Lista lektur obowiązkowych

Lista lektur obowiązkowych

Podstawa programowa j. polskiego: Konsultacje ws lektur obowiązkowych - do 18 sierpnia

Udostępnij

Do 18 sierpnia potrwają konsultacje społeczne do projektu MEN ws. listy lektur obowiązkowych dla liceum i technikum. W projekcie jako lektury obowiązkowe są m.in. utwory Marka Nowakowskiego, Andrzeja Stasiuka i Olgi Tokarczuk; nie ma m.in. wybranych wierszy Czesława Miłosza.

Lista lektur obowiązkowych i uzupełniających dla uczniów 4-letniego liceum ogólnokształcącego i 5-letniego technikum jest częścią podstawy programowej do języka polskiego.

Czas na konsultacje mija 18 sierpnia, do tej pory uwagi nadesłał jedynie Urząd Marszałkowski Województwa Pomorskiego - wniósł o dopisanie do listy lektur obowiązkowych utworów Miłosza oraz "Sklepów cynamonowych" Bruno Schultza.

Zgodnie z zapowiedziami ministerstwa, w projekcie podstawy programowej dla liceów i techników wyodrębniono treści, które powinni poznać wszyscy uczniowie, niezależnie od profilu klasy, w której będą się uczyć, oraz "rozszerzenia". Dlatego w podstawie programowej do języka polskiego znalazły się lista lektur obowiązkowych i uzupełniających dla wszystkich uczniów oraz lista lektur obowiązkowych i uzupełniających dla tych, którzy będą realizować program rozszerzony.

Właściwe konsultacje i uzgodnienia poprzedziły prekonsultacje. W ich wyniku pojawiły się m.in. zmiany w proponowanej liście lektur szkolnych. Zmniejszono m.in. liczbę lektur obowiązkowych - nie ma m.in. "Chmur" Arystofenesa, fragmentów "Wyznań" św. Augustyna, fragmentów "Żywotów świętych", "Księcia" Niccolo Machiavellego i wybranych wierszy Czesława Miłosza. Zmniejszono też liczbę wierszy Cypriana Kamila Norwida. Dodano za to wybrane wiersze Kazimiery Iłłakowiczówny i Jarosława Marka Rymkiewicza.

Nowa podstawa programowa dla szkół ponadpodstawowych ma obowiązywać od roku szkolnego 2019/2020 w I klasie 4-letniego liceum ogólnokształcącego, 5-letniego technikum i 2-letniej branżowej szkoły II stopnia. 


Komentarze

Komentując naszą treść zgadzasz się z postanowieniami naszego regulaminu.
captcha

Poinformuj Redakcję

Jeżeli w Twojej okolicy wydarzyło się coś ciekawego, o czym powinniśmy poinformować czytelników, napisz do nas.

Twoich danych osobowych nie udostępniamy nikomu, potrzebujemy ich jedynie do weryfikacji podanej informacji. Możemy do Ciebie zadzwonić, lub napisać Ci e-maila, aby np. zapytać o konkretne szczegóły Twojej informacji.

Twoje Imię, nazwisko, e-mail jako przesyłającego informację opublikujemy wyłacznie za Twoją zgodą.

Zaloguj się


Zarejestruj się

Rejestrując się lub logując się do Portalu Księgarskiego wyrżasz zgodę na postanowienia naszego regulaminu.

Zarejestruj się

Wyloguj się