Podsumowanie ankiety „Kryzys w gospodarce w wyniku stanu zagrożenia epidemicznego II –druga edycja kwestionariusza dla branży wydawniczo-księgarskiej”
W dniach 29 kwietnia – 6 maja Polska Izba Książki przeprowadziła badanie w formie ankiety online wśród właścicieli firm/zarządzających firmami branży wydawniczo-księgarskiej. Kwestionariusz był anonimowy, zawierał kilkanaście krótkich pytań.
Celem drugiej edycji kwestionariusza było zebranie aktualnych danych z sytuacji na polskim rynku książki.
Jak wynika z badania, wybuch pandemii i konsekwentne wstrzymanie działalności kulturalnej i handlowej postawiło branżę książkową przed koniecznością radykalnej reorientacji. Wymuszona zagrożeniem kwarantanna oznacza ograniczenie sposobności do realizowania swojej misji i zadań. To, co kiedyś było ciekawostką, eksperymentem, teraz stało się tak koniecznością, jak spotkania online. Trzeba było przesunąć wiele premier, ograniczyć liczbę tytułów w księgarniach, postawić na sprzedaż przez własną księgarnię internetową, włączyć promocje.
Branżao dnotowała spadek sprzedaży i osłabienie płynności finansowych.
Mechanizmy pomocowe wdrożone przez państwo nie zadziałały tak, jak oczekiwano. Ankietowani skarżą się na zmienność przepisów i niejasność zasada, nadmierną biurokrację.
Branży zagrażają zatory płatnicze i ich transmisja na kolejnych uczestników rynku. Przemysł książki wyjdzie z kryzysu pokiereszowany.