.
-
„Wrocław pamięta ― stan wojenny we Wrocławiu”, organizator: Ośrodek „Pamięć i Przyszłość” / Centrum Historii Zajezdnia
Plenerowo-scenograficzna wystawa miała na celu przypomnieć – a ludziom młodym pokazać – realia i grozę stanu wojennego. Odtworzono i przedstawiono wrocławską ulicę z tego okresu, z bramą zakładową, koksownikami oraz samochodami z epoki, m.in. czołgiem T-55, pojazdami BRDM-1 i UAZ czy milicyjną polewaczką. Podczas wernisażu wystawy wraz z Regionem Dolny Śląsk NSZZ „Solidarność” zorganizowano galę wręczenia medali „Niezłomni Solidarni".
-
„Wszystkie arrasy króla. Powroty 2021−1961–1921”, organizator: Zamek Królewski na Wawelu − Państwowe Zbiory Sztuki
Tematem ekspozycji były dzieje wawelskich arrasów, techniki, materiały oraz narzędzia wykorzystywane przy konserwacji tkanin, a także sylwetki twórców arrasów i środowisko artystyczne, z którego się wywodzili. Wystawa była pierwszą od czasów Zygmunta Augusta prezentacją całej kolekcji we wnętrzach, dla których tapiserie te zostały przeznaczone. Towarzyszył jej bogaty program edukacyjny, opracowano ok. 50 wydawnictw w kilku wersjach językowych i publikacji elektronicznych.
-
„Miasto−Moda−Maszyna”, organizator: Centralne Muzeum Włókiennictwa w Łodzi
Poprzez swój przekrojowy charakter ekspozycja przypomina o najważniejszych wydarzeniach, zakładach oraz instytucjach funkcjonujących na przestrzeni wieków w Łodzi, a także pozwala prześledzić proces produkcyjny w przemyśle tekstylnym, poczynając od naturalnych surowców, a kończąc na gotowych wyrobach. Wystawa podzielona jest na trzy podstawowe wątki tematyczne przywołane w tytule: miasto, moda, maszyna, prezentowane na trzech piętrach zabytkowej przestrzeni Białej Fabryki Ludwika Geyera.
-
Otwarcie wystawy stałej „Kraków od początku, bez końca” w Pałacu Krzysztofory, organizator: Muzeum Krakowa
Główną osią narracji jest Kraków − miasto i jego mieszkańcy. Historia, magia i legenda przeplata się ze współczesnością, tworząc różnorodną, barwną i intrygującą opowieść. Bez końca, bo miasto ma tyle historii i kontekstów, że nie sposób powiedzieć o wszystkim. Bez końca, bo opowieść dochodzi do współczesności, ale przecież miasto trwa dalej, wciąż zmieniając swoje oblicze. Bez końca, bo ekspozycja ma być inspiracją do dalszego odkrywania Krakowa.
Kategoria Edukacja:
Baśniowe pogranicze. W krainie legend polskich i słowackich”, organizator: Gmina Miasto Rzeszów
W ramach projektu, realizowanego ze słowackim miastem Stropkov, zorganizowano szereg wydarzeń: spektakl teatralny „Legendo, ożyj!", wystawy, cykl spotkań online z gawędziarzami prezentującymi legendy pogranicza, warsztaty wrażeniowo-sensoryczne na temat technik pracy z tekstem legend oraz warsztaty artystyczne – ilustratorskie i poświęcone animacji poklatkowej. Powstałe ilustracje uczestnicy warsztatów wykorzystali do stworzenia etiud filmowych oraz dłuższej animacji prezentującej 4 legendy pogranicza polsko-słowackiego.
-
„Z Sierakowa pod Chocim. W 400. rocznicę zwycięstwa”, organizator: Muzeum Zamek Opalińskich w Sierakowie
Celem projektu było upowszechnienie wiedzy o bitwie pod Chocimiem. Zrealizowano wystawę „Chocim 1621”, kilkanaście lekcji muzealnych oraz warsztaty komiksu i animacji, podczas których adepci tworzyli filmy o Chocimiu. Powstały też 3 gry paragrafowe oraz wielkoformatowa gra planszowa „Z Sierakowa pod Chocim”. Ostatnim elementem projektu była gra plenerowa „Cesarski agent” z udziałem rekonstruktorów, dzieci i młodzieży – jej uczestnicy poszukiwali na terenie Sierakowa ukrytego szpiega.
-
Tajna misja Mazurów, organizator: Stowarzyszenie Społeczno-Kulturalne „Pojezierze”
Prezentacja multimedialna o tajnej wyprawie trzech Mazurów na konferencję pokojową w Paryżu w 1919 r. to pierwsze tego typu opracowanie, zrealizowane m.in. dzięki udostępnieniu archiwum rodzinnego Urszuli Kotowski, wnuczki jednego z delegatów. W prezentacji wykorzystano najnowsze rozwiązania technologiczne. Józef Zapatka został „ożywiony” na archiwalnej fotografii. Dodano do niej ścieżkę dźwiękową i stworzono kilka krótkich filmów z animowaną postacią.
-
Wielkoformatowa gra planszowa „Gas Age − Epoka Gazu”, organizator: Muzeum Gazownictwa w Paczkowie
Ta wieloosobowa gra planszowa osadzona w realiach II poł. XIX w. pokazuje, jakie wyzwania stały przed przedsiębiorcami z branży gazowniczej w tamtych czasach. Gracze wcielają się w role zarządzających XIX-wieczną gazownią w jednym z miast na ziemiach polskich. Uczestnicy gry poznają w praktyce zjawiska ekonomiczne, takie jak inwestycje, ryzyko, koszt, zysk. Ręcznie rysowana szata graficzna gry bazuje na oryginalnych planach i zdjęciach gazowni oraz miast.
-
Akademia Witolda Pileckiego, organizator: Instytut Pileckiego
Ten nowatorski program edukacyjny, skierowany do młodzieży, łączy formę szkoły dla młodych liderów społecznych z pracą metodą mistrz−uczeń. Na program składają się zajęcia z historii Polski oraz szkolenia rozwijające umiejętności potrzebne w pracy projektowej i komunikacji interpersonalnej. Wyjątkowość Akademii polega na stworzeniu przestrzeni, w której uczestnik zyskuje poczucie sprawczości: własnym językiem opowiada historie wybrane przez siebie, zostaje kuratorem wystaw, twórcą filmów dokumentalnych i wydarzeń kulturalnych.
Na kanale YouTube Muzeum Historii Polski dostępna jest prezentacja laureatów z poprzedniej edycji:
Wydarzenie Historyczne Roku 2020 - prezentacja laureatów
Plebiscyt zakończy we wrześniu br. uroczysta gala, podczas której nastąpi ogłoszenie zwycięzców.
Plebiscyt WHR został objęty Honorowym Patronatem Wiceprezesa Rady Ministrów, Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, prof. dr. hab. Piotra Glińskiego.
Organizator: Muzeum Historii Polski w Warszawie
Partner: historia.org.pl
Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Darczyńca: Fundacja PGNiG im. Ignacego Łukasiewicza.
Sfinansowano ze środków Fundacji PZU.
Patroni medialni: Polskie Radio, Polska Agencja Prasowa, Telewizja Polska S.A., dzieje.pl, Polska Press Grupa, Sieci, wSieci Historii, Gość Niedzielny.
Autorem statuetek dla zwycięzców plebiscytu jest Maciej Zychowicz, a projekt plakatu przygotowało Onto Studio.