W niedzielę rozpocznie się 8. Festiwal Stolica Języka Polskiego

W niedzielę rozpocznie się 8. Festiwal Stolica Języka Polskiego

W niedzielę rozpocznie się 8. Festiwal Stolica Języka Polskiego

Udostępnij

Około 100 wydarzeń, w tym spotkania autorskie, dyskusje, wystawy i koncerty przygotowano dla uczestników 8. Festiwalu Stolica Języka Polskiego, który w niedzielę rozpocznie się w Zamościu. W poniedziałek przeniesie się do miasteczka festiwalowego w Szczebrzeszynie, gdzie potrwa do soboty.

Pomysłodawca imprezy i prezes organizującej wydarzenie Fundacji Sztuki Kreatywna Przestrzeń Piotr Duda poinformował w środę, że po rocznych przygotowaniach są gotowi rozpocząć kolejną edycję festiwalu.

„Festiwal to wydarzenie, którym chcemy łączyć. Tu jest miejsce na dialog, tu jest miejsce rozmowy. Tak chcemy budować festiwal” – podał. Wyjaśnił, że tworząc program organizatorzy reagowali na to, co dzieje się wokół. „Chcemy żeby Szczebrzeszyn promieniował różnymi działaniami. Festiwal to też miejsce, gdzie nie budujemy murów, zależy nam na atmosferze otwartości” – dodał.

Gośćmi festiwalu będą m.in. Wojciech Bąkowski, Anna Bikont, Wojciech Bonowicz, Wojciech Chmielarz, Magda Umer i Sylwia Chutnik.

Prof. Iwona Hoffman z Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej (UMCS) w Lublinie przekazała, że w tegorocznym festiwalu są bardzo mocne akcenty związane z kulturą ukraińską. „Będziemy mieli spotkania z autorami z Ukrainy, którzy odnoszą się do trwającej wojny” – poinformowała.

W ramach tego cyklu spotkań zaplanowano m.in. spotkanie autorskie „Fenomen poezji ukraińskiej: Stus, Żadan i inni”, w którym wezmą udział Marcin Gaczkowski, Bohdan Zadura, Iurii Zavadskyi (11 sierpnia, godz. 16.15), „Mecz poetycki z poezją ukraińską” (11 sierpnia, godz. 19.15), spotkanie z autorką książki „Córeczka” Tamarą Dudą (13 sierpnia, godz. 12.30) i autorką zbioru esejów „Planeta Piołun” Oksaną Zabużko (13 sierpnia, godz. 17.25).

We współpracy z UMCS przygotowano pasmo rozmów o języku perswazji, manipulacji, o tym jak język może stygmatyzować czy wykluczać. „To są bardzo ważne kwestie, ponieważ coraz częściej – także w skutek postępu technologicznego – istnieje społeczne przyzwolenie na nadużywanie języka, który ludzi wyklucza na różnych poziomach. A przecież festiwal i jego przesłanie brzmi: »od języka wszystko się zaczyna«” - wyjaśniła prof. Hoffman.

Rektor Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach prof. Ryszard Koziołek przygotował pasmo rozmów o śląskiej muzyce i dorobku Wojciecha Kilara, Gustawa Morcinka, Kazimierza Kutza i Szczepana Twardocha.

Natomiast sekretarz rady festiwalu Tomasz Pańczyk przygotował cykl wydarzeń poświęconych 80. rocznicy Zagłady Żydów szczebrzeskich. „Przygotowaliśmy trzy spotkania, które odbędą się w dawnej synagodze, dziś Miejskim Domu Kultury” – zapowiedział. W ramach rocznicy organizatorzy zaplanowali rozmowę z Anną Bikont o jej książce „Cena” (10 sierpnia, godz. 22.30), koncert Mikołaja Trzaski (11 sierpnia, godz. 22.30) i pokaz filmu Mikołaja Grynberga „Dowód tożsamości” (12 sierpnia, godz. 22.30).

Przed festiwalem mieszkańcy Szczebrzeszyna zostali poproszeni o przyniesienie zdjęcia ze ślubu swojego albo przodków. Dyrektorka Miejskiej i Gminnej Biblioteki w Szczebrzeszynie Małgorzata Koczon podała, że wpłynęło ponad 30 zdjęć współczesnych i archiwalnych. Z wybranych zdjęć artystka Krystyna Piotrowska wykona monidła, które będą tworzyć wystawę „Ślubny Szczebrzeszyn”. Wernisaż 8 sierpnia o godz. 19.15 w festiwalowej galerii.

Dla młodych czytelników przygotowano Małą Stolicę Języka Polskiego, w której programie są spotkania, gra terenowa, spektakl, koncert i warsztaty dla dzieci i rodziców dotyczące m.in. budowy relacji z dzieckiem za pomocą książki.

Szczegółowy program festiwalu znajduje się na stronie: stolicajezykapolskiego.pl

źródło: PAP

Udostępnianie informacji PAP - klauzula informacyjna


Komentarze

Komentując naszą treść zgadzasz się z postanowieniami naszego regulaminu.
captcha

Poinformuj Redakcję

Jeżeli w Twojej okolicy wydarzyło się coś ciekawego, o czym powinniśmy poinformować czytelników, napisz do nas.

Twoich danych osobowych nie udostępniamy nikomu, potrzebujemy ich jedynie do weryfikacji podanej informacji. Możemy do Ciebie zadzwonić, lub napisać Ci e-maila, aby np. zapytać o konkretne szczegóły Twojej informacji.

Twoje Imię, nazwisko, e-mail jako przesyłającego informację opublikujemy wyłacznie za Twoją zgodą.

Zaloguj się


Zarejestruj się

Rejestrując się lub logując się do Portalu Księgarskiego wyrżasz zgodę na postanowienia naszego regulaminu.

Zarejestruj się

Wyloguj się