Początek nowego świata tematem Festiwalu Teatralnego Retroperspektywy
Kilkanaście wydarzeń - spektakli, koncertów i warsztatów - znalazło się w programie XI Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego Retroperspektywy, który będzie odbywał się w Fabryce Sztuki w Łodzi między 19 i 28 sierpnia. Tematem głównym festiwalu będzie "początek nowego świata".
- O programie i tematyce tegorocznej edycji Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego Retroperspektywy na konferencji prasowej we wtorek opowiedzieli jego organizatorzy.
- W ciągu 10 dni zaplanowano 18 wydarzeń - w tym dziesięć spektakli i trzy koncerty, panel dyskusyjny, warsztaty i wystawę "Abstrakcje".
- Zaproszeni na Festiwal twórcy będą zastanawiać się, czy stoimy u progu nowego świata - a jeśli tak, to jaki powinien on być i jakie miejsce zajmie w nim teatr.
Gorąco zapraszam na Międzynarodowy Festiwal Teatralny Retroperspektywy 2022: POCZĄTEK NOWEGO ŚWIATA, który odbędzie się w dniach 19-28 sierpnia 2022 roku, w jednym z najważniejszych miejsc na kulturalnej mapie Łodzi - w zrewitalizowanych budynkach Fabryki Sztuki.
Zagrożenia dla naszej planety i gatunku ludzkiego coraz wyraźniej zaczynają funkcjonować w powszechnej świadomości. Szczególnie świadczą o tym analizy największych ośrodków badawczych na całym świecie. O zagrażającym nam widmie globalnej katastrofy mówi także sztuka: literatura, sztuki wizualne i performatywne. W obszarze zarówno badań naukowych, jak i dokonań artystycznych, równowaga pomiędzy nadzieją na ocalenie, a brakiem nadziei, zdaje się być mocno zachwiana na korzyść tej drugiej. Nowe technologie, rozwijające się w zawrotnym tempie, pozwalają na gromadzenie całej wiedzy ludzkości, na natychmiastowy przepływ i przetwarzanie informacji oraz na przewidywanie zbliżających się zagrożeń z dużą dokładnością. W coraz większym stopniu korzystamy z odnawialnych źródeł energii i z elektryczności, jako głównego paliwa, które nie wyniszcza środowiska. Rozwój medycyny zmierza do eliminacji wszystkich ludzkich chorób oraz do przedłużania fizycznej i biologicznej egzystencji człowieka. Po raz pierwszy w historii ludzkości to nauka, a nie religia, obiecuje ludzkości NIEŚMIERTELNOŚĆ!
Z drugiej strony możemy zwyczajnie nie zdążyć. Zmiany klimatyczne mogą spowodować głód, niekontrolowane wędrówki ludów oraz wojny o wodę i żywność. Eksploatacja zasobów planety i epidemie nowych chorób zahamują, lub zatrzymają gospodarkę w wielu regionach świata. Sztuczna inteligencja wyposażona we własną, niezależną decyzyjność może realizować własny, nieznany dla nas plan.